Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portrety Żydów Zawichojskich można oglądać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury

Klaudia Tajs
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Zawichost
Wystawa eksponowana jest w sali ekspozycyjnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście i składa się z 25 przygotowanych i wydrukowanych w drukarni fotogramów, przybliżających sylwetki przedstawicieli narodu żydowskiego, którzy byli niegdyś mieszkańcami Zawichostu – sąsiadami zawichoszczan. Do wykonania plansz wykorzystano archiwalne zdjęcia z okresu II wojny światowej i lat wcześniejszych, które grupa inicjatywna posiada w swoich zasobach. Na potrzeby ekspozycji przeprowadzono zbiórkę zdjęć wśród dzisiejszych mieszkańców miasteczka.

Ostateczną selekcją zestawu, doborem poszczególnych fotografii ze względu na życiorys bohaterów wystawy, z uwagi na zasób wiedzy oraz samodzielne kilkuletnie prowadzenie badań w zakresie tejże tematyki zajęli się Kinga Kędziora-Palińska, selekcji od strony plastycznej dokonał Patrycja Sus-Lutyńska – plastyk i organizator wielu wystaw. Wizualizacja poszczególnych sylwetek dopełnia opracowana biografia, którą przygotowała również Kinga Kędziora-Palińska. Ze względu na częste odwiedziny potomków Żydów zawichojskich w mieście, opracowano także tłumaczenie biografii na język angielski, którego dokonała anglistka, członkini grupy projektowej Aleksandra Migal.

Dopełnieniem wystawy jest katalog z przedmową przybliżającą inicjatywę, fotografiami z wystawy oraz biografiami, który opatrzony numerem ISBN, stał się pierwszym oficjalnym mini-wydawnictwem poświęconym tematyce Żydów zawichojskich. Przygotowano 300 sztuk, które rozdano odbiorcom przedsięwzięcia, a także przekazano miejscowym bibliotekom, do wydziału promocji Urzędu Miasta i Gminy w Zawichoście, a także wysłano potomkom Żydów Zawichojskich z Nowego Yorku, Izraela, Australii.

Dodatkowo zorganizowane zostaną przez grupę inicjatywną, trzy spotkania dla grup szkolnych z miejscowego zespołu szkół, które przygotowane przez członkinie grupy nieformalnej na zasadzie prelekcji przybliżą młodzieży omawiany aspekt historyczny Zawichostu.
Po uroczystym otwarciu, organizacji lekcji historycznych oraz dwutygodniowej prezentacji w sali wystawowej zostanie przeniesiona jako ekspozycja stała na I piętro ośrodka kultury w Zawichoście - Zawichojski Lamus Kultury Dawnej – Żywe Muzeum Regionalne Powiśla Zawichojskiego. - Mamy również nadzieje, że łatwość jej montażu, fotogramy na piankach, pozwoli w przyszłości, że stanie się ona ekspozycją służącą innym placówkom zainteresowanym prezentacjom takowej szerszemu gronu odbiorców - zapowiedziała Patrycja Sus-Lutyńska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście.

Projekt „Był kiedyś Prosperów … Portrety Żydów Zawichojskich” dofinansowany został w ramach małych grantów ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

ZOBACZ TAKŻE: Charytatywna licytacja gołębi w Targach Kielce

(Źródło:echodnia.eu)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie