Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje film o niezwykłym partyzancie Zbigniewie „Wilku” Kruszelnickim (WIDEO, ZDJĘCIA)

Tomasz Trepka
Ukazujący bohaterstwo okresu okupacji niemieckiej – taki będzie film fabularny poświęcony jednemu z najbardziej znanych przedstawicieli kieleckiej konspiracji niepodległościowej – Zbigniewowi Kruszelnickiemu pseudonim „Wilk”. Obecnie trwają ostatnie prace.

Pomysłodawcą nakręcenia filmu jest kielczanin Dionizy Krawczyński ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, który odpowiada za scenariusz i reżyserię. – Cztery lata temu wpadliśmy na pomysł, by nakręcić film o Zbigniewie Kruszelnickim „Wilku”. W końcu, udało nam się ten pomysł zacząć wcielać w życie – powiedział Krawczyński.

Dlaczego wybór padł akurat na Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka”? – Chcieliśmy przypomnieć dokonania jego oddziału. Wyjątkowego, który zasłynął z wielu brawurowych akcji dywersyjnych, między innymi porywania Niemców z kieleckich ulic. Jego naczelnym zadaniem była walka z okupantem niemieckim. To niezwykła opowieść o zwykłych chłopcach i dziewczętach, którzy by móc normalnie żyć – musieli walczyć. Powstają filmy historyczne, gdzie scenariusze są fikcyjne. W tym przypadku mieliśmy gotową historię, której nie trzeba było przerabiać. Mamy wspaniałego bohatera, którego historię trzeba spopularyzować – wyjaśnił reżyser filmu.

OGLĄDAJ: WIADOMOŚCI ECHA DNIA NA TEN TEMAT

Za zdjęcia odpowiada Krzysztof Dziewięcki, wyróżniony między innymi za film dokumentalny „Ostatni żołnierze Ponurego”. Aktorami, którzy wcielili się w role partyzantów z oddziału „Wilka” oraz Niemców, zostali przede wszystkim członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. – Około 90 procent aktorów stanowią nasi znajomi z którymi, przy okazji różnych wydarzeń, współpracujemy od wielu lat. Od początku założenie było takie, by w filmie wystąpili amatorzy, a nie profesjonalni aktorzy – dodał Krawczyński.

Pierwszy klaps miał miejsce w lutym 2017 roku. Zdjęcia wykonywano w wielu miejscach regionu świętokrzyskiego. W filmie będzie można zobaczyć między innymi Dworek Laszczyków w Kielcach, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, lasy w okolicach Sielpi, rejony Radoszyc, Miedzianej Góry, Łopuszna, Włoszczowy oraz Małogoszcza.
– W niektórych miejscach film kręciliśmy po kilka razy. Zdjęcia trwały kilkanaście dni i pochłonęły mnóstwo czasu. Niektórzy byli zaskoczeni, że aż tyle – zakończył Dionizy Krawczyński.

Premiera została zaplanowana na 1 października 2017 roku. Kilka dni wcześniej odbędzie się specjalny pokaz, przeznaczony dla młodzieży ze szkół województwa świętokrzyskiego. Film uzyskał dofinansowanie ze strony Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Bohater filmu, Zbigniew Kruszelnicki urodził się w 1922 roku w Grudziądzu. Na Kielecczyznę został przesiedlony niedługo po rozpoczęciu II wojny światowej. Początkowo zamieszkał w Ludyni nieopodal Krasocina, obecnie powiat włoszczowski, ale już w 1940 roku znalazł się w Kielcach. Następnym jego krokiem było zaangażowanie się w działalność partyzancką. Wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej i tak rozpoczęła się jego kariera konspiracyjna. Wkrótce otrzymał pseudonim „Wilk”. W lutym 1944 roku został dowódcą oddziału dywersyjnego Okręgu Kielce Armii Krajowej.

Kruszelnicki poległ 5 czerwca 1944 roku w potyczce z Niemcami nieopodal Miedzianej Góry. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podporucznika i odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. W 1945 roku jego zwłoki zostały ekshumowane i pochowane na Cmentarzu Starym w Kielcach. 15 października 2005 roku, szczątki Zbigniewa Kruszel-nickiego i jego towarzyszy przeniesiono na Cmentarz Partyzancki w Kielcach. Został też wybrany patronem kieleckiej Szkoły Podstawowej numer 18 na ulicy Bolesława Chrobrego oraz ulicy w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie