Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach głośno czytali nocą [ZDJĘCIA]

Lidia Cichocka
Muzeum Historii Kielc zaprosiło czytelników na spotkanie nocą w antykwariacie im. Andrzeja Metzgera. Muzealnicy czytali ciekawe teksty, nie zbrakło wspomnień ze starych Kielc.

Alicja Ciosek przypomniała postać Maksymiliana Strasza, inżyniera gubernialnego, który zasłynął jako pionier fotografii, bo o czym mało kto pamięta, pierwsze zdjęcia na ziemiach polskich wykonał właśnie on w Kielcach. Strasz był też autorem podręcznika dla fotografujących wydanego w 1857 roku. On rozbudowywał szpital miejski św. Aleksandra, tworzył park miejski, wzniósł dom na rogu ulic Dużej i Czerwonego Krzyża, w którym mieszkał.

Artykuł poświęcony Straszowi znajduje się w najnowszym numerze Studiów Muzealno-historycznych muzeum. Tam także o tekst o ekscesach jakich na żydowskich mieszkańcach Kielc dopuszczali się w 1921 roku powstańcy poznańscy, który przypomniał Piotr Bąblewski.

W trakcie wieczoru rozstrzygnięto konkurs na wspomnienia inspirowane wystawą fotograficzna Jerzego Piątka „Były takie Kielce”. Nagrodzono Leszka Mozera, który z detalami opisał ulicę Chęcińską z lat 50. ubiegłego wieku, Dagmarę Olchawę za wspomnienie podróży autobusem linii nr 11 z placu Partyzantów oraz Jacka Grzybałę, który także pisał o Chęcińskiej przypominając, że mieszkała tam Maria Duszyńska, matka znanego aktora Jerzego (filmy „Zakazane piosenki”, „Skarb”), mieścił się przy niej browar Dłużewskiego, który po nacjonalizacji odebrał sobie życie.

Autorzy nagrodzonych wspomnień otrzymali cenne wydawnictwa muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie