Wybierz miasto:
  Muzeum Historii Kielc od kuchni - sukces warsztatów...

  Muzeum Historii Kielc od kuchni - sukces warsztatów kulinarnych [ZDJĘCIA]

  Marta Baran

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Muzeum Historii Kielc od kuchni - sukces warsztatów kulinarnych [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Marta Baran

  Jak prezentuje się Muzeum Historii Kielc od kuchni? Bardzo apetycznie! W środę, 6 grudnia wszyscy goście placówki przy Leonarda mieli okazję przekonać się o tym nie tylko na własne oczy, ale też podniebienia, bo w placówce kulturalnej odbyły się warsztaty kulinarne "Kieleckie babeczki pełne słodyczy".
  O tym, że wydarzenie przyciągnęło do placówki wielu kielczan nie trzeba nikogo przekonywać... Cynamonowy aromat słodkości rodem z cukierni Janiny Olędzkiej bowiem rozchodził się po całej ulicy, stąd wielu mieszkańców naszego miasta uległo pokusie i w środowy poranek ruszyło w trop za niesamowitym zapachem, by w Muzeum Historii Kielc przystąpić do warsztatów kulinarnych. Inicjatywa spotkała się z entuzjazmem nie tylko w gronie tutejszych smakoszy i pasjonatów słodkości, ale również osób zainteresowanych historią, dla których każda okazja jest dobra, by uczyć się czegoś nowego z tej dziedziny! W Mikołajki jednak każdy gość muzeum mógł, dosłownie, ,,zasmakować" historii, bo to wydarzenie, tak jak i inne tego typu przedsięwzięcia organizowane dotychczas w placówce towarzyszyło wystawie czasowej "Rodziny kieleckie. Olędzcy".

  Jak można było dowiedzieć się z treści warsztatów, wspomniana na przestrzeni tekstu Janina Olędzka była właścicielką jednej z kieleckich cukierni. Córka Antoniego Olędzkiego zaskarbiła sobie sympatię mieszkańców naszego miasta, ponieważ w dawnych Kielcach słynęła z przepysznych wypieków. Jej cukiernia była więc niezwykle obleganym miejscem, w którym kielczanie nie tylko zaopatrywali się w różne wyroby cukiernicze, ale także udawali się w celach rozrywkowych, bo w kawiarni Janiny Olędzkiej każdy mógł usiąść i raczyć się chwilą słodkiego zapomnienia przy ciastku i kawie. Jako, że Janina Olędzka w dawnych Kielcach nie miała sobie równych w przyrządzaniu słodyczy odtworzenie jej cukierniczych receptur nie należało do najłatwiejszych zadań. By jednak uczestnicy warsztatów mogli "złamać przepisy" Janiny Olędzkiej i przygotować tradycyjne smakołyki w placówce muzealnej pojawił się cukiernik z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.

  Pod okiem specjalisty w dziedzinie pieczenia wszystkie czynności były o wiele łatwiejsze, a uczestnicy świetnie bawili się podczas kuchennych zmagań.

  Sądząc po szerokich uśmiechach na twarzach uczestników warsztatów można uznać, że pomysł Muzeum przypadł do gustu gości Muzeum Historii Kielc. To pewne, że pomysłodawcy warsztatów "zgotowali" mieszkańcom naszego miasta świetne mikołajki, organizując tego typu wydarzenie 6 grudnia.

  Warto dodać też, że po warsztatach każdy otrzymywał od Muzeum Historii Kielc prezent mikołajkowy, czyli pięknie zapakowane pyszne ciastko. I kto lepiej, jeśli nie placówka kulturalna przy Leonarda wie, jak trafić do swoich gości? Muzeum Historii Kielc obrało najkrótszą drogę i poprzez żołądki zdobyli serca kielczan!


  QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?
  ZOBACZ TAKŻE: Świętokrzyski Laur Wolontariatu 2017. Nagrody wręczone

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Miss Studniówki 2018 - wielki finał w środę, 21 marca

  Miss Studniówki 2018 - wielki finał w środę, 21 marca

  Mister Studniówki 2018 - wielki finał w środę, 21 marca

  Mister Studniówki 2018 - wielki finał w środę, 21 marca

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Galerie