Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kolejnym sezonie głośne nazwiska na scenie kieleckiego teatru

Lidia Cichocka
freeimages.com
Bardzo ciekawie zapowiada się najbliższy sezon w teatrze imienia Stefana Żeromskiego - na kieleckiej scenie najgłośniejsze nazwiska teatralnych twórców.

Przygrywką do sezonu jest druga premiera komedii „Zabić celebrytę”. 26 sierpnia na scenie zobaczymy dwójkę aktorów, których z udziału w pierwszej premierze, w maju, wykluczyły kontuzje: Andrzeja Platę i Łukasza Pruchniewicza.
Oprócz niej zaplanowano sześć premier a wśród nich klasyczne komedie Moliera, Fredry czy Szekspira, ale też sztuki poruszające trudne problemy, jak adaptacja „Jądra ciemności” Josepha Conrada czy temat pogromu kieleckiego.
We wrześniu możemy oczekiwać prapremierowego spektaklu „Rasputina” przygotowanego przez dwójkę znanych twórców: Jolantę Janiczak i Wiktora Rubina. Postać Rasputina, człowieka-legendy, prowokuje reżysera do postawienia pytania o potrzebę wiary, zwłaszcza w obliczu cierpienia i strachu.
W grudniu kolejna prapremiera. Będzie to zapowiadana w ubiegłym sezonie, ale nie zrealizowana z powodu choroby sztuka Tomasza Śpiewaka pod tytułem „1946” w reżyserii Remigiusza Brzyka. Twórcy spektaklu sięgają do trudnego i do dziś budzącego wiele emocji tematu pogromu kieleckiego.

W styczniu 2018 roku kieleccy widzowie zobaczą „Jądro ciemności” na motywach tekstu Josepha Conrada w reżyserii Moniki Strzępki. Ten spektakl będzie przygotowany w koprodukcji z Teatrem Imka, a twórcą scenicznej adaptacji opowiadania Conrada jest Paweł Demirski. Twórcy tak przedstawiają ideę spektaklu: Systemy polityczne nim zabuksują się na śmierć potrafią wspaniale negować swoją agonie, ich jałowość ujawniają działania przeciwko ich głównym wartościom.
Reszta sezonu planowana jest pod znakiem komedii. W lutym 2018 roku odbędzie się premiera „Świętoszka” Moliera w reżyserii Ewy Rucińskiej (studentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie). To ponadczasowa komedia charakterów, w której Molier, mistrz obserwacji obyczajowej, demaskuje hipokryzję religijną i naiwność mieszczaństwa.
„Fredro współczesny” to spektakl na podstawie jednoaktówek Aleksandra Fredry w reżyserii Mikołaja Grabowskiego i jego nowe spojrzenie na tego mistrza. Premiera zapowiadana jest na kwiecień 2018 roku.
Ostatnim spektaklem (czerwiec 2018) będzie „Jak wam się podoba” Williama Szekspira w interpretacji Mai Kleczewskiej, która należy do najwybitniejszych współczesnych polskich reżyserów teatralnych, tym razem Kleczewska będzie pytać o sens współczesnej sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie