Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe odkrycie w Szydłowie

Tomasz Trepka
Prace poszukiwawcze w kościele
Prace poszukiwawcze w kościele Artur Zieliński
Pod kościołem pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Szydłowie ujawniono cztery średniowieczne krypty. – Według ekspertów, odkrycie może rzucić nowe światło nie tylko na historię Szydłowa, ale nawet na kształtowanie się polskiej państwowości w regionie świętokrzyskim – mówi doktor Artur Zieliński z Instytutu Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który dokonał wstępnych ustaleń.

Znalezisko w Szydłowie jest pokłosiem badań geograficznych mających na celu rozpoznanie zjawisk krasowych, które tam występują. – Chcieliśmy ustalić skalę przeobrażeń skał i procesów ich niszczenia pod wpływem wody oraz zawartego w niej dwutlenku węgla. Kościół w Szydłowie stoi na wzgórzu zbudowanym z wapienia, które uwzględniliśmy w naszych badaniach – mówi doktor Zieliński.

Zaobserwowane anomalie od razu zainteresowały grupę naukowców. Wskazywały one, bowiem na istnienie pustych przestrzeni pod posadzką kościoła. – O ich istnieniu nie wspominały żadne dokumenty, ani dotychczasowe ustalenia innych badaczy. Tak, za pomocą nieinwazyjnego georadaru, natrafiliśmy na tajemnicze i niezwykle krypty. Jedna z nich znajduje się pod prezbiterium, inne w nawach bocznych – zaznacza doktor Zieliński.

Dalsze kroki polegały na uniesieniu płytek posadzkowych pochodzących z XVII wieku, jednak tak, by ich w żaden sposób nie uszkodzić. – Po ich podniesieniu przewierciliśmy się przez strop. Udrożniliśmy niewielkim otworem połączenie z kryptą, dzięki czemu przy użyciu mikrokamery o średnicy jednego centymetra, poznaliśmy przestrzeń tego pomieszczenia i sporządziliśmy odpowiednią dokumentację – dodał pracownik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Pierwsze ustalenia pozwoliły na potwierdzenie, że w przynajmniej w jednej z krypt znajdują się fragmenty trumny oraz ludzkie szczątki. Badacze nie wykluczają także, że w miejscu obecnego kościoła Wszystkich Świętych mógł istnieć jeszcze starszy drewniany obiekt sakralny.

Doktor Zieliński zauważył także, iż dotychczasowe ustalenia wskazują, że pod XVII-wieczną podłogą kościoła może znajdować się, starsza posadzka z okresu istniejącej w tym miejscu średniowiecznej osady.
Wstępne ustalenia dotyczące kościoła w Szydłowie zainteresowały i wywołały duży entuzjazm wśród badaczy z innych części Polski, między innymi cenionej w środowisku archeologicznym profesor Anny Drążkowskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizującej się w badaniu krypt grobowych.

Dalsze etapy badań archeologicznych rozpoczną się najprawdopodobniej latem 2017 roku. – Kolejne badania wymagają zdobycia większych środków finansowych, musimy także pozyskać odpowiednie pozwolenia na dalsze prace. Dzięki wsparciu miejscowych władz samorządowych oraz proboszcza parafii kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych liczymy na kontynuowanie rozpoczętych już prac – wyjaśnił naukowiec z Instytutu Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie