Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiślickie skarby pokażą w Kielcach

Lidia Cichocka
Zanim zostanie otwarta nowa siedziba Muzeum Archeologicznego w Wiślicy zabytki m.in. skarb 302 monet z XI wieku zobaczymy w Kielcach.

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy - nowy oddział Muzeum Narodowego w Kielcach powstało z początkiem roku, ale jest w trakcie organizowania.

- Po przejęciu placówki od samorządu trwają prace formalne związane z przygotowaniem wniosku do programu Infrastruktura i środowisko, z którego chcemy sfinansować budowę nowej siedziby i modernizację pawilonu archeologicznego oraz podziemi – mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. Koncepcję zmian przygotował prof. Andrzej Kadłuczka z Politechniki Krakowskiej. Proponuje on wzniesienie nowego budynku muzeum przy Placu Solnym, przebudowę pawilonu nad reliktami kościółka św. Mikołaja oraz modernizację trasy podziemnej kolegiaty. Budynek muzeum, podobnie jak pawilon, ma być w dużej części przeszklony. Wartość prac szacowana jest na 22 mln zł.

Muzeum w Wiślicy zostało zakwalifikowane do kontraktu terytorialnego, co umożliwia sięgnięcie po pieniądze z Ministerstwa Kultury, ale teraz musi zwyciężyć w konkursie, który ma być ogłoszony na początku II kwartału. – Do tego czasu mamy mieć gotowy wniosek a pod koniec maja musimy dysponować dokumentacją budowlaną – dodaje dyrektor.- Czasu jest niewiele, uszczegóławiamy koncepcję prof. Andrzeja Kadłuczki, konsultujemy się z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz konserwatorem diecezjalnym by móc ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji. Jeśli nasz projekt zyska uznanie komisji oceniającej i otrzyma dofinansowanie rozbudowa muzeum w Wiślicy będzie mogła rozpocząć się pod koniec roku.

Muzeum rozmawia też z wiślickim samorządem o przejęciu działki pod nową siedzibę przy Placu Solnym, kupieniu kolejnej od prywatnego właściciela. Uzgadnia ze strona kościelną zasady korzystania z podziemi pod bazyliką, Domu Długosza.

Do czasu rozpoczęcia prac budowlanych muzeum w Wiślicy będzie działać na dotychczasowych zasadach proponując zwiedzanie oraz zajęcia edukacyjne. Potem na czas przebudowy wyłączone zostaną podziemia, pawilon archeologiczny jednak Muzeum Narodowe przygotowuje niespodziankę – planuje zorganizowanie i to w Kielcach wystawy poświęconej wiślickim zabytkom.

- To wydobyte w trakcie badań archeologicznych monety m.in. skarb wiślicki – znalezione na grodzisku monety z czasów Bolesława Śmiałego i Władysława Hermana, ceramika, przedmioty, które do tej pory zdeponowane były w magazynie – dodaje dyrektor. – Teraz po inwentaryzacji i opracowaniu pokażemy je w podziemiach kamienicy Pod trzema herbami. Wystawa może zachęcić do odwiedzenia Wiślicy.

Muzeum Narodowe kończy też opracowanie wniosku o wpisanie całej Wiślicy na listę Pomników Historii. Ma on być gotowy do końca miesiąca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie