Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miód na śniadanie? Właśnie tak! [PRZEPISY]

Elżbieta Święcka
Miód nie tylko wyśmienicie smakuje, ale tez wzmacnia nasz organizm.
Miód nie tylko wyśmienicie smakuje, ale tez wzmacnia nasz organizm. seven spoons/cc/Flickr.com
Miód to najstarszy słodzik. Od tysięcy lat ceniony jest nie tylko jako lek lub składnik leków na najróżniejsze dolegliwości, ale także za swój wyjątkowy smak i wartości odżywcze. Szybko też znalazł swoje stałe miejsce w naszej codziennej diecie. Warto po niego sięgać nie tylko jesienią i zimą, gdy szczególnie mocno narażeni jesteśmy na infekcje i przeziębienia. Spożywany przez cały rok pomoże nam zachować zdrowie. Od miodowego przysmaku zacznijmy każdy dzień.

Dlaczego miód jest tak zbawienny dla naszego organizmu? Przede wszystkim jest łatwo przyswajalny, wchłaniany jest bezpośrednio do krwi, bez trawienia. Dlatego też szczególnie zalecany jest rosnącym dzieciom i młodzieży, osobom starszym, by wzmocnić organizm. Po miód powinniśmy sięgać także w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego. Nie tylko dostarczy on nam energii, ale też dzięki swoim właściwościom pobudzi do pracy mózg.

Przez wiele wieków wypracowano liczne sposoby wykorzystania miodu w codziennej diecie, tak, by dostarczył nam nie tylko walorów smakowych, ale przede wszystkim - zdrowotnych. Zacznijmy więc dzień od pożywnego śniadania z miodową nutą słodyczy.

Napoje z miodem na każdą porę dnia
Miodowe kakao
Sposób przygotowania:
W rondelku mieszamy 3 łyżki miodu z 3 łyżkami kakao, 100 ml wody. Zagotowujemy i gotujemy przez około 5 minut. Zdejmujemy z ognia, dodajemy łyżeczkę wanilii i mieszamy. Dodajemy do gorącego mleka.

Herbata cytrynowa z miodem
Sposób przygotowania:
Zalewamy 3 torebki herbaty czarnej lub zielonej 3 szklankami wrzącej wody. Dodajemy kawałek kory cynamonu. Parzymy przez 3-5 minut. Oddzielamy herbatę, cynamon, dodajemy szklankę soku z grejpfruta i dwie łyżki miodu. Dokładnie mieszamy.

Napój cytrynowo-miodowy: Gotujemy 1 litr wody ze skórką otartą z 1/2 cytryny. Schładzamy, dodajemy 4 łyżki miodu i sok z 2 cytryn.

Napój z marchwią: Odwirowujemy sok z 750 g marchwi, dodajemy 3 łyżki miodu, sok z 2 cytryn i 1/2 l wody.

Napój z owocami: Gotujemy 1 kg owoców (malin, jagód, jabłek) z litrem wody. Dodajemy 3 łyżki miodu.

Napój z cynamonem: Gotujemy 1 litr mleka, dodajemy 3 łyżki miodu i cynamon do smaku.

Napój z pomidorem: Miksujemy 1 szklankę soku pomidorowego z 3 szklankami jogurtu i 4 łyżkami miodu.

Pożywne śniadanie z miodowym akcentem

Domowe musli z miodem
Składniki na 10 porcji:
100 g mieszanki orzechów, 50 g suszonej żurawiny, 150 g suszonych owoców (figi, daktyle, morele, śliwki), 50 g rodzynek, 250 g płatków owsianych, 25 g pestek dyni prażonych, 25 g pestek słonecznika, 1 świeży banan, 1 jabłko, miód wielokwiatowy, sok z cytryny.

Sposób przygotowania: Orzechy siekamy na mniejsze kawałki. Figi, daktyle, morele i śliwki kroimy na mniejsze części. Orzechy i owoce przekładamy do dużej miski, dodajemy żurawinę, pestki słonecznika i pestki dyni, płatki owsiane, rodzynki. Banana kroimy w plasterki, jabłko dzielimy na ćwiartki, pozbawiamy gniazd nasiennych. Musli przekładamy do miseczek (po 3 łyżki na porcje), jabłko ścieramy na tarce o małych oczkach. Następnie dodajemy pokrojonego banana i jogurt naturalny (możemy również dodać kefir lub maślankę). Całość mieszamy. Musli z owocami polewamy miodem (ilość według uznania).

Racuszki z twarogiem i miodem
Składniki na 4 porcje:
2 jaja, 2 łyżeczki cukru, 50 g rozpuszczonego masła, 2 banany, 1 limonka, 2-3 łyżki miodu wielokwiatowego, 150 g mąki pszennej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 4 łyżki gęstego jogurtu typu greckiego, 100 g sera twarogowego półtłustego, 100 ml mleka, olej.

Sposób przygotowania: Banany kroimy w półplastry, skrapiamy je sokiem z limonki i dodajemy 1 łyżkę miodu. Do wysokiego naczynia dodajemy jaja, cukier, ubijamy za pomocą trzepaczki i dodajemy 50 g rozpuszczonego masła. Ubijamy. Masę przelewamy do miski. Mąkę wraz z proszkiem do pieczenia przesiewamy do masy z jajek. Delikatnie mieszamy do uzyskania konsystencji ciasta na racuchy. Dodajemy jogurt, mieszamy i dolewamy mleko. Ser twarogowy rozkruszamy. Na patelnię z rozgrzanym olejem wylewamy ciasto i formujemy racuszki. Smażymy z obu stron na złocisty kolor. Jednego racuszka układamy na talerzu, na niego wykładamy twaróg, na twarogu układamy banany. Polewamy miodem. Czynność powtarzamy dwa razy.

Owsianka z miodem i cynamonem
Składniki na 1 porcję:
2 łyżki płatków owsianych, szklanka mleka 2 %, 1/2 banana, garść sezonowych owoców, 1 łyżka miodu, szczypta cynamonu.
Sposób przygotowania: Płatki gotujemy na mleku, dodajemy pokrojonego w plasterki banana oraz dowolne owoce, miód i cynamon. Podajemy, gdy płatki będą miękkie.

Omlet z borówkami
Składniki na 1 porcję:
1 jajo, 2 łyżki mąki, 4 łyżki mleka 2 %, 2 garści borówek amerykańskich, 1 łyżeczka miodu, szczypta cynamonu, 1 łyżeczka masła.
Sposób przygotowania: Oddzielamy białko od żółtka. Białko ubijamy na sztywno, następnie bardzo delikatnie wmieszamy w nie żółtko, przesianą mąkę oraz mleko i cynamon. Na koniec dodajemy garść borówek. Masę delikatnie wylewamy na nagrzaną, nasmarowaną masłem patelnię z nieprzywierającym dnem. Kiedy spód omleta będzie przyrumieniony, szeroką łopatką kuchenną przewracamy go na drugą stronę i smażymy, aż będzie rumiany. Omlet posypujemy borówkami i polewamy miodem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie