Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koprzywnickie bziuki. Niezwykłe widowisko już w Wielką Sobotę, 30 marca w Koprzywnicy

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wyjątkowe na skalę całej Polski widowisko odbędzie się w sobotę, 30 marca w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy. O godzinie 20 rozpocznie się Liturgia Paschalna Wielkiej Nocy zakończona procesją z tak zwanymi bziukami. Zobacz, jak obchodzono to święto w poprzednich latach na kolejnych zdjęciach.
Wyjątkowe na skalę całej Polski widowisko odbędzie się w sobotę, 30 marca w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy. O godzinie 20 rozpocznie się Liturgia Paschalna Wielkiej Nocy zakończona procesją z tak zwanymi bziukami. Zobacz, jak obchodzono to święto w poprzednich latach na kolejnych zdjęciach. K. Tajs
Tradycyjnie w Koprzywnicy podczas procesji rezurekcyjnej w Wielką Sobotę można będzie zobaczyć „bziukaczy”, czyli strażaków wydmuchujących ustami naftę na płonące pochodnie. Wyjątkowe na skalę całej Polski widowisko odbędzie się w sobotę, 30 marca w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy. O godzinie 20 rozpocznie się Liturgia Paschalna Wielkiej Nocy zakończona procesją z tak zwanymi bziukami.

Koprzywnickie bziuki. Niezwykłe widowisko już w Wielką Sobotę

W kościele Matki Boskiej Różańcowej w Koprzywnicy w powiecie sandomierskim msza rezurekcyjna rozpoczyna się wcześniej niż w innych świątyniach, bo już w Wielką Sobotę wieczorem. Podczas uroczystej procesji drogę księdzu oświetlają dmuchacze ognia.

Na wydarzenie zaprasza burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska, która przypomina, że koprzywnickie bziuki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, jako pierwszy zwyczaj w województwie świętokrzyskim.

Strażacy czuwają przy Grobie Pańskim od piątku. W Wielką Sobotę z pochodniami uczestniczą w procesji rezurekcyjnej. Jej początek ogłaszają wystrzały z armat, po wieczornym nabożeństwie. Tuż przed księdzem w procesji idzie kilku strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Koprzywnicy z butelkami nafty, którzy co jakiś czas wydmuchują naftę, tworząc ponad metrowy słup ognia, oświetlając drogę procesji.

Historia bziuków

Bziuki są to słupy ognia wydmuchiwane przez strażaków. Druhowie biorą naftę do ust i wypluwają ją na płonącą pochodnię. Tworzy się w ten sposób słup ognia. Płomień bucha wysoko w górę, czasami sięgając nawet siedmiu, ośmiu metrów.
Aby zobaczyć to widowisko, do Koprzywnicy przyjeżdżają w Wielką Sobotę setki ludzi, nie tylko z naszego regionu. Nie brakuje również ekip telewizyjnych. Nic dziwnego, wszak bziuki można podziwiać wyłącznie w tym mieście, i tylko raz w roku.

Bziuki są ozdobą nocnej procesji rezurekcyjnej wokół kościoła przy Rynku. Na czele tej procesji wierni niosą krzyż. Dalej idą mężczyźni ze sztandarami i figurą patronki parafii, za nimi koprzywnicka orkiestra dęta. Kobiety dźwigają ciężkie, drewniane paciorki różańca. Za nimi maszeruje szpaler strażaków, wśród których są „bziukacze’’. Słupy ognia, które wydmuchują, oświetlają drogę księdzu niosącemu monstrancję.

Tradycja bziukania sięga wielu dziesięcioleci wstecz. Pierwsze pisane wzmianki o bziukach pojawiają się w kronice koprzywnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej z 1911 roku.

Wyjaśnienia owego zwyczaju niektórzy mieszkańcy Koprzywnicy szukają jeszcze w czasach przedchrześcijańskich, w pogańskich obrzędach. Parafia Matki Boskiej Różańcowej stoi na wzgórzu, na którym była niegdyś pogańska świątynia Łady i Nii, czczono tam ogień.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie