MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kielecki Uniwersytet będzie współpracował z miastem Chmielnik

pio
Porozumienie podpisano w gabinecie Jarosława Zatorskiego, burmistrza Chmielnika. Od lewej profesor Beata Wojciechowska – dyrektor Instytutu Historii UJK, burmistrz Chmielnika Jarosław Zatorski, profesor Jacek Semaniak – rektor UJK i Agnieszka Dziarmaga – kierownik muzeum w Chmielniku.
Porozumienie podpisano w gabinecie Jarosława Zatorskiego, burmistrza Chmielnika. Od lewej profesor Beata Wojciechowska – dyrektor Instytutu Historii UJK, burmistrz Chmielnika Jarosław Zatorski, profesor Jacek Semaniak – rektor UJK i Agnieszka Dziarmaga – kierownik muzeum w Chmielniku.
W Chmielniku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, a miastem i gminą Chmielnik.

Parafowali je profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Jarosław Zatorski burmistrz Chmielnika. Efektem porozumienia ma być upowszechnienie wiedzy o społeczności żydowskiej. Przyczynią się do tego konferencje i badania naukowe, wystawy i konkursy. Szczególnie bliska będzie współpraca pomiędzy Studenckim Kołem Naukowym "Judaica" i chmielnickim Ośrodkiem Edukacyjno - Muzealnym "Świętokrzyski Sztetl".

- Efektem naszej współpracy ma być wiedza o wspólnym życiu Żydów i Polaków w Chmielniku, Pińczowie, Działoszycach czy Chmielniku. Liczymy, że studenci pomogą nam w zbieraniu materiałów na ten temat - mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno - Muzealnego "Świętokrzyski Sztetl".

Wymiernym efektem ma być konferencja naukowa zorganizowana podczas XI Spotkań z Kulturą Żydowską, które odbęda się w połowie czerwca 2013 roku oraz będąca jej pokłosiem publikacja.

Jarosław Zatorski, burmistrz Chmielnika zapewnił o stworzeniu dogodnych warunków dla badań naukowych i przedstawił możliwości, jakie oferuje powstające w Chmielniku Muzeum oraz baza dydaktyczno - kulturalna i turystyczna gminy.

Goście z uniwersytetu zapoznali się ze stanem prac przy synagodze, obejrzeli film promujący atrakcje gminy oraz prezentację koncepcji muzeum, a także krótki pokaz tańców żydowskich w wykonaniu zespołu tanecznego "Kamena".

W ramach porozumienia uniwersytet i gmina Chmielnik zobowiązały się do różnych form upowszechniania wiedzy o społeczności żydowskiej w województwie kieleckim w jego międzywojennych granicach, od pojawienia się jej na badanym obszarze do 1942 roku, gdy nastąpiła deportacja i hitlerowska Zagłada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie