Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie film "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie". Zagrają gwiazdy (WIDEO)

Mateusz Kołodziej, Marzena Kądziela
- Będzie ciężko pokazać wszystkie ciekawe wątki w dwie godziny - mówi Konrad Łęcki.
- Będzie ciężko pokazać wszystkie ciekawe wątki w dwie godziny - mówi Konrad Łęcki.
Legendarna książka Cezarego Chlebowskiego "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" powraca. Kilka dni temu w Końskich odbyła się promocja ósmego już wydania reportażu historycznego o losach oddziałów partyzanckich na Kielecczyźnie. To jednak nie koniec, bo wszystko na to wskazuje, że wkrótce doczekamy się również ekranizacji legendarnej książki. O takim pomyśle "Echo Dnia" pisało jako pierwsze już miesiąc temu. Teraz znamy więcej szczegółów.

Pod koniec roku mają ruszyć zdjęcia do filmu. Wyreżyseruje go kielczanin, Konrad Łęcki, twórca innego filmu o podobnej tematyce, „Wyklęty”, który do kin wszedł 10 marca i niemal w całości powstawał na ziemi świętokrzyskiej.

Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie to reportaż historyczny na temat działalności zgrupowań partyzanckich podczas okupacji na terenach Kielecczyzny, którym przewodniczył Jan Piwnik „Ponury”.

CZYTAJ TAKŻE: "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" w nowym wydaniu w koneckiej bibliotece. Były tłumy

Kielczanin Konrad Łęcki, który, wyreżyseruje film przyznaje, że tematyka działalności na Kielecczyźnie oddziałów Jana Piwnika Ponurego jest bardzo bogata.

- Tak na prawdę to powinien być serial. Będzie ciężko pokazać wszystkie ciekawe wątki w dwie godziny - mówi Konrad Łęcki.

W jednej z pierwszych scen w filmie ma być pokazana pacyfikacja Michniowa, miejscowości w gminie Suchedniów, na którą okupanci niemieccy napadli w lipcu 1943 roku w odwecie za współpracę z partyzantami..

- Zależy mi na tym, żeby pokazać to bardzo mocno, tak jak było na prawdę. Ludzie mówią, że nasze polskie wsie są takie malownicze, takie piękne, ale nikt nie dodaje, jak bardzo w tamtym czasach polska wieś wycierpiała. Sam Michniów pacyfikowany był przecież dwa razy - mówi Konrad Łęcki.

CZYTAJ TAKŻE: Jak majówka to tylko w Tokarni! Przyjedź na II Świętokrzyski Festiwal Smaków

Reżyser przyznaje, że postara się o doborową obsadę aktorską. - Całkiem prawdopodobne, że główną rolę zagra prawdziwa gwiazda, ale na razie nic więcej powiedzieć nie mogę - mówi Łęcki.

Role w filmie dostaną także kieleccy aktorzy, między innymi z teatru imienia Stefana Żeromskiego. Zdjęcia do ekranizacji książki mają ruszyć pod koniec 2017 roku.

Historycy i osoby związane z kulturą i promocją przyznają, że „odświeżanie” historycznych książek i filmów to doskonała promocja województwa świętokrzyskiego i całego regionu.

- Tę książkę wszyscy kojarzą, kiedyś była bardzo popularna. Duża część ludzi w średnim wieku na niej się wychowała. Skonfrontowanie jej z filmem to bardzo dobry pomysł. Kibicuję temu pomysłowi, bo to znakomita, kolejna już po filmie „Wyklęty” promocja dla naszego regionu - mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji, turystyki i sportu Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie