Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyby marynowane na kilka sposobów [PRZEPISY]

Elżbieta Święcka
W delikatnej lub wyrazistej marynacie albo pomidorowym sosie sprawdzą się przez cały rok.

Przetworzonym grzybom trwałości nadaje kwaśna zalewa i pasteryzacja, która nie jest konieczna przy zalewach zawierających powyżej 3 procent kwasu octowego. Można do niej dodać warzywa, przyprawy i zioła, które wpłyną na smak, wygląd i trwałość przetworu. Marynowane grzybki są świetne jako dodatek do przekąsek, past, sałatek, kanapek.

Do marynowania najlepiej nadają się małe grzyby - w sam raz na jeden kęs. Większym okazom warto odciąć trzony. Zwykle są one twarde, lepiej więc przeznaczyć je do suszenia lub na wywar. Grzyby należy oczyścić, opłukać i obgotować w wodzie z dodatkiem soli, octu lub soku z cytryny. Czas obgotowywania zależy od rodzaju grzybów. Borowiki i podgrzybki obgotowuje się 10-15 minut,a kurki i gąski około 20. Obgotowane osącza się, studzi i układa w słoiku, zalewa marynatą – przestudzoną, jeśli będą potem pasteryzowane, gorącą – jeżeli nie poddaje się ich pasteryzacji. Na 1 kg oczyszczonych grzybów przygotowuje się około 0,6 l zalewy.

Grzyby w delikatnej marynacie
Składniki:
1 kg dowolnych grzybów, na przykład kurek, borowików, podgrzybków, 1 l wody, 20 g soli;
zalewa: 300 ml wody, 10 g soli, 1 cebula, 1 łyżka cukru, 250 ml octu 10%, 3 liście laurowe, po 10 ziaren pieprzu i ziela angielskiego – do każdego słoiczka.
Sposób przygotowania: Myjemy grzyby, cebulę obieramy i kroimy na pół. Gotujemy 1 litr wody, dodajemy 20 g soli, wrzucamy grzyby i cebulę i gotujemy przez 30 minut. Odstawiamy w chłodne miejsce. Gotujemy 300 ml wody na marynatę, dodajemy ocet, liście laurowe, 10 g soli, cukier i pieprz. Grzyby i cebulę wkładamy do słoików, zalewamy marynatą, szczelnie zakręcamy i odstawiamy do ostudzenia.

Marynowane opieńki
Składniki: 1 kg opieniek, 1 średnia cebula, 3 szklanki wody, 1/2 łyżeczki cukru, 2 łyżeczki soli, 3 ziarenka pieprzu, 3 ziarenka ziela angielskiego, 3 liście laurowe, 1/3 szklanki octu.
Sposób przygotowania: Opieńki oczyszczamy i płuczemy. Wrzucamy do garnka i obgotowujemy do 5 minut. Odcedzamy na sicie. Ponownie wrzucamy grzyby do garnka, zalewamy 3 szklankami wody, dodajemy cebulę pokrojoną z półplasterki, sól, cukier, ziarenka pieprzu, ziela angielskiego i liście laurowe. Gotujemy w wywarze na wolnym ogniu 1 godzinę. Pod koniec dodajemy ocet i zagotowujemy. Do czystych słoików nakładamy grzyby i zalewamy wywarem, tak żeby były przykryte. Zakręcamy dokładnie słoiki, odwracamy każdy do góry dnem i zostawiamy do ostygnięcia. Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w piwnicy. Po 2 tygodniach opieńki są gotowe.

Delikatne maślaki
Składniki:
około 1 kg maślaków, 1/3 łyżeczki kwasku cytrynowego, 1 łyżka soli, woda;
zalewa: 1 szklanka octu 10%, 4 szklanki wody, 2 duże łyżki cukru, 1/2 łyżeczki soli; do każdego słoika: 3 ziarna ziela angielskiego, 1 liść laurowy, kilka ziaren pieprzu, 2-3 goździki, 1/2 łyżeczki gorczycy.
Sposób przygotowania: Grzyby obieramy ze skórki, opłukujemy i osuszamy. Zagotowujemy wodę z kwaskiem i solą. Do gotującej się wody wrzucamy grzyby i gotujemy, aż opadną na dno - około 15-20 minut. Do słoiczków wrzucamy przyprawy, w osobnym garnku gotujemy zalewę. Gorące maślaki odcedzamy i wkładamy do słoiczków do 2/3 wysokości. Gorącą zalewą zalewamy grzyby, szczelnie zakręcamy słoiki i odstawiamy do wystygnięcia.

Rydze marynowane z miodem
Składniki:
3 kg rydzów;
zalewa: 6 szklanek wody, 1 szklanka octu, 1,5 łyżki soli niejodowanej, 5 łyżek cukru, 1/2 szklanki miodu, goździki, gorczyca, ziele angielskie, liść laurowy, 2 duże cebule pokrojone w plasterki.
Sposób przygotowania: Oczyszczone rydze myjemy pod bieżącą wodą. Obgotowujemy w lekko zakwaszonej wodzie (2 łyżki octu i 1 łyżeczka soli na 1 litr wody). Osączone i ostudzone rydze wkładamy do słoików, dodajemy cebulę sparzoną wrzątkiem i zagotowaną zalewę, z której wyjmujemy wcześniej goździki. Szczelnie zamykamy słoiki i pasteryzujemy przez około 10-15 minut, w zależności od wielkości słoików.

Grzyby w pomidorach
Składniki:
1 kg niedużych lub pokrojonych drobniej grzybów, 500 g cebuli, 1 szklanka oleju, 5 łyżek koncentratu pomidorowego, 12 łyżek octu, 3/4 szklanki wody, sól, pieprz, papryka ostra w proszku.
Sposób przygotowania: Grzyby oczyszczamy i dokładnie myjemy - najlepsze są jak najmniejsze. Obgotowujemy je przez około 10 minut i odcedzamy. Cebulę kroimy w plastry i dusimy w szklance oleju z dodatkiem wody i koncentratu. Dodajemy sól, pieprz i paprykę do smaku. Prażymy około 20 minut na wolnym ogniu. Na końcu dodajemy ocet. Całość łączymy z grzybami, chwilę jeszcze podgrzewamy, po czym wkładamy do słoiczków i szczelnie zakręcamy. Pasteryzujemy przez około 20 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie