Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Świętokrzyski Festiwal Smaków. Do Tokarni na świętokrzyskie smakołyki (WIDEO)

Izabela Mortas
Od lewej Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Stanisław Wróbel, redaktor naczelny Echa Dnia, reżyser Konrad Łęcki oraz Piotr Żołądek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.
Od lewej Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Stanisław Wróbel, redaktor naczelny Echa Dnia, reżyser Konrad Łęcki oraz Piotr Żołądek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego. Aleksander Piekarski
W środę w Dworku Laszczyków w Kielcach odbyła się konferencja prasowa na temat najbliższych majowych imprez, które odbędą się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Największą i najsmakowitszą ma być II Świętokrzyski Festiwal Smaków, który Muzeum Wsi Kieleckiej organizuje wraz z redakcją „Echo Dnia” i Urzędem Marszałkowskim. Jak się okazało na konferencji, nasza regionalna kuchnia i produkty są chwalone w całym kraju.

Pysznie i po wiejsku

Festiwal Świętokrzyskich Smaków po raz pierwszy będzie miał formułę dwudniową. Na wszystkich mieszkańców regionu świętokrzyskiego atrakcje w Tokarni czekać będą w niedzielę, 30 kwietnia i poniedziałek, 1 maja w godzinach 10-20.

- Impreza w Tokarni to przede wszystkim doskonała okazja, by poznać naszą świętokrzyską kuchnię. Zaprosiliśmy członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego, którzy oferują wyłącznie produkty wyselekcjonowane, certyfikowane, a co za tym idzie najlepszej jakości. Zaprezentuje się kilkadziesiąt kół gospodyń wiejskich ze znanymi z dawnych czasów potrawy, często w nieco odmienionej, ciekawej odsłonie. Będą też restauratorzy, którzy regionalne smaki promują w swoich lokalach, ale niestety, aby ich wszystkich spróbować, musielibyśmy wybrać się na przejażdżkę wokół województwa - na festiwalu te wszystkie przysmaki zgromadzimy w jednym miejscu - mówił Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”.

Będą też pokazy gotowania na żywo za sprawą konkursu Świętokrzyski Mistrz Kuchni - w sobotę zaprezentują się uczniowie szkół gastronomicznych, amatorzy - miłośnicy gotowania, a w niedzielę - profesjonaliści.

Przewodniczącym jury będzie Teo Vafidis, uczestnicy imprezy będą mogli też porozmawiać z drugim wybitnym szefem kuchni - Robertem Sową.

Pewne jest, że nikt z Tokarni nie wyjedzie głodny - przewidziano wiele darmowych degustacji. W Tokarni zaparkuje tir firmy Prymat z pysznościami, także sałatkami i przekąskami serwowanymi przez Roberta Sowę.

Imprezie towarzyszyć będą prezentacje zespołów ludowych oraz zabawa w dawnym wiejskim klimacie.

- Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowało warsztaty etnograficzne różnego rodzaju - będzie można potoczyć fajerkę, obejrzeć wystawy stałe i czasowe, z których szczególnie polecam tę prezentującą budownictwo ludowe - przedstawiał podczas konferencji Mariusz Masny, dyrektor muzeum.

Uczestnicy zabawy będą mieli też okazję powspinać się na 4-metrowy „Słup Obfitości”, nawiązujący do dawnych zabaw wiejskich. - Warto zaznaczyć, że słup wystawiamy tylko na specjalne okazje. W zeszłorocznej edycji festiwalu zabawa ta cieszyła się ogromnym powodzeniem, a śmiałków - zarówno dzieci, jak i dorosłych, chętnych zgarnąć kosz z przysmakami nie brakowało. Liczymy, że i tym razem rodziny zaangażują się w tę zabawę - dodała Beata Ryń, rzecznik muzeum.

Sieć godna pochwały

Konferencja była też doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i rozwoju Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego, której członkowie i ich produkty również pojawią się na festiwalu w Tokarni.

- To nasz wieloletni dorobek, w tej chwili w swoich szeregach mamy 85 podmiotów, które realizują się w Sieci i zwiększają swój potencjał. Przedsiębiorcy bazują na surowcach i produktach z naszego regionu i zdobywają nagrody nie tylko wojewódzkie, lecz także o znacznie większym zasięgu. Dla przykładu szynka dyszka produkowana przez Zdzisława Nowaka z Nowej Wsi w powiecie jędrzejowskim zdobyła prestiżową Perłę na Międzynarodowych Targach Polagra w Poznaniu. Nasi przedsiębiorcy nie tylko tworzą swoje wyjątkowe produkty na bazie tradycyjnych receptur, lecz także korzystają ze znakomitego naturalnego surowca, który jest dostępny w naszych małych świętokrzyskich gospodarstwach rolnych. Tych w województwie jest bardzo dużo, mamy ogromny potencjał - mówił Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. - Nasze lokalne produkty są bardzo mocne promowane poza granicą województwa, a sam region podawany jako przykład przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, dlatego tym bardziej zachęcam do rozsmakowania się w naszych wybornych smakołykach - dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie