"Jestem zdrowy - odrzucam dym papierosowy" w Wojewódzkim...

  "Jestem zdrowy - odrzucam dym papierosowy" w Wojewódzkim Domu Kultury (WIDEO, zdjęcia)

  Iza BEDNARZ i.bednatrz@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Czerwony Kapturek inaczej, czyli bajka o babci – palaczce w wykonaniu uczniów ze Szkoly Podstawowej w Kłucku, koło Smykowa.

  Czerwony Kapturek inaczej, czyli bajka o babci – palaczce w wykonaniu uczniów ze Szkoly Podstawowej w Kłucku, koło Smykowa.

  "Wszyscy macie źle w głowach, że palicie" - śpiewali uczniowie szkoły podstawowej w Łopusznie. "Papierosy to jest ściema" rapowały diabełki i aniołki ze Skarżyska- Kamiennej, a uczniowie podstawówki z Samborca do rozwikłania zagadki śmierci od papierosów zatrudniły greckich bogów i ojca Mateusza. W Kielcach odbył się w czwartek finał Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych o charakterze satyrycznym "Jestem zdrowy - odrzucam dym papierosowy".
  Czerwony Kapturek inaczej, czyli bajka o babci – palaczce w wykonaniu uczniów ze Szkoly Podstawowej w Kłucku, koło Smykowa.

  Czerwony Kapturek inaczej, czyli bajka o babci – palaczce w wykonaniu uczniów ze Szkoly Podstawowej w Kłucku, koło Smykowa.

  [galeria_glowna]


  Organizatorem przeglądu był Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wraz z Zarządem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się dziewięć zespołów szkolnych z całego województwa, które żartem, skeczem, śmiesznym rymem próbowały ośmieszyć palenie papierosów i zniechęcić do niego skutecznie.  Wygrał zespól ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku - Kamiennej, który opowiedział, "Jak diabeł z aniołem stoczyli walkę o duszę Józia palacza" wywołując salwy śmiechu na widowni i wśród jury, w którym znaleźli się członkowie Świętokrzyskiej Koalicji Antytytoniowej oraz przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
  Szczególnie barwną kreację stworzyła 9-letnia Oliwia Dudek w roli diabełka Smolimordy, który kaszlał, chrypiał, dwoił się i troił zachęcając Józia do korzystania z nikotyny i roztaczając przed nim wizje, jak to dym papierosowy świetnie pogłębia płuca. Za tę kreację Oliwia otrzymała specjalną nagrodę jury.

  Zwycięzcy przeglądu byli jednocześnie najmłodszym zespołem - tworzyli go uczniowie I i II klas, 6-9 - latki. - Kuba, Natalia, Oliwia, Alka, Roger i Nikola powiedzieli nam, że pracowali nad przedstawieniem dwa miesiące i nauczyli się "żeby nie palić papierosów i unikać dymu papierosowego i nie pić alkoholu i nie być takim niegrzecznym jak diabełek". Natalia nauczyła się bronić kiedy dorośli palą w jej towarzystwie: - Ja kiedyś do jednej pani powiedziałam: proszę pani, palenie powoduje raka płuc, oddech ogra, astmę. I uwierzyła. Dziecko może zwrócić uwagę dorosłemu - stwierdziła Natalka.

  Autorka bajki Katarzyna Madejska powiedziała nam, że praca z tak małymi dziećmi jest bardzo inspirująca i przyjemna: - Mam nadzieję, że to też jest nasz sukces wychowawczy, bo one mówią, że nie chcą, żeby ktoś palił w ich otoczeniu, być może same też nigdy nie sięgną po papierosa. To jest zabawa dla dzieci, ale przez zabawę także uczymy - powiedziały Katarzyna Madejska i Katarzyna Chwiećko, opiekunki grupy teatralnej. Autorzy zwycięskiego spektaklu obiecali, że pokażą przedstawienie także w innych szkołach.

  Laureaci drugiego miejsca - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie w "Bajce o Nikotynie" przedstawili królewnę, której nikt nie chciał za żonę, bo od palenia papierosów wyglądała tak okropnie jakby "skończyła się jej data ważności". Mimo, że królewna (9-letnia Kinga Jędrzejczyk) zapewniała, że jest jeszcze na gwarancji (i również dostała specjalne wyróżnienie za osobowość sceniczną).

  Uczniowie szkoły podstawowej w Samborcu stworzyli własną wersję mitu o Pandorze, której Zeus dał na przechowanie puszkę papierosów, z czego wynikły choroby i śmierć Ikara. Zagadkę rozwikłał niezawodny ojciec Mateusz z aspirantem Noculem. Za ten pastisz mitów o Prometeuszu, Pandorze, Ikarze dostali trzecią nagrodę.

  Wyróżniono również Szkołę Podstawową nr 2 imienia Jana Pawła II w Łopusznie. Wyróżnienia specjalne otrzymał również Kacper Niwicki ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach za rolę dobosza - narratora w spektaklu o przygodach rodziny Odymionych, a także Jakub Chrzanowski ze szkoły podstawowej w Pisarach za wybitne zdolności wokalne, które zaprezentował w musicalu o Fajkolandii - Nibylandii.

  Ewa Ziemkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach, przewodnicząca komisji konkursowej oceniła, że poziom tegorocznego przeglądu był wysoki. - Trudno było wybrać. To zachwyca, że dzieci pokazują to, co byśmy chcieli, czyli, że nie warto palić. A przez to, że pracowali z nimi i nauczyciele, i rodzice, mieliśmy edukację na wielu poziomach.
  Spektakle zostały nagrane i będą dostępne na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologcznej w Kielcach, będą również rozdawane jako materiał pomocniczy do zajęć profilaktyki antytytoniowej dzieci i młodzieży. - Płyty dla szkół będziemy mieć na początku przyszłego roku - obiecała Ewa Ziemkiewicz.

  Nagrody główne - sprzęt sportowy dla szkół ufundował samorząd województwa.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Przedszkole na medal! GŁOSOWANIE

  Przedszkole na medal! GŁOSOWANIE

  Konkurs plastyczny dla dzieci

  Konkurs plastyczny dla dzieci

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  Zamieniając kartę kredytową na kredyt odnawialny działasz na własną szkodę.

  Zamieniając kartę kredytową na kredyt odnawialny działasz na własną szkodę.

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda