matura
  Wybierz miasto:
  Cukiernicy rywalizowali w Starachowicach

  Cukiernicy rywalizowali w Starachowicach

  Kazimierz CUCH

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Uczestnicy rywalizacji na podsumowaniu turnieju w ZSZ nr 3 w Starachowicach
  1/32
  przejdź do galerii

  Uczestnicy rywalizacji na podsumowaniu turnieju w ZSZ nr 3 w Starachowicach
  ©Kazimierz Cuch

  Eliminacje wojewódzkie II etapu ogólnopolskiego turnieju "Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik " odbyły się we wtorek w Starachowicach. Wystartowało dziewięcioro uczniów z trzech szkół w województwie. Wygrała Magdalena Cieśla z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach. Trzy osoby pojadą w kwietniu do Wrocławia, na eliminacje ogólnopolskie.
  Zobacz galerię

  Była to 22 edycja tego turnieju. Większość zasadniczych szkół zawodowych w naszym województwie prowadzi szkolenia wielozawodowe, bez praktycznej nauki zawodu u rzemieślników. Inaczej jest z cukiernikami i piekarzami. Ci mają praktyki tylko w cukierniach i piekarniach.

  -To bardzo ważny konkurs, będziemy go kontynuować. W tym roku są trzy szkoły, które mają klasy w zawodzie cukiernik.
  Wszyscy mają praktyki w cukierniach, a nie w Centrach Kształcenia Praktycznego. Po skończeniu szkół są dobrymi fachowcami. Praktycznie wszyscy dostają pracę po skończeniu szkoły- ocenia Bożena Zielińska, wizytator z Kuratorium Oświaty w Kielcach, przewodnicząca jury turnieju cukierników.

  Po eliminacjach szkolnych branżowych szkół województwa świętokrzyskiego, w rywalizacji wojewódzkiej (w II etapie) chętni zjawili się w Starachowicach. Są to przyszli cukiernicy: z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach- 4 osoby, Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach- 2 osoby, Niepublicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej AWANS w Kielcach- 3 osoby,

  W województwie szkoły kształcące w tym zawodzie są jeszcze: w Skarżysku-Kamiennej, Suchedniowie, Włoszczowie, Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Busku Zdroju Kiedyś cukierników w naszym województwie kształciło się około 100, w 10 szkołach zawodowych..

  Teoria i praktyka, wyniki
  Najpierw w budynku starachowickiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 3, zawodnicy w ciągu godziny rozwiązywali test z 30 pytaniami teoretycznymi, dotyczącymi cukiernictwa.

  Potem zostali przewiezieni do cukierni “Heka”, Edyty i Andrzeja Sieroniów, gdzie odbyła się część praktyczna. Zawodnicy robili dekorację tortu i formowanie figurek marcepanowych na temat: “W krainie dobranocek”. Oceniało ich jury w składzie: Bożena Zielińska- przedstawicielka Kuratora Oświaty, Paweł Brzozowski, Andrzej Czubak - nauczyciele zawodu z ZSZ nr 3 w Starachowicach, Marta Rutowicz z ZSPS w Kielcach, Edyta i Andrzej Sieroniowie z cukierni Heka, Janusz Jurecki z Niepublicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej AWANS w Kielcach.

  Zdaniem jurorów taka jest kolejność w wojewódzkich eliminacjach turnieju cukierników: 1. Magdalena Cieśla z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach, 2. Kamila Banasik, 3. Dagmara Malesa- obie z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach, 4. Amadeusz Hamera, 5. Kamil Łańcuchowski – obaj ZSZ nr 3 Starachowice, 6. Bartłomiej Smelcerz z Niepublicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej AWANS w Kielcach, 7. Elwira Kowalska– ZSZ nr 3 Starachowice, 8. Konrad Błoński, 9. Weronika Jaroń- oboje z Niepublicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej AWANS w Kielcach,

  Trzy pierwsze osoby otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Kuratorium Oświaty, Starostwo Powiatowe w Starachowicach i Cukiernię Heka. Wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa w turnieju i drobne upominki od Cukierni Heka. Trzy Pierwsze osoby uzyskały też awans do Turnieju Ogólnopolskiego, który w kwietniu odbędzie się we Wrocławiu.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki 2017

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Galerie

  Zdrowie i uroda

  Na językach

  Styl życia

  Kultura