matura
  Wybierz miasto:
  Restauracja Szmaragdowy Bristol wraca do centrum Kielc. To...

  Restauracja Szmaragdowy Bristol wraca do centrum Kielc. To najstarszy lokal w mieście

  IMO

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Trwają pierwsze przygotowania do uroczystego otwarcia restauracji Szmaragdowy Bristol, które będzie mieć miejsce 29 kwietnia. Na zdjęciu tancerze Patryk
  1/5
  przejdź do galerii

  Trwają pierwsze przygotowania do uroczystego otwarcia restauracji Szmaragdowy Bristol, które będzie mieć miejsce 29 kwietnia. Na zdjęciu tancerze Patryk Kucharczyk z Natalią Miernik. ©Krzysztof Krogulec

  Ma nawiązywać do historii i tradycji miasta, stać się znów najlepszą restauracją w mieście, miejscem spotkań ludzi kultury, sztuki, polityki i świata biznesu. Restauracja Bristol, mieszcząca się sto lat temu przy głównym kieleckim deptaku powraca. Jak zakładają jej pomysłodawcy - w wielkim stylu, będzie teraz nosiła nazwę Szmaragdowy Bristol.


  Restauracja Bristol to najstarszy kielecki lokal, który powstał w 1900 roku. Był bardzo prestiżowym miejscem, gdzie tętniło życie towarzyskie i kulturalne, gdzie spotykali się najbardziej wpływowi mieszkańcy regionu.
  W Bristolu jadał między innymi marszałek Józef Piłsudski, pisarz Henryk Sienkiewicz. Lata świetności restauracji to okres przedwojenny i międzywojenny. Później restauracja kilkakrotnie zmieniała właścicieli, była otwierana i zamykana. W latach 80-90’ stanowiła jeszcze lokal weselny, później całkowicie ją zamknięto.

  W klimacie lat międzywojennych ma ponownie zaistnieć Szmaragdowy Bristol. Zagospodarowaniem miejsca zajęła się Fundacja Szmaragdowy Bristol, dzierżawiąca lokal. - Ogromną rolę odgrywać będzie strona kulinarna, ale zamierzamy zaistnieć także w sferze kultury i sztuki. Planujemy raz w miesiącu organizować koncerty chopinowskie, zapraszać na miniwernisaże. Przy jednej z największych ścian restauracji stworzymy kącik z pracami lokalnych artystów, te będzie można zresztą zakupić. Planujemy nawiązać ścisłą współpracę z miejskimi instytucjami kultury i sztuki w tym Kieleckim Centrum Kultury, Filharmonią Świętokrzyską oraz Teatrem imienia Stefana Żeromskiego. Wyobrażamy sobie, że w restauracji będą wystawiane spektakle jednego aktora, nie zabraknie muzyki na żywo - przybliża Adrian Lipa, jeden z fundatorów fundacji.

  Oczywiście mocną stroną ma być sama kuchnia. - Będziemy aspirować do miana najlepszej restauracji w mieście. Na pewno w karcie znajdą się dania wykwintne, staropolskie. Pójdziemy w kierunku dziczyzny, bo ta w końcu dawniej królowała na stołach. W menu pojawi się kilka propozycji mięsnych, także dania z ryb. Na powitanie każdy z gości otrzyma cieplutki pieczony w naszej restauracji chlebek z sosami lub masełkiem, a także z naszym regionalnym serkiem. Będziemy bardzo mocno iść w stronę kuchni regionalnej, a co za tym idzie także składniki sprowadzać od naszych regionalnych dostawców, na przykład różne rodzaje sera z Buska-Zdroju, wina z Sandomierza - mówi Adrian Lipa. Pomysłodawcy planują także miłą niespodziankę na zakończenie kolacji. Każdy gość otrzyma specjalną, limitowaną próbkę nalewki, oczywiście z podziękowaniami za odwiedziny.

  Same wnętrza restauracji pozostaną zachowane. - Są one pod ochroną konserwatora zabytków, ponadto to ogromny atut tego miejsca, bo pozwala odtworzyć klimat poprzedniego stulecia. Różnie będziemy natomiast aranżować stoły, w zależności od okazji - przybliża nasz rozmówca.

  Klimat dawnych czasów goście restauracji mają poczuć także dzięki przywróceniu karocy, którą dawniej dowożono gości do lokalu. - Kareta jeździła aż do dworca i stamtąd odbierała gości. Teraz planujemy, by pojazd zaprzężony w konie przemierzał wieczorami przez całą ulicę Sienkiewicza, zabierając po drodze gości restauracji - zdradza Adrian Lipa.

  W restauracji ma też powstać specjalny kącik do zabaw dla dzieci. W niedziele restauracja będzie ponadto zapewniać opiekę animatora zabaw dla najmłodszych.

  Choć otwarcie lokalu planowane jest pod koniec kwietnia, znane są już godziny działania restauracji. - Będziemy od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9-22. Na początku dnia będziemy wydawać śniadania dla gości hotelowych, później do 17 serwować lunche, a wieczorami, do godziny 22 zapraszamy na kolacje - mówi Adrian Lipa.

  Zobacz galerię

  Komentarze (13)

  Wszystkie komentarze (13) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Galerie