Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy wracają do Pełczysk

Lidia Cichocka
freeimages.com
Po trzech latach przerwy do Pełczysk wracają archeolodzy z Ekspedycji Celtyckiej by kontynuować wykopaliska.

Pełczyska w ostatnich latach stały się najsłynniejszą miejscowością gminy Złota w powiecie pińczowskim, a to za sprawą sensacyjnych wyników wykopalisk. W czasie wcześniejszych badań archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego odnaleźli w Pełczyskach osadę kultury celtyckiej, a oprócz tego cmentarzyska i osady należące do innych kultur. Eksponaty wydobyte przez archeologów można podziwiać w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu.

Badaczom udało się rozpoznać niewielki wycinek tego rozległego kompleksu osadniczego, jednak badania z powodu braku pieniędzy trzeba było przerwać. Teraz dzięki wsparciu sejmiku województwa, który przekazał na ten cel 30 tysięcy złotych można je kontynuować. -Chcemy powrócić do badań osady, która istniała już w 3 wieku przed Chrystusem i do połowy V wieku po Chrystusie – mówi Marcin Rudnicki kierujący pracami.

– Ta osada była siedzibą elit, wskazują na to dotychczasowe znaleziska. Liczymy także na znalezienie pozostałości mennicy celtyckiej, bo w czasie wcześniejszych wykopalisk natrafiliśmy na grudkę złota – półprodukt monety celtyckiej. Warsztat menniczy, który tu najprawdopodobniej istniał także był wyznacznikiem prestiżu.
Archeolodzy pojawią się w Pełczyskach na początku sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie