Kielecki Klub Lekkoatletyczny podsumował 2023 rok w restauracji Olimpijska. Był to najlepszy rok w klubowej historii. Zobacz zdjęcia

Bartosz Wartałowicz
W środę 29 listopada Kielecki Klub Lekkoatletyczny zorganizował uroczyste podsumowanie roku 2023. Wydarzenie odbyło się w kieleckiej restauracji "Olimpijska". Zobaczcie zdjęcia z podsumowania.

Podsumowanie sezonu KKL Kielce. Klub zdobył aż 20 medali

Kielecki Klub Lekkoatletyczny w 2023 roku zdobył aż 20 medali - najwięcej w całej, blisko dziewiętnastoletniej historii klubu. W roku 2022 KKL zdobył 15 krążków, a rok wcześniej 13.

KKL 7 lat temu był na dnie z zaledwie jednym zdobytym medalem. Od tego czasu klub idzie do góry i mamy aż 20 medali. Jest to najlepszy klub w województwie w kategoriach młodzieżowych. Na początku roku mało kto zakładał, że uda się zdobyć 20 medali. Zwykle celujemy w 15-16. Brawa dla zawodników, dla trenerów, bo to wspaniały rok

- powiedział prezes Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki, Grzegorz Furmanek.

Zobacz zdjęcia z podsumowania 2023 roku w KKL Kielce

Najbardziej utytułowaną zawodniczką kieleckiej ekipy w 2023 roku jest Sabina Jarząbek. Niestety nie mogła pojawić się na gali, ze względu na obóz treningowy, na którym przebywa. Biegaczka zdobyła trzy złote medale: na Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych na 9 kilometrów, oraz na Mistrzostwach Polski w biegach ulicznych na 5 i na 10 kilometrów. Kielczanka zdobyła również brązowy medal na bieżni na dystansie 5 kilometrów podczas Mistrzostw Polski w Gorzowie Wielkopolskim.

- Wytrwałość, konsekwencja, marzenia i dążenie do celu - to cechuje i kształtuje Sabinę Jarząbek i pozwala jej osiągać sukces. To osoba, która motywuje mnie, żeby życie było lepsze i jestem ogromnie dumny, że Sabina jest zawodniczką Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego. To wielki zawodnik i wspaniały człowiek - chwalił kielecką biegaczkę prezes Furmanek.

Znakomicie w 2023 roku spisała się też Oliwia Bełczew, która trzykrotnie zajmowała miejsce na podium w zawodach rangi mistrzowskiej. Utalentowana biegaczka również zdobyła złoto Mistrzostw Polski w biegach przełajowych na dystansie 2 kilometrów w kategorii juniorek młodszych, oraz została mistrzynią Polski na dystansie 1000 metrów w hali. Oliwia Bełczew do dwóch złotych krążków może sobie również dopisać srebrny medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w biegu na 800 metrów.

- Myślę, że to był całkiem udany rok, choć nie ukrywam, że liczyłam na złoty medal na stadionie. Nie przejmuję się tym jednak i chcę dalej robić swoje. Mam nadzieję, że 2024 rok będzie jeszcze lepszy. Bardzo ucieszył mnie medal na Halowych Mistrzostwach Polski, bo udało mi się obronić tytuł mistrzowski, ale bardzo dobrze smakował triumf w biegach przełajowych - powiedziała Oliwia Bełczew, biegaczka KKL Kielce.

Sukcesy odnosiła Karolina Młodawska, która zdobyła srebrne medale w trójskoku na mistrzostwach Polski i była czwarta na Uniwersjadzie w Chengdu.

Jakub Sobura-Durma jest wicemistrzem Polski w kategorii U-23 w biegu przez płotki na dystansie 400 metrów.

Nikodem Pochopień zdobył brąz i złoto na mistrzostwach U-20 w skoku o tyczce. W tej samej dyscyplinie dwa medale, złoty i srebrny zdobyła Zofia Jastrząb w kategorii U-18.

Wiktoria Wijas w barwach KKL wywalczyła brąz w rzucie młotem, Adrianna Gierek zajęła 2 miejsce w Polsce w kategorii U-16 w biegu na 1000 metrów, a Dominik Kotulski jest brązowym medalistą Mistrzostw Polski do lat 16 w rzucie dyskiem.

Medal zdobyła również kielecka sztafeta 4x100 metrów. W kategorii U-20 brąz wywalczyły: Oliwia Masternak, Alicja Borek, Julia Zacharz i Gabriela Lipińska.

Problemy finansowe KKL. Grzegorz Furmanek apeluje o pomoc

Kielecki Klub Lekkoatletyczny nie jest w dobrej sytuacji finansowej. Prezes Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki, Grzegorz Furmanek powiedział, że klub dostaje coraz mniej pieniędzy z budżetu miejskiego i chciałby, żeby sukcesy KKL zostały docenione przez włodarzy Kielc.

- Przykre jest to, że pieniądze mają ogromne znaczenie, żeby móc cokolwiek rozwijać. Od wielu lat pieniędzy jest coraz mniej, a KKL radzi sobie coraz lepiej i zdobywa coraz więcej medali. Nie ma drugiego takiego klubu, który przy tak małym budżecie osiąga takie sukcesy. W dalszym ciągu KKL poszukuje źródeł dochodu i musimy zrobić wszystko, żeby ten klub przetrwał. Prosimy i apelujemy o to, żeby można było sięgnąć nieco głębiej do miejskiej kasy i znaleźć dla tego klubu, trenerów i dla cudownej młodzieży, która chce osiągać jak najlepsze wyniki - podsumował Grzegorz Furmanek.