Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korytniczanki z wielkim tryumfem na festiwalu „Polska od Kuchni”. Poznajcie ich osiągnięcia, zobaczcie zdjęcia

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Obie Miss Wdzięku z Koła Gospodyń Wiejskich "Korytniczanki". Od lewej: Milena Ciepluch i Jolanta Bąk. Więcej  na kolejnych zdjęciach
Obie Miss Wdzięku z Koła Gospodyń Wiejskich "Korytniczanki". Od lewej: Milena Ciepluch i Jolanta Bąk. Więcej na kolejnych zdjęciach
Koło Gospodyń Wiejskich Korytniczanki z Korytnicy w gminie Sobków triumfowało na Festiwalu Gospodyń Wiejskich „Polska od Kuchni”, który odbył się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zdobyły zarówno tytuły jako koło ale też nagrody indywidualne w konkursie Miss Wdzięku. Zobaczcie zdjęcia.

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni” 2022

W tym roku dzięki uczestnictwu w festiwalu do grona nagród i wyróżnień Korytniczanki mogą dołożyć:
Pierwsze miejsce w Konkursie artystycznym za wykonany przez nie komplet biżuterii z dyni, którą nazwały „Dyniową Fantazją”.

"Dyniowa Fantazja" czyli zestaw biżuterii zrobionej z dyni, za które Korytniczanki zdobyły I miejsce w konkursie artystycznym festiwalu
"Dyniowa Fantazja" czyli zestaw biżuterii zrobionej z dyni, za które Korytniczanki zdobyły I miejsce w konkursie artystycznym festiwalu "Polska Od Kuchni" KGW Korytniczanki

Należy też wspomnieć, że jeszcze jedno Koło Gospodyń Wiejskich z powiatu jędrzejowskiego dostało wyróżnienie w tej konkurencji, mianowicie Marysieńki z miejscowości Książe Skroniów.

W wyborach Miss Wdzięku wyróżnienie trafiło do pani Mileny Ciepluch

W wyborach Miss Wdzięku 45+ drugie miejsce zdobyła pani Jolanta Bąk. W obu konkursach Miss Wdzięku panie występowały w trzech strojach nawiązujących kolejno do: stroju panny młodej, stroju regionalnego, stroju wieczorowego.

- Zdobycie przez nas pierwszego miejsca w konkursie artystycznym festiwalu pokazało, że warto dalej rozwijać się w kierunku rękodzieł. Zwycięstwo to daje nam wszystkim motywację do dalszego działania i rozwoju w tym kierunku. Skoro tak wysoko oceniono naszą pracę byłoby marnotrawstwem zignorować nasze talenty i należy je wzbogacać. Zajmowałyśmy się rękodziełem już wcześniej, ale nigdy nie wykonałyśmy podobnej biżuterii do naszych „Dyniowych Fantazji”. Do tej pory przede wszystkim zajmowałyśmy się carvingiem, rzeźbieniem w owocach i warzywach, robieniu mydełek glicerynowych, różnych ozdób świątecznych w jajkach i tym podobne rzeczy. Biżuteria, w tym wypadku z dyni, jest dla nas nowością. Nowością, którą wyjątkowo doceniono na konkursie. Każda z nas potrafi robić coś innego. Moje dziewczyny z Koła są bardzo uzdolnione- mówi przewodnicząca „Korytniczanek” pani Jolanta Bąk.

Zobaczcie galerię zdjęć z konkursu w Ostrowcu

Wesołe, otwarte i pełne pomysłów. Poznajcie panie z Korytniczanek

Założycielką jest pani Małgorzata Kukuryk, wraz z nią w Kole od samego początku istnienia jest pani przewodnicząca Jolanta Bąk i kierowniczka zespołu śpiewaczego Elżbieta Korczyk. Korytniczanki powstały w 2011 roku, z 30 członkiń w przeciągu ostatnich lat ich liczba spadła do 16 kobiet i 6 dziewczynek, ale jak wspomina Jolanta Bąk przewodnicząca Koła niedługo mają się zapisać nowi członkowie. Obecnie w „Kole Gospodyń Wiejskich Korytniczanki” działają: Jolanta Bąk, Elżbieta Korczyk, Małgorzata Kukuryk,Wiesława Bąk, Anna Bujna, Edyta Ciepluch, Elżbieta Ciepluch, Milena Ciepłych, Halina Fert, Ewa Skóra, Bernadeta Skóra, Małgorzata Sobczyk, Adrianna Sobczyk, Nicola Wojtyś, Ewa Kostecka, Kinga Kostecka, Maja Malec, Maria Władyszewska, Elżbieta Bąk, Marianna Baran, Agata Grad, Marek Kosowski, Andrzej Trener.

Panie stanowią zgrany zespół. Udaje im się pogodzić pracę na rzecz Koła z obowiązkami domowymi, pracą zawodową oraz rodziną. Panie są bardzo zżyte ze sobą, pomagają sobie wzajemnie w różnych sprawach. Nikt z Koła nie przypisuje jego sukcesów tylko sobie, na wszystkie osiągnięcia pracowały i nadal pracują wspólnie.

- Owocem naszych starań są zwycięstwa w konkursach, ale też dalszy rozwój naszych umiejętności. Nie możemy też zapomnieć o prezentowaniu szerszej publiczności kultury świętokrzyskiej i promowaniu gminy Sobków - dodaje Jolanta Bąk przewodnicząca Koła „Korytniczanki”
Jako Koło wspierają się także w życiu prywatnym swoich bliskich. Na przykład córka Elżbiety Korczyk na swoim weselu mogła cieszyć się obecnością Koła i ich piosenkami.

Tutaj widzimy Korytniczanki na weselu córki jednej z członkin koła.
Tutaj widzimy Korytniczanki na weselu córki jednej z członkin koła. KGW Korytniczanki

Najważniejsze nagrody i osiągnięcia Koła Gospodyń Wiejskich Korytniczanki”

2011 rok
Już w pierwszym roku swojej działalności Koło miało okazję do wykazania się w konkursie w Tokarni. W czerwcu 2011 roku zdobyły pierwsze miejsce w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” za nalewkę grodziskową zwaną ”Proboszczówką”. Jest to stary przepis księdza Skurczyńskiego, który był proboszczem parafii w Korytnicy w latach 20-stych poprzedniego stulecia. Do nalewki z 1927 roku używał on specjalnych ziół, którymi leczył mieszkańców. Proboszczówka rozgrzewa i poprawia krążenie. Jakie są składniki ich sławnej nalewki? Zioła z jakich robi się nalewkę są oczywiście tajemnicą. Panie zdradzają jedynie, że można je spotkać w ich okolicy, ale niewielu ma wiedzę, gdzie je zbierać.
2012 rok
W maju 2012 „Korytniczanki” podczas powiatowego Święta Kłosa wzięły udział w konkursie na najlepszą regionalną potrawę, gdzie ich kapusta z grochem zdobyła pierwsze miejsce. W czerwcu tego samego roku jako jedyne Koło w województwie świętokrzyskim przygotowały na piknik zorganizowany przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą potrawy, takie jak: pasztet z drobiu, diabelskie skrzydełka, placuszki drobiowe „Danusi”.
2013 rok
W listopadzie w konkursie „Najlepsza Domowa Świętokrzyska Spiżarnia” organizowanym przez Agencję Rynku Rolnego w kategorii „słodkie” zdobyły drugie miejsce za dżem z czarnego bzu, oraz wyróżnienia w kategorii: „nalewki” za nalewkę grodziskową i w kategorii „grzyby” za rydze w miodzie.
2014 rok
W konkursie na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich zdobyły pierwsze miejsce w powiecie jędrzejowskim i w województwie świętokrzyskim.
2015 rok
W listopadzie zdobyły statuetkę Złoty Gryf w kategorii „Edukacja i kultura, pielęgnowanie tradycji kulturowych i historycznych”.
W tym roku zdobyły także dwa wyróżnienia w konkursie „Jawor - u źródeł kultury” w kategorii „Kultywowanie ludowych tradycji kulinarnych” i w kategorii „Zespół śpiewaczy”.
2017 rok
W październiku odebrały z rąk Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa Świętokrzyską Nagrodę Kultury.
Korytniczanki brały też udział w wielu innych konkursach i wydarzeniach od powstania Koła, po dzień dzisiejszy.

Tak relacjonowaliśmy konkurs w Ostrowcu

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie