Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Filmów Niezwykłych w Tokarni. Będą „Chłopi“ i lokatorzy ławeczki z „Rancza”

Lidia Cichocka
Wizyta Ignacego Gogolewskiego i Emilii Krakowskiej, musical „Chłopi” i spotkanie z lokatorami ławeczki z „Rancza” – to główne atrakcje Festiwalu Filmów Niezwykłych w Tokarni.

O festiwalu i jego bohaterach: Wojciechu Smarzowskim i Marianie Dziędzielu, którzy odwiedzą Sandomierz na przełomie kwietnia i maja, już pisaliśmy. Nie mniej atrakcyjnie przedstawia się program festiwalu w skansenie w Tokarni - tak jak w poprzednich latach festiwal zagości tam na jeden dzień.

W tym roku w Parku Etnograficznym w Tokarni królować będą „Chłopi” Reymonta. To dlatego zaproszono legendarnych odtwórców ról Boryny i Jagny: Ignacego Gogolewskiego i Emilię Krakowską. Wystąpią także artyści z Teatru Muzycznego z Gdyni z musicalową wersją „Chłopów”.
Gościem festiwalu, tak jak w latach poprzednich będzie cieszący się ogromną sympatią widzów Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie.
Ale to niejedyni filmowi goście. Wśród zaproszonych jest także Stanisław Janicki, znany dokumentalista i wielbiciel starego kina.

Na zakończenie dnia wystąpi w Tokarni kabaret KaŁaMaSz z aktorami z serialu „Ranczo”. Autorami jego tekstów są Robert Górski (Kabaret Moralnego Niepokoju) i Jacek Łapot (kabaret Długi). Muzykę komponuje Dariusz Szweda. Nazwa kabaretu to akronim pierwszych sylab: KAlus, ŁApot, MAciejewski, SZweda.

Ponieważ festiwal rozgrywać się będzie w skansenie, Muzeum Wsi Kieleckiej postanowiło pokazać gościom także tradycyjne wiejskie wesele. Nad przygotowaniem świętokrzyskiej wersji pracuje zespół z Mostków.
Ważnym elementem tegorocznego festiwalu będą organizowane tutaj po raz pierwszy warsztaty filmowe, które poprowadzi Maciej Cuske, dokumentalista po szkole Andrzeja Wajdy.

– Warsztaty są bezpłatne i wkrótce ogłosimy zasady naboru, maksymalnie możemy przyjąć 30 osób – mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej. Uczestnicy warsztatów będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepszy film o niezwykłych spotkaniach w Tokarni. Oceniać będzie jury oraz publiczność, a nagrody zostaną wręczone 5 czerwca.
W ubiegłym roku festiwal w Tokarni obejrzało 3,5 tysiąca osób. Każdego roku jest ich więcej. To zasługa bardzo ciekawego programu, możliwość spotkania z gwiazdami polskiej sceny, ale także unikalna atmosfera. Filmowcy doceniają ją, dlatego tak chętnie korzystają z tutejszych plenerów. W Tokarni kręcono sceny do „Ślubów panieńskich” Filipa Bajona, „Syzyfowych prac”, „Papuszy” czy oczekującego na premierę „Wołynia” Smarzowskiego.

Na Festiwal Filmów Niezwykłych w Tokarni zapraszamy 3 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie