Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak rodziła się wolna Polska. Niezwykłe sceny kręcono w Tokarni (WIDEO, zdjęcia)

Mateusz Kołodziej
Aleksander Piekarski
- Idzie wojsko, wojsko idzie! - krzyczały radośnie dzieci prowadząc członków Pierwszej Kompanii Kadrowej, która właśnie wkraczała do wsi Brzegi. Takie sceny można było zobaczyć w poniedziałek na terenie parku etnograficznego w podkieleckiej Tokarni.

Właśnie na tym obiekcie kończono w poniedziałek zdjęcia do cyklu edukacyjnego „Żywe Obrazy Historii”. Cykl opowiada o kluczowych zdarzeniach w historii Polski. Za każdym razem ekipa filmowa „ożywia” jeden historyczny obraz. W przypadku Kielc jest to obraz Stanisława Kaczora-Batowskiego.

Zdjęcia realizowane w świętokrzyskiem opowiadają o wejściu marszałka Józefa Piłsudskiego wraz ze strzelcami do Kielc 12 sierpnia 1914 roku.

Rano w skansenie filmowcy kręcili sceny, w których Pierwsza Kompania Kadrowa obala rosyjskie słupy graniczne w Michałowicach. Po południu natomiast ekipa filmowa pracowała nad scenami, kiedy Pierwsza Kompania Kadrowa wchodzi do wioski Brzegi leżącej między Jędrzejowem a Kielcami. Właśnie w tej wiosce Józef Piłsudski razem ze swoim oddziałem spędził ostatnią noc przed wejściem do Kielc. Samo wejście do miasta kręcone było w niedzielę w Kielcach.

- Jestem wdzięczny prezydentowi Kielc, wszystkim służbom, które pomagały nam podczas zdjęć. Bez ich pomocy by się nam nie udało. Kielczanie są niezwykle życzliwi, również statyści, którzy pojawili się w filmie w liczbie około 100 świetnie się sprawdzili. Mieliśmy obawy w niedzielę, bo miejsce, w którym były zdjęcia jest dosyć ruchliwe. Udało nam się jednak wszystko opanować. Zrobiliśmy fajne zdjęcia, myślę, że będziemy mieli bardzo ciekawy efekt - mówił nam w poniedziałek reżyser filmu, Marek Brodzki.

W rolę Józefa Piłsudskiego wciela się znany aktor Marcin Bosak. Na planie można było zobaczyć też Fabiana Kocięckiego (jako Rajmund Jaworowski), który współpracuje z Teatrem Polskim w Warszawie, czy aktora młodego pokolenia Mariusza Ochocińskiego (jako Tadeusz Kasprzycki). W filmie zagrała też grupa aktorów związanych z kieleckim teatrem imienia Stefana Żeromskiego. W zdjęciach uczestniczyli między innymi Aneta Wirzinkiewicz, Anna Antoniewicz, czy Mirosław Bieliński.

- To nie jest może wielki, znany serial, ale to, co robimy, jest na tyle interesujące, że znani aktorzy chcą z nami współpracować. Z panem Mirosławem Bielińskim znaliśmy się już wcześniej, bo kilkanaście lat temu grał w serialu Wiedźmin, który również kręciliśmy w Kielcach - przyznaje reżyser Marek Brodzki.

Cykl „Żywe Obrazy Historii” szykowany jest na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Cykl będzie się składał z dziesięciu filmów. Każdy film będzie trwał około 15-17 minut. Film z wjazdu marszałka Józefa Piłsudskiego i jego oddziałów do Kielc zobaczymy więc na jesieni 2018 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie