MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groźny wirus ASF otoczył Świętokrzyskie. Weterynarze "się zbroją"

Marzena Ślusarz
(Z lewej) Profesor Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego i Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
(Z lewej) Profesor Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego i Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
- Najprawdopodobniej przed wirusem afrykańskiego pomoru świń nie zdołamy się uchronić - mówił w piątek podczas konferencji Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W Szczecnie koło Kielc spotkało się niemal dwustu lekarzy weterynarii z regionu. Wraz z profesorem Zygmuntem Pejsakiem z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, światowym autorytetem w dziedzinie chorób świń oraz wojewódzkim lekarzem weterynarii Bogdanem Konopką - organizatorem spotkania, mówili o tym , jak uchronić region przed groźną wirusową choroba świń i dzików - ASF, która wyniszcza stada. Do tej pory w kraju potwierdzono 1267 przypadków ASF u dzików - z czego 360 w tym roku, oraz 107 ognisk choroby u świń.

- Prawdopodobnie się nie uchronimy, choć nadzieja jest. Po to się spotykamy dzisiaj, by wspólnie omówić plan działania. Profesor ma ogromną wiedzę o chorobach świń, szkoli nas, uczula na co zwracać uwagę, co robić by uniknąć choroby - relacjonuje doktor Konopka. - W najbliższym czasie ma wejść w życie rozporządzenie ministra rolnictwa o kontrolach wszystkich gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Będziemy sprawdzać wszystkie, a te, które nie spełnią wymogów, będą podlegać działaniom administracyjnym. Nieustannie apelujemy do rolników o szczególną ostrożność - zaznacza. W naszym regionie utrzymywanych jest 16 tysięcy 98 stad trzody chlewnej, w sumie 63 tysiące 800 sztuk.

- Wektorem w szerzeniu się wirusa afrykańskiego pomoru świń są dziki. Zakładam, że jeśli przyjdzie do Świętokrzyskiego wirus ASF, to właśnie tą drogą. Tylko w tej chlewni wybuchnie pomór, do której fizycznie zostanie wprowadzony wirus, nie dostanie się drogą powietrzną. A więc jeśli ASF ujawni się u dzików, hodowcy nie powinni chodzić do lasu, trzeba też unikać polowań - przestrzega profesor Pejsak.

- Pierwsze objawy to gorączka, ograniczony apetyt. Choroba zaczyna się od najstarszych zwierząt. Jeśli zauważamy symptomy pomoru, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Obserwujmy nasze stada i reagujmy. I pamiętajmy, że w zwalczeniu choroby kluczowa jest ochrona - podkreśla profesor Zygmunt Pejsak.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te odmiany zbóż i ziemniaków dadzą najlepszy plon w Świętokrzyskiem


Ceny skupu mleka wyższe o jedną czwartą. Podsumowanie 2017

Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie 2018 przez internet? Instrukcje

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie