Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” wracają!

Tomasz Trepka
Mija niespełna 50 lat od momentu, gdy na rynku wydawniczym ukazała się książka „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”, poświęcona walkom zgrupowań partyzanckim Jana Piwnika pseudonim „Ponury” z niemieckim okupantem. 10 kwietnia, nakładem Spółdzielni Wydawnicza „Czytelnik”, pojawi się już siódme wznowienie, bez wątpienia kultowej oraz prekursorskiej opowieści autorstwa Cezarego Chlebowskiego.

Książka będzie miała jednak zupełnie nową odsłonę i zainteresuje każdego pasjonata historii regionu świętokrzyskiego. – Zostanie znacząco poszerzona w porównaniu z poprzednimi wydaniami. Opracowaliśmy także nową szatę graficzną, wzbogacając ją o nowe fotografie – powiedziała Anna Rucińska, dyrektor do spraw wydawniczych Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” w Warszawie.
W obecnej edycji książki historyka, publicysty oraz dziennikarza – doktora Cezarego Chlebowskiego, której poprzednie wydania spotkały się z ogromnym zainteresowaniem czytelników, zamieszczono nową przedmowę napisaną przez doktora Marka Jedynaka z kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, poświęconą problematyce badań nad życiorysami kadry oficerskiej Armii Krajowej, a także przejrzano i zaktualizowano przypisy oraz aneks, który zawiera kompletną – według dzisiejszego stanu wiedzy – listę oficerów i żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”.

Dowodzony przez cichociemnego majora Armii Krajowej, oddział partyzancki trwale zapisał się w historii regionu świętokrzyskiego. Stojący na jego czele, Jan Piwnik „Ponury” stał się już niemal postacią legendarną. Był dowódcą II (drugiego) odcinka „Wachlarza”, potem dowódca zgrupowania partyzanckiego Armii Krajowej w rejonie Gór Świętokrzyskich oraz szef Kedywu okręgu radomsko-kieleckiego Armii Krajowej, a w 1944 roku dowódcą oddziału wchodzącego w skład Nadniemeńskiego Zgrupowania Partyzanckiego Armii Krajowej. Za swoją bohaterską oraz niezłomną postawę w walce z wrogiem został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Autor „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” opisał szlak bojowy oddziału „Ponurego”: od lądowania pod Łyszkowicami w nocy z 7 na 8 listopada 1941 roku aż po bohaterską śmierć poniesioną w ataku na niemieckie bunkry pod Jewłaszami na Nowogródczyźnie – 16 czerwca 1944. Tytuł książki to ostatnie słowa śmiertelnie rannego majora – prośba skierowana do jego podkomendnych, współtowarzyszy walki.

Cezary Chlebowski urodził się w 1928 roku. Od początku 1944 roku zaangażował się w działalność konspiracyjną. Był w szeregach Armii Krajowej pod okupacją niemiecką. Do 1950 roku, działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Autor kilkunastu książek, w większości poświęconych działalności konspiracyjnej i partyzanckiej jednostek Armii Krajowej podczas II wojny światowej, głównie na terenie centralnej Polski, Nowogródczyzny i na ziemiach na wschód od przedwojennych granic Rzeczypospolitej. Po opublikowaniu Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie był przez kilkadziesiąt lat zaangażowany w upamiętnienie osoby jej głównego bohatera, Jana Piwnika, i dowodzonych przez niego Zgrupowania Partyzanckiego Armii Krajowej „Ponury”, a także w działania na rzecz sprowadzenia prochów Jana Piwnika z Ziemi Nowogródzkiej na rodzinną Kielecczyznę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie