Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie dziedzictwo kulinarne rośnie

(imo)
123RF
W piątek w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach odbyło się posiedzenie Zespołu Opiniującego do spraw Sieci Dziedzictwo Kulinarne. Efektem spotkania było włączenie do sieci 6 nowych członków, a także zwiększenie Listy Produktów Tradycyjnych o kolejnych 5.

Nowe gospodarstwa, hotel i piekarnia

Wśród nowych członków znaleźli się: DIS Spółka Jawna Artur Dul i Wspólnicy (Hotel Ciżemka) w Sandomierzu, Gospodarstwo Rolne Artur Prusek w Świerkowie (gmina Radków), Gospodarstwo Rolne Janina Krystyna Kula w Wełeczu (gmina Busko-Zdrój), Koło Gospodyń Wiejskich w Drożejowicach (gmina Skalbmierz), Gospodarstwo Agroturystyczne „Na górce” w Wiącce (gmina Bodzentyn), Piekarnia Jadwiga Bednarska w Iwaniskach.

Lista Produktów Regionalnych wzbogaciła się o salceson z Okoła ( Gospodarstwo Rolne Jerzy i Ewa Walczyk Okół, gmina Bałtów), tort czekoladowo-orzechowy (Monika Pasterczyk, Rżuchów, gmina Sadowie), kiełbasę swojską opatowską (Agnieszka Kędziora, Opatów), zagajnicki koziarz (Marcin Kutera, Gromadzice), chleb na maślance z Lipnika (Marek Maciąg, Lipnik).

- Wszystkie rozpatrywane na posiedzeniu wnioski zostały zaopiniowane pozytywnie. Cieszymy się, że dla producentów przynależność do sieci staje się ważna. Znak przynosi rozpoznawalność nie tylko w kraju, lecz także w świecie. Co więcej, produkty nim oznaczane są w tej chwili bardziej dostępne dla konsumentów, bo chętniej wprowadzane w dużych sieciach handlowych - mówi Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska.

Wsparcie lokalnych producentów

Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie skupia aktualnie 87 członków. Sieć jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDK), która promuje produkcję i spożycie regionalnej żywności, pomagając jednocześnie w rozwoju drobnych przedsiębiorstw i turystyki w danej okolicy.

Żywność, sygnowana oznaczeniem „Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie” jest wytwarzana z troską o środowisko naturalne, a jej producentami są gospodarstwa rolne i rybackie, sklepy farmerskie, gospodarstwa agroturystyczne. Lokalne zajazdy i restauracje serwują natomiast dania, charakterystyczne dla regionu.

O członkostwo w „sieci” mogą się ubiegać przedsiębiorcy zajmujący się rolnictwem, ogrodnictwem i rybołówstwem, przetwórstwem żywności, a także hurtownie i sklepy detaliczne oraz hotele, restauracje i inne obiekty gastronomiczne. Firmy takie muszą działać w regionie świętokrzyskim, być zarejestrowane we właściwym urzędzie na terenie województwa świętokrzyskiego, przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych oraz w miarę możliwości stale współpracować z innymi członkami „sieci”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie