Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gigantyczne podwyżki za ciepłą wodę na wybudowanym przez miasto osiedlu w Kielcach. Cena wzrosła o ponad sto procent

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Lokatorzy tych budynków przy ulicy 1 Maja cieszyli się z nowych mieszkań, a teraz martwią się wysokimi opłatami za ciepłą wodę. 

Zobacz kolejne zdjęcia
Lokatorzy tych budynków przy ulicy 1 Maja cieszyli się z nowych mieszkań, a teraz martwią się wysokimi opłatami za ciepłą wodę. Zobacz kolejne zdjęcia Archiwum
Mieszkańcy nowych domów socjalnych w osiedlu Nowe Jeziorany przy ulicy 1 Maja w Kielcach są przerażeni podwyżką opłat za ciepłą wodę, która naliczyło im miasto od stycznia. W ciągu niespełna pół roku cena wzrosła o ponad 100 procent.

Wysokie ceny za ciepłą wodę w osiedlu socjalnym w Kielcach

- Tak cieszyliśmy się z nowego mieszkania, które dostaliśmy od miasta. Bardzo długo czekaliśmy na nie. Wcześniej mieszkaliśmy w bardzo trudnych warunkach. Teraz sen z powiek spędzają nam opłaty za podgrzanie wody. Nie stać nas na takie stawki, z resztą mało kto tyle zarabia, żeby wystarczyło na takie opłaty. Poza tym jaki ma sens zarabianie tyko na czynsz - mówią mieszkańcy osiedla.

Jak zmieniała się opłata za metr sześcienny ciepłej wody wraz ze ściekami?

  • wrzesień 2022 rok - 32,24 zł
  • październik – 35,52 zł
  • listopad – 42,81 zł
  • grudzień- 46,01 zł
  • styczeń – 62,53 zł
  • luty 70,67 zł

Miało być taniej, jest drożej. Kielecki radny interweniuje

Losem mieszkańców zainteresował się radny Tadeusz Kozior (PiS), który złożył interpelację w tej sprawie do władz miasta. Przypomniał w niej, że w 2021 roku, kiedy ceny wody ciepłej znacząco wzrosły, po protestach mieszkańców zostały obniżone.
- Wówczas Miejski Zarząd Budynków twierdził, że opłata za ciepłą wodę będzie się obniżać, gdy zaczną się wprowadzać nowi lokatorzy do kolejnych mieszkań. W mieszkaniach zamieszkują starsze osoby o niskich dochodach, rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi i nie chcą pogodzić się z faktem, że w ciągu sześciu miesięcy cena za podgrzanie wody wzrosła o 100 procent. Taka cena nie jest akceptowalna przez mieszkańców – dodaje.

Urzędnicy tłumaczą: "To nie była podwyżka"

Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach wyjaśnia, że koszty produkcji ciepła wzrosły ponowie od stycznia, ale sytuacja jest nieco inna niż mieszkańcy przedstawiają.

- Jakiś czas temu mieszkańcy chcieli, aby przedstawiać im co miesiąc koszty uzyskania ciepłej wody – wyjaśnia. - Robimy to od kilku miesięcy. Od stycznia stawki drastycznie wzrosły, ponieważ podniesiono podatek vat za ciepło z 5 do 23 procent. Jesienią były podwyżki, które wprowadziła Elektrociepłownia i musieliśmy je uwzględnić. To zestawienie cen przygotowane od września pokazuje, jak ceny zmieniały się w poszczególnych miesiącach, ale to nie znaczy, że wprowadziliśmy taką podwyżkę. Za chwilę ceny będą spadać, choćby dlatego, że zrobi się cieplej i będą mniejsze straty ciepła podczas przesyłu.

Dyrektor podtrzymuje, iż po wprowadzeniu się większej liczby mieszkańców ceny za ciepłą wodę spadną. - Kolejni lokatorzy dostali klucze do mieszkań 29 grudnia, więc większość jeszcze się nie wprowadziła się. Gdy zamieszkają na pewno to wpłynie na ceny za podgrzanie wody – tłumaczy.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto