matura
  Czy to koniec kina Adria w Końskich?

  Czy to koniec kina Adria w Końskich?

  Katarzyna SORN sorn@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Koneckie kino będzie czynne do końca października. Nie ma sensu go prowadzić, bo nie ma widzów...
  Włodzimierz Lachowski, dzierżawca prowadzący kino w Końskich zamyka placówkę.

  Włodzimierz Lachowski, dzierżawca prowadzący kino w Końskich zamyka placówkę.

  Włodzimierz Lachowski, od prawie jedenastu lat prowadzący kino Adria w Końskich zrezygnował z wyświetlania filmów. Apollo Film ogłosiło drugi już przetarg na sprzedaż budynku.

  Tydzień temu, na pierwszym seansie nie było nikogo. - Ludzie nie chcą korzystać z kina, więc, po co je prowadzić? - pyta dzierżawca Włodzimierz Lachowski. - Dopiero jak kina nie będzie, to podniesie się krzyk. Niestety, na seanse przychodzi po pięć, sześć osób. Szkoły również nie są zainteresowane.

  W ubiegłym tygodniu grałem ciekawy film. Na wszystkich seansach w sumie było 15 osób. Proszę sprawdzić. W kinie jest ciepło. Kaloryfery są gorące. Gdybym miał powadzić dalej to kino nie stać mnie nawet na kupienie koksu.
  Wykorzystuję jeszcze zapasy z ubiegłego roku. Miesięczne utrzymanie kina to koszt pięciu tysięcy złotych. Jak szkoły przychodzą na seanse to się rekompensuje. Teraz jest coraz ciężej. Teraz nawet żywa dusza nie weszła. Po co kino ma istnieć? - pyta Lachowski.

  POZBYĆ SIĘ BUDYNKU

  Właścicielem kina od 1998 roku jest Apollo Film. Jeszcze przed reformą administracyjną podlegało Ministerstwu Kultury.

  Kino koneckie to ponad 500 m kwadratowych powierzchni: sala kinowa, hol, dochodzi do tego kotłownia i plac. Na początku września został ogłoszony przetarg na sprzedaż budynku.

  Aparatura mogłaby służyć jeszcze wiele lat.

  Niestety nie wpłynęła żadna oferta. - Na pierwszy przetarg nie wpłynęła żadna oferta - mówi Monika Pindziak, kierownik działu administracji i nieruchomości Apollo Film Sp z o.o. z Krakowa. Przygotowujemy się do drugiego przetargu. Zależy nam na tym, aby został ogłoszony jak najwcześniej, ponieważ jesteśmy zainteresowani sprzedażą tej nieruchomości. Obecny najemca wycofał się i będziemy musieli ponosić koszty utrzymania budynku.

  DZIESIĘĆ LAT INWESTYCJI

  - Ja w to kino władowałem prawie pół miliona złotych - zdradza dzierżawca. Częściowo moje jest nagłośnienie, odczyty laserowe dźwięku, lampy, części zastępcze do aparatów. Robiłem elewację i malowania, wymianę siedzeń z dermowych na materiałowe. Człowiek starał się żeby były nowe filmy. Wierzyłem zapewnieniom niektórych osób, że to kino się utrzyma, że to kino będzie. Ja robię przeglądy budowlane. Budynek jest w dobrym stanie i według specjalistów wystarczy na dachu położyć nową papę i będzie służył do 20 lat - mówi Lachowski.

  OSTATNI SEANS

  Niestety frekwencja w koneckim kinie pozostawiała wiele do życzenia. Czy na ostatni seans przyjdą tylko historycy i regionaliści z aparatami? Kino będzie czynne tylko do końca października. W ten weekend można jeszcze się wybrać na "Magiczne drzewo", a na ostatnich seansach od 23 do 27 października będzie można obejrzeć film oparty na książce Anny Mieszkowskiej "Matka dzieci Holocaustu" - "Dzieci Ireny Sendlerowej".


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Wideo

   Galerie

   Jedzenie i zabawa

   Styl życia

   Na językach

   Zdrowie i uroda

   Gry