Wybierz miasto:
  Świętokrzyski Mistrz Kuchni 2017. Gotowanie na wesoło, czyli...

  Świętokrzyski Mistrz Kuchni 2017. Gotowanie na wesoło, czyli zmagania amatorów

  ach

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Reprezentantki Koła Gospodyń Wiejskich z Korytnicy - Małgorzata Kukuryk (po lewej) i Elżbieta Korczyk prezentują danie konkursowe: Pstrąg na puchu l
  1/53
  przejdź do galerii

  Reprezentantki Koła Gospodyń Wiejskich z Korytnicy - Małgorzata Kukuryk (po lewej) i Elżbieta Korczyk prezentują danie konkursowe: Pstrąg na puchu leśnym. ©ach

  Gotowanie na wesoło - takie określenie najlepiej opisuje rywalizację dwóch zespołów amatorów podczas tegorocznej edycji konkursu Świętokrzyski Mistrz Kuchni, który miał miejsce podczas II Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków w Tokarni. W niedzielę, 30 kwietnia "na potrawy" zmierzyły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Korytnicy oraz Bogdan Wenta, prezes Stowarzyszenia Świętokrzyskie i Danuta Papaj, wiceprezes stowarzyszenia.
  ZOBACZ TAKŻE:
  II Świętokrzyski Festiwal Smaków w skansenie Tokarnia - tak bawiliśmy się w niedzielę, 30 kwietnia
  Starcie amatorów w tej kategorii konkursu Świętokrzyski Mistrz Kuchni było pozbawione cienia rywalizacji, a wypełnione dobrą zabawą.
  Korytniczanki, czyli Koło Gospodyń Wiejskich z Korytnicy w powiecie jędrzejowskim, reprezentowały dwie panie Małgorzata Kukuryk oraz Elżbieta Korczyk. Gotowanie pod chmurką zaczęły od śpiewu i zachęcania obecnych w Tokarni do podejścia i śledzenia ich zmagań. Panie wspólnie z drugą grupą zawodników - europosłem Bogdanem Wentą i szefową jego biura poselskiego w Kielcach - Danutą Papaj, stworzyli bardzo sympatyczną atmosferę. Było mnóstwo żartów i śmiechu, do którego przyłączyli się nawet członkowie jury. Konkurs stał się popisem pełnym humoru, co nie przysłoniło efektu kulinarnego.

  CZYTAJ TAKŻE: Pysznie i tłumnie na Świętokrzyskim Festiwalu Smaków w Tokarni! Wybierz się i Ty! Impreza trwa w poniedziałek, 1 maja  CZYTAJ TAKŻE: Świętokrzyski Mistrz Kuchni 2017. Juniorzy pokazali, co potrafią!

  CZYTAJ WIĘCEJ: Świętokrzyski Mistrz Kuchni 2017. Profesjonalizm i wykwintne potrawy, czyli zmagania zawodowców

  CZYTAJ TAKŻE: Świętokrzyski Festiwal Smaków kipi atrakcjami. Pal Obfitości, oberki, polki i robienie masła


  Zobacz galerię
  Korytniczanki na przystawkę podały pierożki korytnickie, zaś danie główne stanowił pstrąg na puchu leśnym. Przypadku nie było ani w nazwie, ani w doborze składników: - Pstrągi mamy z naszych korytnickich stawów, twaróg zrobiłyśmy same, przywiozłyśmy też borowiki i zieleniatki oraz tłuszcz z gęsi - mówiły panie z koła gospodyń wiejskich.

  II Świętokrzyski Festiwal Smaków trwa także w poniedziałek, 1 maja, w godzinach od 10 do 20.  Zaś drużyna Bogdana Wenty przyrządziła na przystawkę gniazdka serowe a'la Projekt Świętokrzyskie, a na danie główne - krokiety z pstrąga w sosie kurkowym. - Dziś stery oddaję pani Danucie, ja tu tylko pomagam i sprzątam - zapowiadał ze śmiechem europoseł Bogdan Wenta przed rozpoczęciem konkursu. I dodał: -Wszystko przygotowujemy a'la Projekt Świętokrzyskie, więc musi być dobre.

  CZYTAJ TAKŻE: Smak dawnej świętokrzyskiej wsi zachwyca. Kosztuj w Tokarni na Festiwalu Smaków

  Dania oceniało jury złożone ze słynnych i uznanych kucharzy. Byli to: Patryk Kotarba - szef kuchni restauracji Ponidzie w hotelu Słoneczny Zdrój, Michał Bętkowski - Nosalowy Dwór w Zakopanem oraz jury technicznego: Hubert Sanecki - szef kuchni w restauracji Spektrum Smaku w Willi Hueta oraz Rafał Korus - szef kuchni w restauracji Oranżeria, w hotelu Best Western Grand Hotel. Wyniki poznaliśmy w poniedziałek podczas gali finałowej konkursów Świętokrzyski Mistrz Kuchni oraz Jedzenie i Zabawa 2016.

  Tytuł mistrza wśród amatorów zdobyła Elżbieta Korczyk z Korytniczanek, której pomagała Małgorzata Kukuryk.


  CZYTAJ WIĘCEJ: Oto Świętokrzyscy Mistrzowie Kuchni 2017!
  CZYTAJ TAKŻE: Świętokrzyski Mistrz Kuchni 2017. Juniorzy pokazali, co potrafią!

  Panowie wnikliwie ocenili każdą potrawę, ale generalnie wszystko im smakowało. Korytniczanki pochwalili za tradycyjny smak, oparty na naturalnych składnikach. Podkreślali, że ich pierożki nie tylko rozpływały się w ustach, ale także doskonale wizualnie się prezentowały. Przedstawiciele Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie popisali się według jury oryginalnym pomysłem, ciekawą kompozycją i dobrze dobranymi smakami.

  Świętokrzyscy kucharze "amatorzy" mogli się popisać inwencją twórczą dzięki uprzejmości Włodzimierza Rybczyńskiego, właściciela firmy Domos, który wypożyczył na konkurs sprzęt gastronomiczny. Pan Włodzimierz podczas degustacji dołączył do jury i również pochwalił uczestników.


  CZYTAJ WIĘCEJ: Oto Świętokrzyscy Mistrzowie Kuchni 2017!  Zobacz galerię
  II Świętokrzyski Festiwal Smaków trwa także w poniedziałek, 1 maja, w godzinach od 10 do 20.


  CZYTAJ TAKŻE: Świętokrzyski Mistrz Kuchni 2017. Juniorzy pokazali, co potrafią!

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Cyfrowa prenumerata Echa Dnia w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Echa Dnia w świątecznej cenie!

  Podniebne Kielce - zobacz Kielce z lotu ptaka

  Podniebne Kielce - zobacz Kielce z lotu ptaka

  POMYSŁ NA PREZENT

  POMYSŁ NA PREZENT

  Galerie