Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się XXV Tydzień Kultury Języka. Będą wykłady, wystawy, gry i konkursy

Anna Bilska
Od poniedziałku w regionie świętokrzyskim będą odbywać się ciekawe wydarzenia promujące kulturę, czytelnictwo i przede wszystkim polski język.

Dla dzieci i dorosłych
W bogatym programie mnóstwo propozycji. Tym razem Tydzień Kultury Języka odbędzie się pod hasłem „Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”, jednak dorośli - studenci, nauczyciele oraz wszyscy mieszkańcy województwa także znajdą dla siebie ciekawe propozycje.

- Wydarzenie ma za zadanie uwrażliwić na język polski - mówi Lidia Pasich, koordynator projektu oraz konsultant w Pracowni Wspomagania Szkół i Nauczycieli w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Czym właściwie jest kultura języka? - To przede wszystkim mówienie zgodnie z intencją, dobieranie właściwych słów do odpowiednich sytuacji. To także język poprawny, elegancki i taki, który może być wzorem dla innych - wyjaśnia Lidia Pasich. - Ważne jest, aby wyrażać swoje myśli i emocje w czysty i komunikatywny sposób, żeby sprawnie budować relacje z innymi oraz szanować potrzeby odbiorcy - zwraca uwagę Lidia Pasich.

Tydzień Kultury Języka, którego jubileuszowa, 25. edycja trwa od dziś do soboty, 18 marca, ma za zadanie uświadomić rolę języka ojczystego w życiu człowieka, propagować kulturę języka w różnych sytuacjach życiowych oraz ukształtować estetykę i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych. Zgodnie z hasłem tej edycji, poruszona zostanie też kwestia czytelnictwa. - Rozwijanie wrażliwości na kulturę języka i promocja czytelnictwa przybiera różne formy, ponieważ w ramach przedsięwzięcia organizowane są różne konkursy, ortograficzne, krasomówcze, potyczki językowe, ale też pięknego czytania. W ofercie cała gama różnych zabaw językowych, gier, ciekawych spotkań - wylicza Lidia Pasich.

Dbają o język młodzieży
W Tydzień Kultury Języka zaangażowało się 16 instytucji kultury w województwie, 15 szkół, które zorganizują wydarzenia nie tylko dla swoich uczniów, ale też dla gmin i powiatów oraz 9 szkół, które przez cały tydzień będą organizować ciekawe przedsięwzięcia dla swoich placówek. W akcji udział bierze wiele szkół z Kielc, ale też kilka z regionu, między innymi I Liceum Ogólnokształcące imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, Szkoła Podstawowa imienia Jana Pawła II w Zbludowicach w powiecie buskim, Samorządowa Szkoła Podstawowa numer 1 w Suchedniowie w powiecie skarzyskim, czy Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Mninie w powiecie koneckim. W przedsięwzięcie zaangażowały się także muzea i biblioteki.
Placówki przygotowują konkursy pięknego czytania i turnieje recytatorskie. Ciekawostką tej edycji będą tak zwane gry paragrafowe. Zajęcia zaprezentują, czym jest gamebook – książkowy labirynt. Odbywać się będą od wtorku do piątku w godzinach 9-14 w kieleckiej Aptece Wyobraźni przy placu Wolności.

Opowiedzą naukowcy
Jak co roku będzie można posłuchać ciekawych wykładów pisarzy i językoznawców. Będzie między innymi wykład o mowie nienawiści, zostanie dotknięta kwestia języka w twórczości Bolesława Leśmiania. Ciekawą propozycją będzie też wykład profesora Marka Ruszkowskiego. - Językoznawcy są postrzegani w trochę wąski sposób - mówią o tym co jest poprawne, a co nie jest. Ja będę chciał opowiedzieć o prawidłowościach, z których nie zdajemy sobie sprawy. Opowiem o tym, dlaczego mówimy tak, a nie inaczej i jakie prawo językowe o tym decyduje - zapowiada profesor Ruszkowski. Wykład pod tytułem: O prawidłowościach języka polskiego, czyli dlaczego mówimy mniej więcej, a nie więcej mniej” odbędzie się w piątek, 17 marca w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, podczas finału V Świętokrzyskiego Turnieju Językowego. Wezmą w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Kielc oraz powiatu kieleckiego.

Także w piątek o godzinie 18 na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbędzie się Salon Bezsenność „Nietypowa baba jestem”, czyli spotkanie z aktorką Anną Seniuk oraz altowiolistką i pisarką Magdaleną Małecką-Wippich.
Ostatni dzień Tygodnia Kultury Języka, czyli sobota 17 marca także ma także bogatą ofertę. Dla wszystkich chętnych w Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego o godzinie 13 i 14 odbędzie się wydarzenie „Naukowa Moc Języka”. Bilet na zwiedzanie wystawy i na zajęcia w laboratorium w cenie 5 złotych.

XXV Tydzień Kultury Języka - Sprawdź program

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie