Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sycące zupy znanych Polaków pomogą potrzebującym (PRZEPISY)

Dorota Kułaga
ZOOM
Ciekawe przepisy przygotowane przez znane osoby znalazły się w kalendarzu przygotowanym przez Towarzystwo Pomocy imienia świętego Brata Alberta.

W poniedziałek na Rynku w Kielcach serwowano tak zwana zupę sycącą według przepisu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. W jej skład wchodzą następujące składniki: 2 litry wywaru drobiowego, 2 cebule, olej, pół główki kapusty, 4 ziemniaki, 2-3 marchewki, 1 pietruszka, 1 por, 1 seler, 4 łyżki pęczaku, 1 pętko kiełbasy, 1 łyżka mąki, 2 łyżki masła lub smalcu, sól, pieprz.

Oprócz biskupa Edwarda Janiaka, specjalne przepisy do kalendarza przygotowały inne znane osoby, między innymi: na zupę kminkową Robert Makłowicz - kucharz, podróżnik, felietonista, na żurek olimpijski Andrzej Wroński - mistrz olimpijski w zapasach, na zupę z dyni Natalia Kukulska - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, na zupę grochową Renata Mauer - Różańska, mistrzyni olimpijska w strzelectwie sportowym, na zupę kalafiorową z curry Ewa Wachowicz - była Miss Polonia, na chłodnik z botwinką Kinga Preis, aktorka, znana choćby z serialu „Ojciec Mateusz”.

Kalendarz powstał w ramach obchodów 35-lecia Towarzystwa Pomocy imienia świętego Brata Alberta jako forma upowszechniania pomocy osobom potrzebującym.

Oto przepisy znanych Polaków umieszczone w kalendarzu:

Kinga Preis - Chłodnik z Botwinką

Składniki:
- 1 duży pęczek botwinki wraz z buraczkami,
- 2 szklanki kefiru,
- 1/2 szklanki kwaśnej śmietany,
- 2 szklanki zsiadłego mleka,
- 2 zielone ogórki,
- 6 rzodkiewek,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- 3 łyżki posiekanego szczypiorku,
- pęczek koperku,
- sól.
Do podania:
- 2 jajka ugotowane na twardo.

Opis przygotowania:

Botwinkę dobrze wypłukać i drobno pokroić liście oraz buraczki. Po włożeniu do garnka dusić w niewielkiej ilości wody ok. 15 min. Po wystudzeniu dodać kefir, śmietanę oraz zsiadłe mleko, a następnie dodać pokrojone w kostkę ogórki oraz rzodkiewkę. Na koniec dodać czosnek, sok z cytryny oraz posiekany szczypiorek i koperek. Całość posolić do smaku. Podawać z połówkami jajka ugotowanymi na twardo.

Ewa Wachowicz - Zupa Kalafiorowa z Curry

Składniki:
- 1 kalafior,
- 2 l wywaru drobiowego lub warzywnego,
- 1 łyżeczka curry,
-250 ml śmietany,
- 2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku,
- pęczek natki pietruszki,
- sól, pieprz
Do podania:
- grzanki,
- posiekana natka pietruszki.

Opis przygotowania:

Różyczki kalafiora przełożyć do garnka z gorącym wywarem, ugotować. Gdy kalafior zmięknie przyprawić curry i gotować przez 5 minut. Zmiksować. Zabielić śmietaną zahartowaną wcześniej gorącą zupą. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z grzankami i posiekaną natką pietruszki.

Renata Mauer - Zupa Grochowa

Składniki:
- 2 l wody,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka z nacią,
- 1 mały seler,
- kawałki pora,
- 200 g połówek grochu,
- sól,
- 1 pętko kiełbasy,
- 2 cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki majeranku.

Opis przygotowania:

Zagotować wodę w garnku. Do wrzątku wrzucić pokrojoną marchew, całą pietruszkę (najlepsza jest z nacią), pokrojony seler i por. Po 10 min. dokładać opłukane połówki grochu (im więcej grochu, tym bardziej gęsta zupa). W połowie gotowania posolić zupę, a pod koniec włożyć podsmażoną kiełbasę z cebulą. Po ugotowaniu zupy dodać roztarty ząbek czosnku i majeranek.

Natalia Kukulska - Zupa z Dyni

Składniki:
- 700 g dyni,
- 3 marchewki,
- kawałek pora,
- 1 gruszka lub jabłko,
- 1 puszka pomidorów,
- pół puszki mleka kokosowego,
- imbir (3-4 cm świeżo startego korzenia)
- sól, pieprz.
Do podania:
- kolendra do posypania.

Opis przygotowania:

Warzywa pokroić w kostkę lub plastry. Poddusić na oliwie dynię, marchewki, pora i gruszkę dodać w tej kolejności składniki na patelnię, gdyż najdłużej mięknie dynia. Po 10 minutach zalać niewielką ilością wrzącej wody (szklanka). dusić kolejne 10 minut. Dodać puszkę pokrojonych pomidorów i dusić ok. 5-7 minut. Jeśli wszystkie warzywa zmiękną, zmiksować je blenderem lub w mikserze i dodać pół puszki mleka kokosowego. Zagotować wszystko i doprawić imbirem, solą i pieprzem. Sól można zastąpić sosem sojowym. Można dodać ekologiczną kostkę warzywną. Krem powinien być dość gęsty. Podawać posypaną podkrojoną świeżą kolendrą.

Andrzej Wroński - Żurek Olimpijski

Składniki:

- włoszczyzna,
- kawałek wędzonego boczku,
- 1 cebula,
- pęczek natki pietruszki,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 łyżeczka soli,
- 5 ziaren pieprzu,
- 2 liście laurowe,
- 5 ziaren ziela angielskiego,
- 1 pętko surowej białej kiełbasy,
- 5 ziemniaków,
- 500 ml żurku (kwasu żytniego),
- 3 łyżeczki majeranku.
Do podania:
- 3 gotowane jajka.

Opis przygotowania:

Do garnka wrzucić wcześniej umyte i obrane warzywa z włoszczyzny, kawałek wędzonego boczku, cebulę, gałązkę natki pietruszki (resztę zostawić do posypania), ząbek czosnku w całości oraz ziarna pieprzu, liście laurowe, ziarna ziela angielskiego i zalać wszystko 2 litrami zimnej wody. Po zagotowaniu gotować pod przykryciem na małym ogniu przez ok. 20 min., a następnie odcedzić tak, aby uzyskać klarowny wywar ( ugotowanych warzyw nie wyrzucać). Do wywaru dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki oraz pętko surowej białej kiełbasy. Całość gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 20 min. Kiełbasę wyciągnąć i pokroić, a następnie z powrotem wrzucić do garnka wraz z kilkoma kawałkami marchewki oraz pokrojonym boczkiem (marchewka i boczek z wcześniej przygotowywanego wywaru). Na koniec dodać dokładnie wymieszany zakwas oraz majeranek i gotować jeszcze ok. 5 min. Podawać z ćwiartkami ugotowanego jajka i posypać natką pietruszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie