Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera pierwszego numeru "Witkacego!". Pismo redaguje kielczanka

Anna Bilska
Pierwszy numer pisma "Witkacy!". Redaktor naczelną jest kielczanka Małgorzata Vražić (z domu Kosmala).
Pierwszy numer pisma "Witkacy!". Redaktor naczelną jest kielczanka Małgorzata Vražić (z domu Kosmala). archiwum prywatne
W piątek, 24 lutego, czyli w 132. rocznicę urodzin spełnia się marzenie Stanisława Ignacego Witkiewicza o własnym periodyku artystyczno-literackim. Pismo „Witkacy!” debiutuje na rynku z inicjatywy Instytutu Witkacego w Warszawie.

Pomysłodawcą półrocznika jest Prezes Instytutu Witkacego Przemysław Pawlak, zaś jego redaktor naczelną jest pochodząca z Kielc Małgorzata Vražić. Wcześniej należała do redakcji kwartalnika naukowo-artystycznego „Literacje”, gdzie pełniła funkcję redaktora pomocniczego oraz sekretarza redakcji (2010-2014). Z Instytutem Witkacego, jako redaktor naczelna półrocznika „Witkacy!”- czyste dusze w niemytej formie, współpracuje od 2016 roku. Jest historykiem literatury, doktorem Uniwersytetu Warszawskiego i autorką książki o Witkiewiczach.

Periodyk poświęcony Witkiewiczowi jest pomostem łączącym różne pokolenia ludzi nauki, krytyków i twórców. Na jego łamach publikują więc nie tylko doświadczeni badacze, lecz także literaturoznawcy, historycy sztuki i teatrolodzy młodszej generacji.

Wśród artykułów znajdują się między innymi wspomnienia belgijskiego tłumacza dzieł Witkacego: Alaina van Crugtena, historyczne badanie perypetii prasowych Witkacego, przeprowadzone przez profesora Janusza Deglera. Opublikowane teksty dają między innymi odpowiedź na pytania: kto Witkacego tłumaczy na chiński albo w którym roku powstał słynny Portret wielokrotny. To tylko niektóre z kwestii poruszanych na ponad 200 bogato ilustrowanych stronach czasopisma.

Czasopismo można zamawiać pod adresem email: [email protected]. Oferowane są dwie wersje: kolorowa (59 złotych) i czarno-biała (29 złotych).

Stanisław Ignacy Witkiewicz jest niezwykle barwną, wyrazistą postacią w historii kultury polskiej. - Był malarzem, portrecistą, twórcą słynnych „potworów”, czyli dziwacznych, nienaturalistycznych rysunków, teoretykiem malarstwa i teatru, fotografem, filozofem i myślicielem, pisarzem dramatopisarzem, niestrudzonym epistolografem - wylicza Małgorzata Vražić, redaktor naczelna pisma.

- Jego twórczość układa się jednak w wewnętrzną całość, zogniskowaną wokół najważniejszych zagadnień sztuki, krytyki artystycznej, kultury polskiej i europejskiej. Jest wedle jego terminologii „jednością w wielości”. Obdarzony charyzmatyczną osobowością, która objawiała się na tak wiele sposób: w jego stylu pisarskim, w sposobie formułowania myśli, kreowaniu groteskowych artystycznych światów, w tworzeniu neologizmów i wymyślnych przekleństw oraz oryginalnych, zabawnych podpisów na swoich pracach, w absurdalnym poczuciu humoru, w sposobie bycia, w towarzyskich inscenizacjach przeróżnych sytuacji, czy choćby w serii fotograficznych dziwnych min, na których wcielał się w różne postaci - wyjaśnia kielczanka i zaprasza do lektury. - Na zachętę słowa samego Witkacego: Poszukuję człowieka (względnie konsorcjum) z grubymi pieniędzmi, który(e) by chciał(o) założyć pismo artystyczno-krytyczne pod moją redakcją, w związku z ludźmi, których ja bym wybrał. Kierunek wyznaczony byłby przez rzeczową polemikę wszystkich ze wszystkimi. Na razie za wskaźnik kierunku mogłyby służyć moje prace teoretyczne: Nowe formy w malarstwie, Szkice estetyczne, Teatr. Do administracji nie wtrącałbym się zupełnie i ograniczyłbym się tylko do dostarczania materiału, w czym musiałbym mieć zupełną swobodę. Ja i inni współpracownicy byliby płatni od wiersza. Miejsce wydawania obojętne. Proszę inne pisma o przedrukowanie tej odezwy., "Kurier poranny", nr 18, 1924 r.

Wiecj informacji o piśmie i działalności Witkacego na stronie www.witkacy.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie