MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Faustyna Cieślik, uczennica liceum imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu, w Polsce mieszka dwa lata. Właśnie wygrała konkurs poetycki

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
archiwum szkoły
Faustyna Cieślik, uczennica drugiej klasy w Liceum Ogólnokształcącym numer I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, została laureatką Ogólnopolskiego Przeglądu Poezji XXIII „Jesienne Debiuty Poetyckie”.

Uczennica klasy drugiej ostrowieckiego liceum imienia Stanisława Staszica, odniosła spektakularny sukces. Zajęła najwyższe miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Poezji „XXIII Jesienne Debiuty Poetyckie”. Co ciekawe, Faustyna przez większość swojego życia mieszkała w Wielkiej Brytanii. Edukację w szkole w Polsce rozpoczęła dopiero w liceum.

Inspirowanie młodzieży do rozwijania talentu literackiego, promocja laureatów poprzez druk nagrodzonych utworów w okolicznościowym tomiku poezji, wykazanie zasady równych szans wobec młodzieży z małych miejscowości, kształtowanie postaw etycznych i estetycznych to cele, jakie przyświecały przeglądowi poezji pod patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obradom komisji jurorskiej przewodził prof. dr hab. Roman Doktór. Jury oceniło 135 wierszy i wyłoniło dziewięciu laureatów. Dwóm spośród nich przyznało tytuł Talentu Roku 2020.
Laureatka Przeglądu z tytułem Talentu Roku 2020, która wygrała indeks na wybrany przez siebie kierunek na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego została właśnie Faustyna Cieślik.
Nagrodę otrzymała za wiersze: „Sierpień 1920”, „Spowiedź Andromachy”, „Jesień”.

Faustyna jest uczennicą klasy biologiczno – chemicznej, co nie przeszkadza jej w rozwijaniu zainteresowań humanistycznych na lekcjach języka polskiego, prowadzonych przez Dorotę Mączkę.
- Mimo, że przez dłuższy czas mieszkałam w Anglii i tam chodziłam do szkoły, od zawsze interesowałam się językiem polskim i pielęgnowałam go, chodząc do sobotniej polskiej szkoły- mówi Faustyna Cieślik.- Odkąd pamiętam, czytałam dużo książek i uwielbiałam recytować wiersze. Interesowałam się starożytnością, jak również historią Polski. Czasami pisałam krótkie wiersze i nawet wzięłam udział w angielskim konkursie, w wyniku którego wybrane utwory młodych poetów zostały wydrukowane w małym tomiku. Cieszę się, że dołączyłam dwa lata temu do społeczności liceum „Staszica”. To szkoła, która na pierwszym miejscu stawia dobro uczniów i otwiera wciąż przed nimi drzwi ku nowym możliwościom.

Jak wspomina Faustyna, będąc już uczennicą „Staszica”, w listopadzie 2019 roku wzięła udział w Rejonowym Konkursie Piosenki i Poezji Religijno - Patriotycznej „Bóg-Honor-Ojczyzna”, w którym zajęła II miejsce.
W marcu 2020 roku przygotowywała się do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbruck”, niestety organizację konkursu przerwała pandemia.
- Nie zrezygnowałam i zaangażowałam się w następnie przedsięwzięcie, jakim był, szczęśliwy dla mnie, przegląd „Jesienne Debiuty Poetyckie”- dodaje.- Nie byłoby tego wszystkiego bez lekcji w „Staszicu”. Zajęcia języka polskiego są zawsze przyjemnym doznaniem, podczas których mogę poszerzać swoją wyobraźnię i gubić się wśród pięknych opisów i zaskakujących skojarzeń. Język polski to nie tylko gramatyka i pisanie rozprawek, ale dużo, dużo więcej. To podróże w tysiące miejsc poprzez czytanie jednego wersu, akapitu czy strony.

Faustyna Cieślik jest z pewnością przykładem na to, że nawet wieloletni pobyt zagranicą i brak możliwości codziennej nauki języka ojczystego, nie muszą oznaczać wyparcia go ze świadomości, a nawet pogłębiania pasji.

Ten i inne sukcesy uczniów pokazują też, że zdalna nauka nie zawsze musi oznaczać obniżenie poziomu, choć na pewno nie jest to łatwy czas.
- Mimo pandemii i nauczania zdalnego, nauczyciele naszej szkoły zachęcają młodzież do poza podręcznikowych form pracy i aktywności- zapewnia Dariusz Kaszuba, dyrektor „Staszica”.- Cieszę się, że mimo trudnego dla nas wszystkich czasu udaje się zachęcić młodzież do działania i podzielenia się swoimi talentami.
Miejmy nadzieję, że powrót do normalnej nauki pozwoli na odkrywanie kolejnych „perełek”.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie