Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie smaki nad smakami. Najlepsze regionalne produkty w kieleckim parku

Marzena Smoręda
Kiełbasa od Wiesława Bonarka wśród najsmaczniejszych potraw podczas finału konkursu  „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.
Kiełbasa od Wiesława Bonarka wśród najsmaczniejszych potraw podczas finału konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Dawid Łukasik
Aż 56 produktów, przygotowanych przez osoby prywatne, koła gospodyń wiejskich oraz członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie znalazło się w Finale Wojewódzkim XVII Edycji Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. To była wyjątkowo smakowita impreza.

Między innymi domowe przetwory, wypieki, niezwykłe sery i wędliny królowały na stołach w niedzielę, 18 czerwca na festynie z muzyką ludową i prezentacją potraw z Sieci Kulinarne Dziedzictwo w parku miejskim. Świętokrzyskie smaki są bardzo wymyślne i nie mają sobie równych.

Do kosztowania naszykowane zostały między innymi: przecier pomidorowy od Żabieckich Powiślanek, sodziaki od Koła Gosppodyń Wiejskich Donoskie Gosposie, zawijaniec z królika i podpiwek po zagórzańsku od Zagórzanek, Pierzchnickie smarowidło z gęsi z gospodarstwa Daleko od Szosy, swojskie mleko zsiadłe i domowe serki topione z Brzozowej, smarowidło wiejskie, kiełbasa bęczkowska i boczek wędzony z Bęczkowa oraz takie rarytasy, jak olej rydzowy z Olejarni Zagłoby, blachorz z Sichowa Dużego, buchty ze śliwkami, chałki zdobne od dziadka Dobrowolskiego, kozi Kefir zakamienński, z tradycją trzech pokoleń z Bogucic Drugich czy wreszcie kozia kiełbasa, doprawiana rozmarynem i cynamonem o raz kozi ser pokrzywowy.

Komisja wybierające najlepsze świętokrzyskie produkty nie miała łatwego zadania. Po godzinie 16 wyłoniła autorów najsmaczniejszych i najbardziej oryginalnych produktów.

Triumfowali Elżbieta Osuch i jej smarowidło z gęsi, Wiesław Bonarek z kiełbasą od Bonarka, Agnieszka i Jacek Pietrasiewiczowie za kozi kefir zakamieński, Beata Cichopek za ser Edward, Jarosław Nawrot za miód rzepakowy, Agata i Daniel Piechota za dżem z czarnego bzu, Inkubator Dwikozy za jabłko suszone, Teresa Banach za przecier pomidorowy, Mariusz Roszkowski za olej rydzowy, Sławomir Surdy za stary piernik, Halina Dobrowolska za chałkę zdobną, Tomasz Woźniak za wino białe Girassol.

Impreza odbywa się przy dźwiękach ludowej muzyki i tanecznych popisach zespołów w muszli koncertowej w parku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie