MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Futuryzm? Co to jest? Uczniowie Liceum imienia Głowackiego w Opatowie już wiedzą

Anna Polit / MLE
Stanisław Młodożeniec i Bruno Jasieński - pisarze związani z futuryzmem, pochodzą z Ziemi Sandomierskiej.
Stanisław Młodożeniec i Bruno Jasieński - pisarze związani z futuryzmem, pochodzą z Ziemi Sandomierskiej. archiwum
Zespół Szkół numer 2 w Opatowie, przy współpracy z tutejszą Miejską Biblioteką Publiczną zorganizował prelekcję "Futurozdroża - pomiędzy Stanisławem Młodożeńcem a Brunem Jasieńskim".

Futuryzm

Futuryzm

Kierunek w kulturze (zwłaszcza w literaturze), który narodził się we Włoszech na początku XX wieku. Założeniem futuryzmu było "patrzenie w przyszłość", odrzucanie przeszłości i tradycji. Polska, gdy dotarł do niej program futurystów, była krajem słabo rozwiniętym, rolniczym. Futuryści w Polsce opiewali rozwój cywilizacyjny i postęp. Sytuacja odbudowującej się Polski sprawiała, że futuryzm przybrał tutaj swoistą formę: po początkowym zachłyśnięciu zagranicznymi wzorcami, nastąpiło dostosowanie do polskich warunków. Pionierem był Jerzy Jankowski. Okres rozkwitu i ekspansji przypadał na lata 1918-23. Prowokacyjność, dynamizm futurystów otworzył kulturę polską na nowe tendencje, przecierał drogę innym ruchom awangardowym. Głównymi ośrodkami były Warszawa i Kraków.

Spotkanie zainicjował Jan Wroński, prezes Stowarzyszenia imienia Stanisława Młodożeńca w Dobrocicach, natomiast koordynatorem w liceum była Bożena Domagała - Rej, nauczycielka języka polskiego.

Prezentacja przedstawiona przez doktora Arkadiusza Stasiaka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przybliżyła licealistom główne założenia futuryzmu, którego współtwórcami byli poeci z okolic (Jasieński z Klimontowa i Młodożeniec z Dobrocic pod Sandomierzem).

Futuryzm - jak powiedział Stasiak - to dla współczesnego człowieka zaskoczenie, nieraz wywołujące śmiech, zdziwienie, oburzenie, a czasem budzące w nim nawet sprzeciw.

Celem wykładu było nie tylko samo przedstawienie postaci pisarzy, przede wszystkim porównanie bohaterów w świetle kształtowania się ich poglądów, w połączeniu z ich życiem. Łączyła ich wspólna przeszłość - miejsce urodzenia, służba w Moskwie i nauka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przy okazji spotkania licealiści wysłuchali poezji Młodożeńca i Jasieńskiego w muzycznym wykonaniu Cezarego Stawskiego.

Prezentacja dla uczniów była wspaniałą lekcją języka polskiego. Przytoczyła mnóstwo informacji na temat rozwoju futurystycznego kierunku w literaturze i kulturze.

* tekst przygotowała Anna Polit - uczennica klasy I d Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie