Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Soliści, zespoły i chóry nagrodzone na Świętym Krzyżu [WIDEO, zdjęcia]

Paula Goszczyńska
Chór Con Anima z Waśniowa pod batutą Moniki Gryzki otrzymał Grand Prix IV Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej
Chór Con Anima z Waśniowa pod batutą Moniki Gryzki otrzymał Grand Prix IV Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej Krzysztof Krogulec
Chór Con Anima z Waśniowa pod batutą Moniki Gryzki otrzymał Grand Prix IV Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej, który odbył się w weekend w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

W sobotę, 18 marca, w godzinach od 9 do 17 w świątyni trwały przesłuchania konkursowe zgłoszonych uczestników. Do rywalizacji stanęło 40 podmiotów artystycznych z trzech województw – świętokrzyskiego, małopolskiego i lubelskiego. Wystąpili soliści, zespoły wokalne, ludowe zespoły śpiewacze oraz chóry. W sumie udział wzięło ponad 450 osób.

W niedzielę, 19 marca odbył się Koncert Galowy IV Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej, a przed występami ogłoszono wyniki muzycznych konfrontacji. W kategorii chóry pierwsze miejsce zajął Jędrzejowski Chór Miejski, drugie Belfersingers z Gorlic, trzecie natomiast Chór Parafialny Kościoła świętego Józefa z Zagnańska. W rywalizacji solistów najlepsza okazała się Barbara Winkler z Kielc, Heromińska Nikola również z Kielc zajęła drugie miejsce, a trzecią lokatę wyśpiewała sobie Natalia Boruń ze Stąporkowa. Wśród zespołów po laury sięgnął Zespół Wokalny Golica z Mąchocic. Drugą pozycję zajął zespół wokalno-instrumentalny Smykowia ze Smykowa. Za nim uplasował się Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej. W kategorii zespoły ludowe triumf odniósł zespół Górnianecki z Górna. Drugie miejsce wywalczył sobie zespół Pelagia z Leopoldowa w województwie lubelskim, a trzecie – Kunowianie z Kunowa.

- Celem Przeglądu jest odkrywanie wartości chrześcijańskich: tajemnicy wiary katolickiej, męki, śmierci oraz szczególne przygotowanie się do Zmartwychwstania Pańskiego. Staramy się jak najlepiej oddać charakter Wielkiego Postu i łączyć ludzi. Święty Krzyż jest miejscem szczególnym, dlatego przyciąga tak wielu wykonawców z różnych regionów naszego kraju. Jako organizatorzy postaramy się, aby w przyszłym roku „mały jubileusz”, czyli piąta edycja tego wydarzenia zyskała nazwę Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej- mówi Piotr Sepioło, Dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie