Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne międzynarodowe sukcesy lekarzy Kliniki Chorób Płuc i Alergologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze

Anna Michalska
Od lewej: lekarz Anna Maria Mościcka, doktor nauk medycznych Piotr Łacwik, lekarz Dominika Ochab-Krupnik.
Od lewej: lekarz Anna Maria Mościcka, doktor nauk medycznych Piotr Łacwik, lekarz Dominika Ochab-Krupnik.
Rozwój współczesnej medycyny opiera się w dużej mierze na globalnej współpracy i wymianie wiedzy. Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze uczestniczą z sukcesami w międzynarodowych kongresach i zjazdach. Po raz kolejny udowodnili wysoki poziom świętokrzyskiej alergologii.

Międzynarodowe sukcesy lekarzy ze szpitala w Czerwonej Górze

W bieżącym roku Izmir w Turcji stał się stolicą światowej wiedzy na temat ciężkich reakcji alergicznych – anafilaksji. W Szkole Anafilaksji, która zgromadziła ekspertów, lekarzy i badaczy z całego świata, uczestniczyli również jako jedyni przedstawiciele z Polski lekarze z Oddziału Alergologicznego Szpitala w Czerwonej Górze: doktor nauk medycznych Piotr Łacwik, lekarz Dominika Ochab-Krupnik, lekarz Anna Maria Mościcka. Podczas wykładów i interaktywnych warsztatów omówiono przyczyny i czynniki sprzyjające występowaniu anafilaksji oraz możliwości jej zapobiegania i metody leczenia.

Lekarze ze Szpitala w Czerwonej Górze wzięli także udział w Międzynarodowym Forum Astmy Ciężkiej w Rzymie. Uczestniczyli w nim czołowi specjaliści w leczeniu astmy o ciężkim przebiegu stanowiącej zagrożenie życia. Chorzy z astmą wymagają kompleksowego podejścia zarówno w zakresie diagnostyki oraz terapii, jak i – co niesłychanie istotne – profesjonalnych, zindywidualizowanych działań profilaktycznych.

Współczesna medycyna oferuje nowe perspektywy dla pacjentów nie mających pełnej kontroli astmy pomimo standardowej terapii wziewnej. Leki biologiczne, czyli grupa leków ściśle związana z cząsteczkami biologicznie czynnymi naturalnie występującymi w organizmie człowieka, stały się kluczowym narzędziem w leczeniu astmy ciężkiej i stanowią obecnie doskonały przykład tzw. medycyny spersonalizowanej. Tym samym są to leki celowane pozwalające na precyzyjne oddziaływanie na konkretne czynniki wyzwalające mechanizmy chorobowe. Tak spersonalizowana terapia przeważnie skutkuje spektakularną poprawą kontroli astmy. Pozwala także na redukcję, a nawet całkowite odstawienie sterydów doustnych, obarczonych poważnymi ubocznymi działaniami niepożądanymi.

– Szacuje się, że ciężka postać astmy dotyczy kilku procent chorych, jednak lata doświadczeń pokazały, że pacjenci ci wymagają wyjątkowej uwagi i opieki. Dlatego w swojej codziennej pracy robimy wszystko, aby zwiększyć dostęp chorych z województwa świętokrzyskiego do najnowszych terapii. Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce leczenie biologiczne otrzymuje mniej niż 10% astmatyków, którzy powinni być do niego zakwalifikowani, głównie ze względu na brak wiedzy na temat jego dostępności. Obecnie mamy w swoim arsenale aż 4 nowoczesne przeciwciała biologiczne, które są całkowicie refundowane w ramach programu lekowego i dostępne bez ograniczeń dla każdego chorego z astmą ciężką, dlatego zachęcamy do niezwłocznego kontaktu z Kliniką każdego chorego, który choć raz z powodu astmy przyjmował sterydy systemowe (w tabletkach lub zastrzykach), lub trafił do szpitala– wyjaśnia doktor nauk medycznych Piotr Łacwik, zastępca kierownika Oddziału IV Alergologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze.

Lekarze z Czerwonej Góry zostali docenieni przez międzynarodowe gremium specjalistów. Praca doktora Piotra Łacwika udowadniająca, jak ważne jest wczesne wdrożenie terapii biologicznej w astmie ciężkiej, została uhonorowana nagrodą za najlepsze doniesienie na konferencji w Rzymie. Praca Dominiki Ochab-Krupnik, przedstawiająca wzorzec odpowiedzi na różne terapie biologiczne, otrzymała natomiast grant za istotny wkład naukowy w wydarzenie. Wyniki jej badań podkreśliły znaczenie wczesnej oceny odpowiedzi na leczenie biologiczne jako istotnego czynnika determinującego jego dalszy przebieg.

– Dzięki zaangażowaniu lekarzy z Oddziału IV Alergologicznego szpital w Czerwonej Górze wyróżnia się na tle placówek tego typu w całym kraju. Coraz częściej rozpoznajemy u pacjentów choroby alergiczne i astmę, a warto pamiętać, że nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc zapewnia diagnostykę i terapię na najwyższym światowym poziomie, a zespół pod kierownictwem prof. Cezarego Pałczyńskiego międzynarodowymi sukcesami regularnie udowadnia, że nie odbiegamy standardami od czołówki światowej – podsumowuje Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imieia Świętego Rafała w Czerwonej Górze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie