Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Industria Kielce dostanie wielkie pieniądze z miejskiej kasy. Radni podjęli decyzję

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Industria Kielce otrzyma dofinansowanie z budżetu miasta Kielce. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta 18 na 24 radnych zagłosowało za przekazaniem 3,5 miliona złotych klubowi piłki ręcznej.

Industria Kielce chce pieniędzy od miasta

W czwartek rano radny Kielc Kamil Suchański poinformował na Platformie X:"Hot news z sesji Rady Miasta Kielce. Będą 3 milony złotych z miejskiego budżetu na wsparcie Iskry Kielce. Pojawił się właśnie projekt uchwały w tej sprawie. Środki pochodzą z wpływów podatkowych, które okazały się wyższe niż zakładała prognoza. Popieram inicjatywę prezydenta Wenty."

Potwierdziły się nasze ustalenia w sprawie przekazania pieniędzy z miejskiej kasy dla Industrii Kielce. Prezydent Kielc tuż przed sesją złożył autopoprawkę do budżetu miasta dotyczącą dofinansowania klubu 3 milionami złotych. Dodatkowo Bogdan Wenta przeznaczy pół miliona złotych ze swojej rezerwy budżetowej. Radni zgodzili się wprowadzić ten punkt do porządku obrad czwartkowej sesji Rady Miasta. Pomoc nie jest spełnieniem marzeń finansowych Klubu Sportowego Iskra Kielce prowadzącego zespół piłkarzy ręcznych Industria Kielce, który oczekuje 7,5 miliona złotych ale pozwoli spłacić część zobowiązań.

W piśmie podpisanym przez wiceprezydent Kielc Bożenę Szczypiór informuje radnych że dofinansowanie dla zespołu Industria Kielce zostanie pokryte z wyższych niż planowano dochodów miasta, z tytułu dodatków od nieruchomości od osób fizycznych i prawnych oraz z płat skarbowych.

Temat przyznania pieniędzy przez miasto Kielce skomentował radny Kamil Suchański. Napisał na facebooku: "Czy Iskra Kielce powinna dostać pieniądze z budżetu miasta w kwocie 3 milionów zotychł? Uważam, że tak i w tym przypadku popieram inicjatywę Bogdana Wenty. Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Kielce prezydent wniósł projekt uchwały, dzięki któremu możliwe będzie wsparcie naszej sportowej perełki - klubu Iskra. Jak się okazuje, z wyższych niż prognozowane wpływów podatkowych. Wiem, że finansowanie klubu sportowego z budżetu samorządu to temat kontrowersyjny, ale zawsze staram się patrzeć na korzyści, jakie wynikają z tego dla miasta. Ich lista jest długa. Tylko z podatku PIT płaconego przez zawodników do miasta wraca blisko 2 miliony złotych. Podatki płacą nie tylko zawodnicy, ale także pracownicy klubu i setki osób pracujących w firmach kooperujących. Wartością dodaną dla miasta są też byli szczypiorniści, którzy często po zakończeniu kariery zostają w Kielcach i tu zakładają swoje biznesy. Płacą podatki i dają pracę kielczanom. Klub prowadzi swoją akademię dla młodych adeptów – to też niezwykle istotna sprawa. Nie tylko buduje swoje przyszłe kadry, ale także prowadzi szalenie istotną działalność wychowawczą wśród młodzieży. Jeżeli Iskra ma się dalej rozwijać i utrzymywać na światowym topie, musi mieć stabilną i pewną sytuację finansową. Nie ma nic gorszego niż zmiana reguł w trakcie gry. Z roku na rok budżet naszego miasta rośnie, ale wydatki na promocję maleją. Industria Kielce to jedna z niewielu wizytówek miasta, z których możemy być obecnie dumni. Brakuje nam rozpoznawalnych marek jednoznacznie kojarzonych z Kielcami. Nie możemy ot tak pozwolić na zniszczenie największej z nich".

Są pieniądze dla Industrii Kielce

Kieleccy radni na długiej dyskusji przegłosowali zmiany w budżecie Kielc i pieniądze dla Industrii Kielce. Klub otrzyma z miejskiej kasy 3,5 miliona złotych.

- Bez wsparcia samorządu, taki klub nie może funkcjonować. Wisła Płock otrzymuje 6 milionów złotych od samorządu, a to nasz główny konkurent. Inne drużyny dostają po 2-3 miliony złotych ale one są ze środka tabeli. Walczymy o najwyższe trofea i ja zobowiązałam się utrzymać ten poziom. Chyba nikt nie ma wątpliwości, kto jest największym promotorem regionu. To są wielomilionowe zwroty z takiego marketingu oraz napływ kibiców – mówiła na sesji, 14 marca Magdalena Szczukiewicz, prezes KS Iskra Kielce.

Radni jednak mieli wątpliwość, czy miasto powinno dofinansowywać komercyjny sport. - Nie ma żadnej umowy, która określi korzyści, jaki Kielce dostaną z tej promocji – zauważyła radna Koalicji Obywatelskiej, Katarzyna Czech-Kruczek.

Grzesz Sowiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji tłumaczył, że nie ma sensu zawierać umowy z klubem zanim radni nie przegłosują zgody na wydatkowanie pieniędzy. - Zrobimy to, gdy będzie uchwała, takie umowy o dofinansowanie z Koroną czy Industrią zawiera 18,19 punków i z każdej umowy miasto ma korzyści – dodał. .

Radni dopytywali też czy przyznanie pieniędzy Industrii Kielce nie odbędzie kosztem podwyżek dla pracowników Urzędu Miasta.

Cześć radnych podnosiła, że nie jest w porządku zestawianie podwyżek dla urzędników i dofinansowania dla Industrii Kielce i doprowadzi to do skłócenia dwóch grup.

Skarbniczka miasta, Marzena Bzymek wyjaśniła, że regulacje płac w ratuszu będą w tym roku , ale nie systemowe, każdy pracownik będzie rozpatrywany indywidualnie.

18 z 24 radnych poparło dofinansowanie Industrii Kielce, 4 wstrzymało się od głosu, dwóch nie głosowało.

***

Kieleccy radni w ostatnich tygodniach kilka razy spotkali się z władzami KS Iskra Kielce, które nie ukrywały, że oczekują wsparcia finansowego od miasta, takiego jak otrzymała w ubiegłym roku Korona Kielce. Mowa o 7,5 miliona złotych. - Tylko przy takiej pomocy klub będzie mógł działać na dotychczasowym poziomie, jednocześnie zapewniając miastu ogromne korzyści promocyjne – tak mówiła na jednym ze spotkań prezes KS Iskra Kielce Magdalena Szczukiewicz.

W programie sesji 14 marca nie znalazł się punkt dotyczący przekazania funduszy dla Industrii Kielc, ale prezydent Kielc ma podczas obrad zgłosić autopoprawkę do uchwały budżetowej i zaproponować wsparcie klubu kwotą 3,5 milina złotych. Większość radnych musi najpierw przegłosować wprowadzenie tego punktu do porządku obrad a potem samej uchwały.

Przypomnijmy, że nowym właścicielem klubu we wrześniu 2023 roku zostało Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. Wówczas zadłużenie klubu wynosiło 11 milionów złotych, a stanowiły je zobowiązania wobec zawodników – pensje i premie. Część zadłużenia udało się zredukować. Obecnie wynosi ono około 8,5 miliona złotych.

Dotychczas roczny budżet klubu wynosił około 30 milionów złotych, ale wprowadzono program naprawczy, który zakłada obniżenie kosztów o około 10-12 procent do 26,5 miliona złotych. Zdaniem władz klubu nawet tych obniżonych wydatków nie uda się spiąć bez pomocy miasta.
.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie