Europejska Noc Muzeów w Kielcach. Będzie mnóstwo atrakcji!...

  Europejska Noc Muzeów w Kielcach. Będzie mnóstwo atrakcji! Sprawdź!

  Lid

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Europejska Noc Muzeów w Kielcach. Będzie mnóstwo atrakcji! Sprawdź!

  ©archiwum

  W czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Kielcach z soboty na niedzielę, 19 na 20 maja, zaprasza nie tylko każda instytucja kulturalna w mieście, ale nawet i Sąd Okręgowy.
  Europejska Noc Muzeów w Kielcach. Będzie mnóstwo atrakcji! Sprawdź!

  ©archiwum

  Muzeum Historii Kielc otwarte będzie dla zwiedzających od godziny 19 do 24. W tym czasie, o godzinie 19.30 zaprasza na wykład Elżbiety Jeżewskiej „Zabytkoznawcy i muzealnicy - Kielecczyzna XIX i XX wieku” oraz do udziału w Muzeaice - grze terenowej organizowanej we współpracy przez kieleckie instytucje kultury, każda przygotowała po trzy zadania. Jej temat to: Gdzie. Wzorem ubiegłych lat karty gry będą dostępne w uczestniczących instytucjach.
  Istnieje także możliwość ich samodzielnego pobrania ze stron internetowych od godziny 19 w dniu Europejskiej Nocy Muzeów, w tym ze strony Muzeum Historii Kielc. Wypełnioną kartę złożyć można w dowolnej instytucji do godzinie 23.30. Podanie wyników i rozdanie nagród kolejnego dnia.

  Wystawy i filmy

  Muzeum Narodowe poza udostępnieniem do zwiedzania (od godziny 19 do 24) wystaw we wszystkich swoich oddziałach (w Wiślicy do godziny 20) zaprasza do pałacu projekcję filmu z cyklu „Muzeum utracone przywraca pamięć” poświęconego odzyskiwaniu utraconych dzieł sztuki.

  Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego zaprasza na wystawę czasową Ojczyzna duszy - Stefana Żeromskiego idea regionalizmu z obrazami i rzeźbami ukazującymi obyczaje i obrzędy ludowe ważne dla życia wsi.

  Muzeum Dialogu Kultur zaprasza na pokazy filmu „Polonez” (reż. Agnieszka Elbanowska, 17 min) zapowiadające 16. edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS, który odbędzie się w dniach 24–29 maja oraz na wystawę Sztuka fotoreportażu - zdjęcia Newshy Tavakolian, pochodzącej z Teheranu młodej fotoreporterki.

  Także Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza do odwiedzenia Dworku Laszczyków, na gości czeka wystawa „Dwa światy”, a w kinie letnim zaprezentuje filmy edukacyjne oraz „Muzeum utracone”.

  Na rozprawę albo do dołka

  Sąd Okręgowy w Kielcach po raz drugi weźmie udział w obchodach „Nocy Muzeów”. Na gości czeka wiele atrakcji, między innymi zwiedzanie budynku przy ulicy Seminaryjskiej 12a oraz pokoju dla konwojowanych (tzw. „dołek”). Zwiedzający będą mogli obejrzeć stroje urzędowe sędziego, prawników z korporacji prawniczych, a także strojów osadzonych w Areszcie Śledczym.

  Dodatkową atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w symulowanych rozprawach karnych, które odbędą się w godzinach: 19, 20, 21 i w rozprawach cywilnych, realizowanych w godzinach 18.30, 19.30, 20.30.

  Nadto, przewidziane są prezentacje biegłych sądowych z listy Prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach „Sprawdź czy nadajesz się na wiarygodnego świadka”, „Medycyna sądowa i rekonstrukcja wypadków drogowych”.

  Milonga na Wzgórzu

  Wzgórze Zamkowe zaprasza w godz. 18 – 24 do wszystkich placówek: Instytutu Dizajnu, Ambasady Dizajnu i Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, gdzie oprócz bezpłatnego zwiedzania ekspozycji czekają inne atrakcje.

  W Instytucie Dizajnu będzie to specjalny pokaz tanga argentyńskiego. Co ma wspólnego wystawa i milongi? Przełom XIX i XX wieku to czas popularności tego tańca i działalności Wojciecha Salwy, to wspólny klimat ówczesnej bohemy. Gospodarzem wieczoru będzie Paweł Cheda, od strony muzycznej milongę poprowadzi Dj Caballo. Zapraszamy w godzinach od 20 do 22 do holu Instytutu Dizajnu.

  Podczas Nocy Muzeów zapraszamy również do Ambasady Dizajnu. W pracowni tkaniny przy ulicy Wesołej 38 od godziny 18 aż do północy, każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach Torby Bumerangi.

  Do celi z IPN-em

  W sobotni wieczór w godzinach od 18 do 24 Delegatura IPN w Kielcach zaprasza na noc pełną atrakcji historycznych. Zwiedzający będą mogli przyjrzeć się z bliska ekspozycji przedstawiającej karykatury antyhitlerowskie, autorstwa Stanisława Toegla, a w podziemiach zobaczyć zaaranżowany pokój biura paszportowego i celę więzienną. Będzie można zapoznać z przedmiotami związanymi z działalnością NSZZ „Solidarność”. Goście zobaczą magazyn główny oraz pracownię reprograficzną IPN, gdzie prezentowane są urządzenia wykorzystywane w procesie digitalizacji.

  Na gości czekać będą też inne atrakcje: pokaz filmów historycznych, konkurs z atrakcyjnymi nagrodami oraz prezentacja gier planszowych i puzzli edukacyjnych. W punkcie archiwalnym pracownicy udzielą zainteresowanym informacji o zasobie archiwalnym Instytutu i o zasadach udostępniania dokumentów.

  Naukowo w Geoparku i KPT

  Geopark Kielce Geopark Kielce proponuje zwiedzanie wystawy „Podróż przez dzieje Ziemi” w godzinach 19 - 23, a w Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego czekają: interaktywna wystawa, laboratorium „Generator mocy”, kameralne kino 3D, Energetyczny Ogród. Chętni, którzy chcą zwiedzić Energetyczne Centrum Nauki KPT, muszą wcześniej zarezerwować miejsce pod numerem 41-278-72-50. Wejścia na wystawę będą odbywać się o godzinach 19, 20 oraz 21. Do Energetycznego Ogrodu nie obowiązuje rezerwacja.

  Bez zapowiedzi można zwiedzać bardzo interesujące fotograficzne wystawy w Biurze Wystaw Artystycznych, poświęcone m.in. Pawłowi Pierścińskiemu. Galeria Winda zaprasza od godziny 19 do północy na wystawę towarzyszącą OFF Fashion Wokół mistrza Antoine`a.


  Na wszystkie atrakcje wstęp wolny.


  TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
  Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

  Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
  Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko
  ZOBACZ TAKŻE: TopMuzyczny. Aguilera. Celine. Lewis. Zobacz WOLNE nowości

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pochwal się swoim ogrodem lub balkonem. Przyślij zdjęcia

  Pochwal się swoim ogrodem lub balkonem. Przyślij zdjęcia

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda