Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze atakują! W Świętokrzyskiem z roku na rok jest ich więcej. Nasz leśnik zdradza sprawdzone sposoby na walkę z pasożytami. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
W Świętokrzyskiem kleszcze są w natarciu. Jak podkreślają leśnicy - z roku na rok jest ich coraz więcej i pojawiają się już nie tylko w ciepłych miesiącach. Roman Wróblewski, zastępca Nadleśniczego z Nadleśnictwa Kielce zdradza, jak radzić sobie z pasożytami. Zobaczcie, co radzi na kolejnych zdjęciach.

Kleszcze atakują! W Świętokrzyskiem z roku na rok jest ich więcej

- Leśnicy mają kontakt z kleszczami na co dzień. Dla nas jest to chleb powszedni. Nie jesteśmy z tego powodu zadowoleni, ale pamiętamy o podstawowych sposobach ochrony. Kleszczy jest coraz więcej i jest to spowodowane brakiem srogich zim. Jesteśmy zdumieni, że zwierzaki potrafią przynieść te pasożyty nawet w styczniu czy w lutym - mówi Roman Wróblewski, zastępca Nadleśniczego z Nadleśnictwa Kielce.

Sprawdź na zdjęciach, jak leśnicy radzą, by chronić się przed kleszczami.

Kleszcze przenoszą groźne choroby. Jakie objawy są niepokojące?

Nie zapominajmy, że kleszcze przenoszą groźne choroby, więc jeśli zauważymy niepokojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu stosowane jest leczenie objawowe, bez leków przeciwwirusowych. Choroba ma dwie fazy: pierwsze objawy przypominają grypę. Po kilku dniach względnej poprawy, u kilku procent osób dochodzi do fazy neuroinfekcji, czyli zajęcia ośrodkowego układu nerwowego, czemu towarzyszą takie objawy jak między innymi: oponowy ból głowy, sztywność karku, nudności, wymioty, ponowna gorączka i wówczas jest to stan wymagający hospitalizacji.

Borelioza ma dwie postacie: wczesną i późną. Początkowo chory może mieć objawy grypopodobne, u pacjentów mogą występować bóle stawów, porażenie nerwu twarzowego – to sygnał, że mogło dojść do zakażenia. Wówczas wskazane są specjalistyczne badania, w kierunku obecności swoistych przeciwciał

Jednym z objawów boreliozy jest rumień wędrujący, który występuje w około 80-procentach przypadków zakażeń. Należy pamiętać, że może być on umiejscowiony także w mało widocznych dla nas miejscach, takich jak plecy czy owłosiona skóra głowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie