Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezykła wystawa kamiennych obrazów w Kielcach [WIDEO, zdjęcia]

Lidia Cichocka
Kamienne obrazy to efekt kolekcjonerskiej pasji geologa Andrzeja Tracza.
Kamienne obrazy to efekt kolekcjonerskiej pasji geologa Andrzeja Tracza. Krzysztof Krogulec
Niezwykłe stworzone przez naturę obrazy można oglądać na wystawie otwartej w środę w galerii Winda w Kieleckim Centrum Kultury.

Wszystkie prezentowane dzieła są okazami z kolekcji kieleckiego geologa Andrzeja Tracza, a pretekstem do pokazania ich szerokiej publiczności są dwa jubileusze: 30-lecie istnienia Świętokrzyskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Geologicznych i 60 Giełda Minerałów, skamieniałości i wyrobów jubilerskich, która odbędzie się w ten weekend w Kieleckim Centrum Kultury.

Andrzej Tracz jest członkiem towarzystwa, przez wiele lat prowadził badania geofizyczne w regionie świętokrzyskim, szukał złóż kopalin, opracowywał mapy geologiczne i sozologiczne. W trakcie prac terenowych zbierał okazy: szczotki kalcytowe i kwarcowe, krzemienie i gipsy. Kolekcja minerałów poszerzała się w wyniku licznych geologicznych wycieczek krajowych i zagranicznych, ale geolog szczególnym sentymentem darzył tworzone przez naturę obrazy widoczne w pociętym na plastry i oszlifowanym krzemieniu pasiastym tak samo jak w agatach. Na wystawie pokazuje jej część: odsłania piękno agatów, krzemieni i dendrytów. Czasem jest to obraz abstrakcyjny, czasem pejzaż, czasem ludzka lub zwierzęca postać. Wiele z nich zostało oprawionych tak jak typowe obrazy. Wszystkim ciekawym jak te dzieła sztuki powstają geolog wyjaśnia: - Agaty i krzemienie to skały krzemionkowe o takim samym składzie chemicznym i mineralogicznym, ale o zupełnie innej genezie. Agaty rodzą się w ogniu, w skałach wulkanicznych, krzemienie - w wapiennych osadach morskich.

Koncentryczne wstęgi i pasy to w obu przypadkach zjawisko zwane pierścieniami Lieseganga. Tajemnica tego zjawiska, a zwłaszcza mozaikowych zaburzeń pasiastości krzemieni świętokrzyskich, nie została do dziś całkiem wyjaśniona.

Dendryty z kolei to agregaty kryształków, najczęściej wodorotlenków żelaza i manganu, tworzące się na powierzchniach spękań różnych skał. Są to naturalne matematyczne fraktale, piękne i tajemnicze. I tutaj można dopatrzyć się obrazów roślin, paproci i pejzaży. Te pokazywane w Windzie pochodzą ze znanej bawarskiej kopalni Solnhofen, ale dendryty można znaleźć także w naszych górach. Z kolekcjonerami można porozmawiać w trakcie giełdy, w sobotę i niedzielę w Kieleckim Centrum Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie