Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie w lesie w gminie Iwaniska. Znaleźli tropikalny gatunek grzyba

Ewa Łukomska
Widoczny na zdjęciu grzyb to najprawdopodobniej okratek australijski, który w naszym regionie jest niespotykany.
Widoczny na zdjęciu grzyb to najprawdopodobniej okratek australijski, który w naszym regionie jest niespotykany. czytelnik
W lesie rosnącym w pobliżu miejscowości Kamienna Góra, w gminie Iwaniska, pani Magdalena, wspólnie z Antonim Gardynikiem, dokonali niecodziennego odkrycia. Natrafili na dotychczas niespotykany w naszym regionie gatunek grzyba.

- Nigdy wcześniej nie widziałam niczego podobnego. Nie byłam w stanie samodzielnie określić gatunku znalezionego grzyba, dlatego przesłałam zdjęcie lepiej zorientowanej koleżance. W odpowiedzi otrzymałam artykuł na temat okratka australijskiego, który do złudzenia przypominał nasze znalezisko. Było to dla nas ogromne zaskoczenie - opowiadała pani Magdalena.
O pomoc w ostatecznym zidentyfikowaniu znaleziska poprosiliśmy Joannę Ciborowską, grzyboznawcę z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

- Na podstawie fotografii trudno jednoznacznie zidentyfikować grzyba. Najprawdopodobniej jest to okratek australijski, czyli grzyb niejadalny o nieprzyjemnym zapachu. Pojawiają się doniesienia o występowaniu pojedynczych grzybów tego gatunku w różnych regionach Polski. Grzyboznawcy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach do obecnej chwili nie identyfikowali tych grzybów - wyjaśnia Joanna Ciborowska.

Jak mówi, z literatury wynika, że okratek australijski prawdopodobnie trafił do Europy z Australii już po I Wojnie Światowej, a w Polsce pierwsze przypadki odnotowano w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

- W Polsce występuje wiele grzybów o niecodziennym, ciekawym wyglądzie, takich jak na przykład gwiazdosz rudawy, szmaciak gałęzisty czy sromotnik bezwstydny. Część z nich jest pod ochroną, którą nie objęto okratka australijskiego. Aktualna lista grzybów będących pod ochroną zawarta jest w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2014 roku - informuje Joanna Ciborowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie