matura
  Wybierz miasto:
  Młodzi kucharze z kieleckiej szkoły rywalizowali pod okiem...

  Młodzi kucharze z kieleckiej szkoły rywalizowali pod okiem Karola Okrasy (ZDJĘCIA)

  Bartłomiej Bitner

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jury konkursu kulinarnego miało twardy orzech do zgryzienia. Każda potrawa była smakowita i ładnie wyglądała. Jurorzy oceniali ich smak i sposób podania.
  1/23

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dawid Łukasik

  Pierś z kurczaka z żelem mandarynkowym, salsefią i emulsją tymiankową autorstwa Konrada Jamorskiego i Piotra Wrońskiego okazała się zwycięskim daniem w konkursie kulinarnym z Karolem Okrasą, który w środę odbył się w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach. – Ta potrawa była i smaczna, i bardzo ładnie podana – uzasadnił werdykt popularny kucharz.


  W konkursie wystartowało 10 dwuosobowych drużyn. Ich zadaniem było przygotowanie wybranej przez siebie potrawy w ciągu 120 minut. Tematem zmagań kulinarnych był filet z kurczaka z dodatkiem mandarynki i tymianku, więc dania musiały składać się z tych składników.


  Potem daniom przyglądało się kilkuosobowe jury, któremu przewodził gość specjalny konkursu, jeden z najlepszych polskich kucharzy Karol Okrasa. Jurorzy, wśród których byli między innymi szefowie kuchni kieleckich restauracji, w tym dyrektor gastronomii w kieleckim hotelu Tęczowy Młyn Mirosław Ciołak, i dyrektor szkoły gastronomicznej Małgorzata Banasik-Rusak, oceniali nie tylko walory smakowe potraw, ale także sposób ich podania. Mieli twardy orzech do zgryzienia.
  - Mimo że startowali i uczniowie klas trzecich, i też ci, którzy zaczynają swoją zawodową drogę, bo uczą się dopiero w klasach pierwszych, to przygotowali naprawdę dobre i ładnie prezentujące się dania. Ja, mając tyle lat co uczestnicy konkursu, nie prezentowałem takiego poziomu, jak oni – przyznał Karol Okrasa.

  Zobacz galerię

  Dlatego postanowił młodym adeptom sztuki kulinarnej nie tylko przyznać miejsca na podium, ale wręczyć także wyróżnienie. Otrzymały je Karolina Adamiec i Aleksandra Klimek z klasy III DT za grillowany filet z kurczaka chutney z mandarynek i blinami z pianką tymiankową. Trzecie miejsce zajęli Karol Filipczak i Daniel Smołuch z klasy III CT, którzy przygotowali glazurowaną pierś z kurczaka w sosie mandarynkowym z kuskusem tymiankowym, a druga lokata przypadła Tomaszowi Czajkowskiemu i Patrycji Gryz z klasy III CT za roladę z kaszanką, sosem winno-mandarynkowym podaną z purée kalafiorowym z dodatkiem tahini. Zwycięzcami konkursu okazali się Konrad Jamorski i Piotr Wroński z klasy I DT, którzy przyrządzili pierś z kurczaka z żelem mandarynkowym, salsefią i emulsją tymiankową.
  - Przygotowaliśmy akurat tę potrawę, bo zainspirował mnie nią mój brat cioteczny, który też mocno udziela się w gastronomii. To on mnie i kolegę przygotował do konkursu – powiedział Piotr Wroński, zaś Konrad Jamorski dodał: - Jesteśmy zaskoczeni i bardzo szczęśliwi. Byliśmy pewni tej potrawy i liczyliśmy na wysokie miejsce, ale pojawił się lekki stras, gdy Karol Okrasa i pozostali jurorzy próbowali naszego dania.

  Zwycięzcami konkursu okazali się Piotr Wroński (z lewej) i Konrad Jamorski. Przygotowali niezwykle ciekawie prezentujące się danie. Dawid Łukasik


  - Chłopaki przygotowali niezwykle smaczną i bardzo ładnie podaną potrawę. Co prawda popełnili kilka błędów przy jej przyrządzaniu, ale błędy na konkursach kulinarnych zawsze się zdarzają. W takich zmaganiach zawsze zwyciężają ci, którzy tych błędów na koncie będą mieli mniej niż pozostali – zaznaczył Karol Okrasa.

  Zwycięzcy i uczestników z miejsc na podium otrzymali nagrody rzeczowe. Ale kto wie, czy nie najciekawszą dostały dziewczęta, które wyróżniono. Karol Okrasa przygotował im nie lada niespodziankę. – Zapraszam was do swojej restauracji na kolację lub lunch. Oczywiście z opiekunem. Sam przygotuję dla was dania i was obsłużę. Musicie tylko przyjechać – zakończył jeden z najlepszych polskich kucharzy.

  Podium i potrawy

  1.Konrad Jamorski i Piotr Wroński z klasy I DT - pierś z kurczaka z żelem mandarynkowym, salsefią i emulsją tymiankową;
  2.Tomasz Czajkowski, Patrycja Gryz z klasy III CT - rolada z kaszanką, sosem winno-mandarynkowym podana z purée kalafiorowym z dodatkiem tahini;
  3.Karol Filipczak i Daniel Smołuch z klasy III CT - glazurowana pierś z kurczaka w sosie mandarynkowym z kuskusem tymiankowym.

  Wyróżnienie:

  Karolina Adamiec i Aleksandra Klimek z klasy III DT - grillowany filet z kurczaka chutney z mandarynek i blinami z pianką tymiankową.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki 2017

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Galerie