Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Willa Pod Bramą w Sandomierzu, najlepsza restauracja w Świętokrzyskiem, zachwyca smakami [PRZEPISY]

Elżbieta Święcka
Patryk Rak, właściciel Willi Pod Bramą w Sandomierzu zaprasza na pyszne dania łączące kuchnię polską w nowoczesnym wydaniu z akcentami regionalnymi i domieszką kuchni francuskiej.
Patryk Rak, właściciel Willi Pod Bramą w Sandomierzu zaprasza na pyszne dania łączące kuchnię polską w nowoczesnym wydaniu z akcentami regionalnymi i domieszką kuchni francuskiej. Elżbieta Święcka
Restauracja drugi rok z z rzędu zdobyła tytuł najlepszej w całym regionie świętokrzyskim. Serwuje pyszne dania oparte na świeżych, naturalnych oraz regionalnych produktach.

Działająca od połowy 2014 roku sandomierska Willa Pod Bramą swoją wyśmienitą kuchnią i niepowtarzalną atmosferą szybko zdobyła szerokie grono klientów zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i licznych odwiedzających je turystów. Lokal znajdujący się nieopodal Bramy Opatowskiej po raz drugi zdeklasował konkurencję i został w tegorocznej edycji plebiscytu „Echa Dnia” wybrany najlepszą restauracją w regionie świętokrzyskim.

Kuchnia Willi pod Bramą to mieszanka tej tradycyjnej, polskiej z odrobiną kuchni francuskiej i akcentami kuchni regionalnej. W menu znajdziemy między innymi wyśmienitą kaczkę, duszoną wieprzowinę, ale też krewetki oraz przyrządzane na miejscu desery.

Wyśmienity smak i najwyższa jakość - tym charakteryzują się dania serwowane w Willi pod Bramą. A sekret ich smaku tkwi w starannie wybrantych, najwyższej jakości naturalnych składnikach. Jemy też oczami, więc każde danie musi także idealnie wyglądać.

Restauracja znajduje się na parterze charakterystycznej, zielonej kamienicy. Jej przytulne wnętrze oraz wyższe piętro, na którym znajduje się część apartamentowa - zdobią obrazy i tapety prezentujące zabytki Sandomierza.

Klimatyczny wystrój, to dzieło architekta inżyniera Marka Różańskiego z Rzeszowa, który jest sympatykiem Sandomierza. Połączył on klimat miasta z dobrymi materiałami. Swoje pomysły dorzucił także właściciel Willi Pod Bramą, przedsiębiorca Patryk Rak. Jak podkreśla, chcieli wspólnie stworzyć ciepłe wnętrze, stąd dominujące brązy oraz beże połączone z akcentami czerni i czerwieni nadającymi wnętrzu charakteru.

W restauracji są 52 miejsca. Czynna jest codziennie. Na górze jest 7 apartamentów.

Smaki sandomierskiej Willi Pod Bramą
Carpaccio wołowe
Składniki na 4 porcje:
300 g polędwicy wołowej; marynata: sól, pieprz, sok z cytryny, sok z limonki; sos: 1 łyżka soku z cytryny lub 2 łyżeczki octu winnego, 4 łyżki oliwy extra vergine, szczypta soli morskiej, szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu, ewentualnie 1 łyżeczka musztardy; dodatki: 5 g sałaty rukoli, 1-2 kromki chleba tostowego, 30 g czarnych oraz zielonych oliwek, 5 g sera Grana Padano.
Przygotowanie: Mięso oczyszczamy, myjemy i osuszamy za pomocą papierowych ręczników. Składniki marynaty dokładnie mieszamy i wcieramy w wołowinę, po czym odstawiamy do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie mięso na kolejne 24 godziny wkładamy do zamrażalnika. Składniki sosu winegret łączymy, dodając ewentualnie musztardę. Kromki chleba tostowego kroimy w niezbyt dużą kostkę i przygotowujemy grzanki. Zmrożone mięso kroimy bardzo ostrym nożem na plastry grubości 1 milimetra i układamy na talerzach. Mięso skrapiamy sosem winegret, układamy na nim osączone z zalewy oliwki, posypujemy grzankami i rukolą. Wierzch dekorujemy świeżo tartymi cienkimi płatkami sera Grana Padano.

Kaczka z buraczkami
Składniki:
kaczka: 4 filety z kaczki, sól, pieprz, rozmaryn, oliwa; buraki: 400 g buraków, 20 ml śmietanki, gałka muszkatołowa, niewielka ilość niezbyt mocnej zalewy octowej; warzywa: po 100 g selera, pietruszki, marchewki, czerwonej cebuli i jabłka sandomierskiego, sól, pieprz, oliwa: kluski: 200 g mąki pszennej, 1/2 szklanki wody, 1-2 jajka, suszone zioła, sól.
Przygotowanie: Dzień wcześniej marynujemy kaczkę w oliwie, rozmarynie, soli i pieprzu. Filety nacinamy od strony skóry i skórą do spodu smażymy przez 6 minut, polewając wytopionym tłuszczem. Obracamy, smażymy kolejne 6 minut i następnie pieczemy 15-20 minut w temperaturze 180 stopni. Buraki gotujemy, połowę trzemy na tarce, zesmażamy ze śmietanką i doprawiamy gałką, a drugą połowę - kroimy w kostkę i marynujemy w zalewie octowej. Warzywa i jabłko kroimy w cienkie paseczki, doprawiamy solą i pieprzem, skrapiamy oliwą i pieczemy 15 minut w temperaturze 200 stopni. Rozbite jajko mieszamy z wodą, solą i stopniowo dodajemy mąkę. Ciasto powinno być trochę gęstsze niż naleśnikowe. Przy pomocy łyżki wkładamy kluski do osolonej wrzącej wody i gotujemy do 2 minut od wypłynięcia. Wyjmujemy łyżką cedzakową i przesmażamy na tłuszczu z kaczki dodając zioła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie