Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiele atrakcji z okazji Nocy Muzeów w Kielcach. Nie śpij - idź i zwiedzaj!

Lidia Cichocka
archiwum
W Noc Muzeów z 14 na 15 maja będzie można bezpłatnie zwiedzać muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały bardzo atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Czeka nas oglądanie nieprezentowanych na co dzień eksponatów, zwiedzanie niedostępnych wcześniej zakątków placówek kultury, poznawanie tajemnic muzeów i galerii. Wszędzie wstęp jest wolny.

Warsztaty tanga i film

Od godziny 19 do północy Muzeum Narodowe zaprasza do wszystkich oddziałów na zwiedzanie ekspozycji stałych oraz wystaw czasowych. Oprócz tego w dawnym pałacu biskupów krakowskich od godziny 20 do 21.30 odbędzie się „milonga” - warsztaty tanga z udziałem Agnieszki Kowalczyk oraz projekcja filmu z cyklu „Muzeum utracone przywraca pamięć”, te filmy poświęcone są odzyskiwaniu utraconych prez polskie muzea dzieł sztuki.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego zaprasza na prezentację animacji poklatkowej promującą wystawę czasową „Żeromski w teatrze i kinie”; pokaz przed budynkiem muzeum.

Muzeum Dialogu Kultur zaprasza do udziału w grach i zabawach. W sali konferencyjnej rojekcja 15-minutowego filmu „Katastrofa na morzu” w reżyserii Morgana Knibbe z Holandii. Obraz przedstawia wydarzenia, które miały miejsce 3 października 2013 roku, kiedy to w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa zatonęła łódź przewożąca 500 Erytrejczyków. Utonęło wówczas ponad 360 osób. Abraham, jeden z ocalałych, na pełnych wraków łodzi nabrzeżu opowiada o tragicznych doświadczeniach.

W nagrodę - noc w muzeum

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku proponuje zwiedzanie pałacyku oraz wystawy „Czas mierzony szwajcarskim zegarem”.

Wszystkich gości muzeum zaprasza do robienia zdjęć w Noc Muzeów i udziału w konkursie na Facebooku. Do wygrania noc w muzeum - w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Muzeum Historii Kielc zaprasza na wystawy „Z dziejów Kielc” oraz „Wizerunek miasta” i „Portret konceptualny”. a Muzuem Wsi Kieleckiej tradycyjnie na dziedzińcu Dworku Laszczyków do letniego kina, a w nim film „Muzeum utracone”. Za Dworkiem Laszczyków wspólnie z Karolem Szarym z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach za pomocą profesjonalnego sprzętu astronomicznego będziemy obserwować Księżyc i Jowisz.

Bajka na meblach

Instytut Designu, jak co roku, włącza się w obchody Międzynarodowej Nocy Muzeów. Oprócz tradycyjnego nocnego zwiedzania Galerii Głównej, która będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach 19.30 - 24, w sobotę 14 maja Instytut zaprasza na spotkanie autorskie z projektantką Mudo Design Katarzyną Cebulak. Spotkanie rozpocznie się w czytelni IDK o godzinie 20, projektantka opowie gdzie szuka inspiracji i w jaki sposób powstają jej meble. Następnie o godzinie 21 w przestrzeni IDK odbędzie się wernisaż wystawy „Mudo Design + dzieci”.

Na wystawie zaprezentowane zostaną autorskie projekty mebli Cebulak oraz szafka wykonana w tradycyjnej technice intarsji, na której znajdą się ilustracje do bajki „Paweł i Ga-weł”. Powstała ona na warsztatach dla dzieci , które odbyły się w Instytucie w ubiegłym roku. Wspólnie z Katarzyną Cebulak dzieci zaprojektowały komodę, którą będzie można premie-rowo zobaczyć na wystawie w Noc Muzeów.

Sprawdź czy jesteś bystrzakiem

W trakcie Europejskiej Nocy Muzeów w Kielcach zapraszamy do zabawy podczas VI Muzeaiki - gry Bystrzaki, w której liczy się spostrzegawczość. O kartę w dniu imprezy należy pytać w siedzibach organizatorów 14 maja o 20.00, potem wypełnić i zostawić do 23:30. Wyniki gry Bystrzaki zostaną ogłoszone 15 maja o godz. 17:00 w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

By wypełnić kartę gry Muzeaika 2016 należy wytężyć zmysły i odpowiedzieć na pytania podobne do tych, które znajdują się na kartach eksponatów. Nagrodami w zabawie będą książki wydawnictwa muzealne i albumy, ale też specjalne niespodzianki od wydawnictwa Jedność.

Biuro Wystaw Artystycznych zaprosiło do współpracy Tadeusza Mielczarka, który przygotował specjalnie dla miłośników sztuki krzyżówki. Autorskie krzyżówki Tadeusza Mielczarka to pismo drukowane, jednak potrójnie skrzyżowane. Aby przeczytać sentencje trzeba zamknąć jedno oko, ustawić obrazek pod odpowiednim kątem i przesuwać w prawo o 60° zgodnie ze zwiększającą się liczbą kropek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie