Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajobraz i urbex na wystawie w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Piotr Waleron pokazał fotografie miejsc, w których zatrzymał się czas

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Piotr Waleron z synem Dominikiem podczas wernisażu w Centrum Kultury w Jędrzejowie.
Piotr Waleron z synem Dominikiem podczas wernisażu w Centrum Kultury w Jędrzejowie.
Piątkowy wernisaż w Centrum Kultury w Jędrzejowie przyciągnął wielu gości. Fotograf Piotr Waleron zabrał nas podróż po malowniczych zakątkach Ponidzia, ale też po opuszczonych kościołach i pałacach, w których czas zatrzymał się dziesiątki lat temu. - "Widoczki" i urbex to dwie strony medalu mojej twórczości, obie są dla mnie tak samo ważne - mówił autor.

Fotografie Piotra Walerona na wystawie w Centrum Kultury w Jędrzejowie

Wystawa krajobrazowych zdjęć z Ponidzia i urbexu została urozmaicona spotkaniem z autorem oraz multimedialnym pokazem, podczas którego zaprezentowano slajdy archiwalnych zdjęć. Uczestnicy spotkania obejrzeli też odcinek programu "Kierunek Urbex" produkcji Telewizji Polskiej, którego Piotr Waleron był gospodarzem. Autor wybrał odcinek poświęcony opuszczonej XIX-wiecznej wsi Piernikarce.

- To niesamowicie budujące, że zwiedzający nie tylko oglądali zdjęcia krajobrazowe, ale też z zaangażowaniem wysłuchali moich opowieści o urbexie - mówił autor, dla którego obie te sfery są równie ważne w twórczości fotograficznej. - Niektórzy śmieją się, że robię "pocztóweczki", choć traktuję to jako komplement. Z kolei moją drugą naturę i pasję odsłaniają zdjęcia z urbexu, czyli opuszczonych miejsc, często mrocznych, apokaliptycznych i budzących grozę. Z każdym z takich miejsc wiąże się jakaś historia i właśnie to mnie najbardziej w nich pociąga. Często przy obróbce zdjęć sięgam do różnych archiwów i informacji o danym miejscu, które zwiedziłem. Zastanawiam się wtedy, jak wyglądało w czasach swojej świetności, kto tu mieszkał i czym się zajmował. Bywa też tak, że takie miejsca odwiedzam ponownie i niestety zwykle okazuje się, że są jeszcze bardziej zrujnowane i zdewastowane. Chciałbym by o nich pamiętano, o tym, że kiedyś tętniło w nich życie. Urbex właśnie tego uczy, szacunku do naszego dziedzictwa i historii - mówi Piotr Waleron.

Na piątkowy wernisaż przybyło wielu gości, czym autor wystawy był szczerze zaskoczony. Wśród zwiedzających byli burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, dyrektor Muzeum imienia Przypkowskich, Jan Przypkowski i reprezentacja świętokrzyskiego okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików z prezesem Arturem Dziwirkiem. - Zupełnie nie spodziewałem się, że przybędzie tak wiele osób i to z tak daleka. Chyba największą niespodziankę sprawili mi wujek i ciocia z Jastrzębia-Zdroju, których nie widziałem od wielu lat. Bardzo wszystkim dziękuję za udział i zainteresowanie. Przy tej okazji dziękuję Urszuli Lubczyńskiej-Gładkiej za prowadzenie i koordynatorom wydarzenia Arturowi Smerkowskiemu i Leszkowi Kowalskiemu. Szczególne podziękowania dla pana dyrektora za ciepłe słowa i upominek - mówi Piotr.

Przy okazji wystawy autor otrzymał od dyrektora i pracowników Centrum Kultury w Jędrzejowie album "Przyroda polska".

Wystawa czynna będzie do połowy listopada.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie