matura
Wybierz miasto:
W sobotę otwarcie Literatki. Lokalu jakiego w Kielcach nie...

W sobotę otwarcie Literatki. Lokalu jakiego w Kielcach nie było

Elżbieta ŚWIĘCKA swiecka@echodnia.eu

Echo Dnia Świętokrzyskie

Echo Dnia Świętokrzyskie

W sobotę otwarcie Literatki. Lokalu jakiego w Kielcach nie było
Przy kieleckim Rynku rusza kolejny lokal. Jest utrzymany w klimacie międzywojnia i takie też będzie menu i… alkohole. Hitem ma być legendarna wódka Baczewski oraz to ,że będzie czynny do…rana.
W sobotę otwarcie Literatki. Lokalu jakiego w Kielcach nie było
Literatka - zakład gastronomiczny z wyszynkiem przy ulicy Koziej 2 od sobotę 31 sierpnia od godziny 18 zaprasza pierwszych gości. Wejście do klimatycznego lokalu jest od strony Rynku. W widnym pomieszczeniu, nawiązującym wystrojem do okresu międzywojennego, możemy bawić się, jak zapowiadają właściciele, do wczesnych godzin porannych.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego lokalu?
- Pomysł na stworzenie miejsca utrzymanego w klimacie międzywojnia miałem w głowie już od mniej więcej 15 lat. Jestem miłośnikiem alkoholi i kuchni tego okresu. Bardzo lubię przyjmować gości, ale mam za małe mieszkanie, dlatego postanowiliśmy z bratem wreszcie otworzyć swój lokal - mówi z uśmiechem Michał Rykowski, właściciel Literatki.

Znakiem rozpoznawczym nowego lokalu jest duży wybór alkoholi, jakich nie znajdziemy w zwykłym sklepie. Literatka jest bowiem trzecim w Polsce i jedynym w Kielcach lokalem ambasadorskim marki Baczewski. - Początek produkcji tej wódki sięga roku 1782. Lwowska fabryka została zbombardowana w 1939 roku, to co zostało, rozkradły wojska rosyjskie. Po wojnie marka została reaktywowana w Wiedniu, a do polski powróciła niedawno, po 72 latach przerwy - opowiada nasz rozmówca. - Oprócz typowej "czystej", w ofercie jest też jeżynówka i pomarańczówka oraz wyśmienity likier. W Literatce stawiamy na bardziej wyszukane alkohole. Mamy tu na przykład bimber "Młody ziemniak", którego butelka z 2010 roku kosztuje teraz ponad 500 złotych - dodaje.

W Literatce będzie też okazja spróbować Zielonej Wróżki, czyli absyntu, którego produkcja i sprzedaż były przez długie lata zakazane w Europie. - I będzie on pity rytualnie. Sprowadzamy go z Francji - zaznacza Rykowski.

Kuchnia również będzie w przedwojennym stylu. Menu ma być krótkie, ale odpowiednie do trunków. Nie zabraknie zimnych przekąsek, jak śledzie na różne sposoby. - Będziemy eksperymentować, bo śledzia można podać na wiele sposobów. Może niedługo pojawi się też śledź po norwesku - w gorzkiej czekoladzie z chili. Oprócz tego zaproponujemy gościom "pieczyste" - schab, szynkę, boczek, pasztet, białą kiełbasę. Na ciepło tradycyjny żurek z białą kiełbasą albo flaczki. No i oczywiście galareta z nóżek wieprzowych i cielęcych - wymienia Michał Rykowski.

Literatka będzie czynna od godziny 12 do… wczesnych godzin porannych. - Tak przynajmniej będzie w weekendy. W ciągu tygodnia wszystko będzie zależeć, jak długo zostaną klienci - mówi Rykowski. - stali klienci będą też mieli swoje kufle opatrzone nazwiskiem. Planów na przyszłość mamy jeszcze sporo - dodaje.

Komentarze

Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Oceniamy naszą władzę

Oceniamy rok pracy radnych świętokrzyskich gmin. Zagłosuj!

Oceniamy rok pracy radnych świętokrzyskich gmin. Zagłosuj!

Oceniamy rok rządów świętokrzyskich prezydentów, burmistrzów i wójtów

Oceniamy rok rządów świętokrzyskich prezydentów, burmistrzów i wójtów

Galerie

Zdrowie i uroda

Na językach

Styl życia

Kultura