Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieleckie małżeństwo tworzy niepowtarzalne rzeźby z owoców i warzyw oraz przetwory

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Małgorzata i Mariusz Kopka to artystyczne małżeństwo z Kielc. Od niedawna tworzą oryginalne rzeźby z owoców i warzyw.
Małgorzata i Mariusz Kopka to artystyczne małżeństwo z Kielc. Od niedawna tworzą oryginalne rzeźby z owoców i warzyw. Dorota Klusek
Piękne rzeźby mogą powstać ze wszystkiego. Potrzebna jest tylko wprawna ręka i wyobraźnia. Tworzeniem oryginalnych cudeniek z owoców i warzyw zajmują się Mariusz i Małgorzata Kopkowie.

- Sztuka carvingu, czyli rzeźbienia w owocach i warzywach przybyła do nas z Tajlandii. Jest w Polsce coraz bardziej popularna, powstają już szkoły takiego rzeźbienia, odbywają się mistrzostwa Polski i Europy. Moda na carving wchodzi też na weselne stoły, w arbuzie można na przykład wyrzeźbić negatyw zdjęcia młodej pary - mówi Mariusz Kopka, który jest kucharzem. Od zawsze ma też zamiłowania plastyczne i wykonywał witraże. Z czasem zainteresował się tą nietrwałą, ale bardzo efektowną sztuką rzeźbienia w owocach i warzywach.

Niepowtarzalne i efektowne

Jak się okazuje, rzeźbić można ze wszystkiego, ale pod warunkiem, że mamy odpowiednie narzędzia. - Do rzeźbienia nadają się wszystkie owoce i warzywa. Może to być arbuz, jabłka, ale też marchew, pietruszka, buraki czy cukinia. Z papryki można stworzyć oryginalne tulipany. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i materiału, w którym tworzymy. Rzeźbi się specjalnymi, bardzo cienkimi i ostrymi nożami z trwałej stali. Dwa podstawowe, to nóż tajski - wygięty, przypominający kształtem sierp i syryjski - prosty nóż o ostrzu w kształcie trójkąta. Do tego dochodzą jeszcze dłutka - opowiada nasz rozmówca. Ile czasu zajmuje stworzenie jednej rzeźby? - Specjaliście większa rzeźba zajmuje około 30-40 minut, mniej wprawna osoba spędzi nad tym 1,5 godziny. Dużo zależy też od materiału. Niektórzy są lepsi w marchewce, inni w arbuzie - mówi z uśmiechem Mariusz Kopka. - Ale to zawsze są niepowtarzalne rzeczy, nigdy nie wyjdą nam dwie identyczne rzeźby, bo w czasie tworzenia zawsze coś się zmienia, faktura owoców i warzyw też jest inna - dodaje.

Konfitura z kasztana

Pan Mariusz wraz żoną Małgorzatą, która zajmuje się fusingiem, czyli łączeniem ze sobą różnych gatunków szkła w wysokich temperaturach, produkują też rzadko spotykaną w Polsce konfiturę z jadalnych kasztanów. A zaczęli ją wytwarzać zupełnie przypadkiem. - Koleżanka wracała z podróży i na lotnisku zabrano jej konfiturę. Była bardzo zawiedziona i postanowiliśmy odszukać przepis i spróbować, czy oda się ją odtworzyć. I tak to się zaczęło. Konfitura jest bardzo zdrowa, ma mnóstwo witamin i minerałów i co ważne, nie zawiera glutenu - wyjaśnia Małgorzata Kopka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie