matura
Tancerze z Kielc wystąpią w Paryżu!

Tancerze z Kielc wystąpią w Paryżu!

/dota/

Echo Dnia Świętokrzyskie

Echo Dnia Świętokrzyskie

 Tancerze z Kielc wystąpią w Paryżu!

Zespół Impuls I w strojach z choreografii „Dzika Róża”. ©archiwum prywatne

Tancerze z Kielc znakomicie zaprezentowali się w Krakowie, teraz czeka ich występ w Paryżu, w Eurodisneylandzie!
 Tancerze z Kielc wystąpią w Paryżu!

Zespół Impuls I w strojach z choreografii „Dzika Róża”. ©archiwum prywatne

- Nie spodziewaliśmy się, że przy pierwszym starcie odniesiemy takie zwycięstwo. Teraz nie zamierzamy z niego rezygnować! - mówi choreograf Małgorzata Ziółkowska. W miniony weekend tancerze z zespołu Impuls I, działającego przy Kieleckim Teatrze Tańca wytańczyli sukces w Krakowie.
W weekend Kraków stał się polską stolicą tańca. Odbywały się tu dwudniowe krajowe eliminacje do Międzynarodowego Konkursu Tanecznego dla Dzieci i Młodzieży Dance World Cup 2011.


UDANY DEBIUT

- To prestiżowy i rygorystyczny konkurs - mówi Małgorzata Ziółkowska, choreograf zespołu Impuls I. - Występ ocenia jury, w którym zasiadają specjaliści od tańca jazzowego i baletowego. W tym roku znalazły się w nim między innymi: Barbara Sier-Janik, postać bardzo dobrze znana w świcie tańca, a także Elżbieta Szlufik-Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

Eliminacje do Międzynarodowego Konkursu Tanecznego dla Dzieci i Młodzieży Dance World Cup odbywają się w 21 krajach całego świata. Polska jest jednym z nich. Kolejnym etapem jest finał, który w tym roku odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w Eurodisneylandzie w Paryżu. Szansę na występ w stolicy Paryża otrzymali także kielczanie.

- Po raz pierwszy wzięliśmy udział w tym konkursie. Chcieliśmy spróbować, zobaczyć jak on wygląda pod względem merytorycznym i artystycznym. Nie spodziewaliśmy się, że od razu uda nam się zakwalifikować do Paryża! - cieszy się Małgorzata Ziółkowska. - Nasze zaskoczenie było tym większe, że najczęściej najwyżej oceniane były występy baletowe, a nam się udało z modern jazzem.

DZIKA RÓŻA I BŁĘKITNY ANIOŁ

Kielczanie zaprezentowali trzy choreografie stworzone przez Małgorzatę Ziółkowską. Zespół Impuls I, działający przy Kieleckim Teatrze Tańca wykonał choreografie: "Dzika róża" i "Kostka Rubika", a solistka Małgorzata Kowalska z tej grupy zatańczyła "Błękitnego anioła".

- Do Paryża przechodziły konkretne choreografie, nie zespoły - wyjaśnia Małgorzata Ziółkowska. - W naszym przypadku zakwalifikowały się trzy, ale my dalej wystąpimy już tylko z dwiema: "Dziką różą" i "Błękitnym aniołem".

"Dziką różę" tańczy dwudziestoosobowy zespół. - Impuls I to grupa o zaawansowanym poziomie, składająca się z osób w przedziale wiekowym od 15 do 18 roku życia. Choreografia, którą wykonali powstała właśnie na ten konkurs. Jest to impresja modernowa, w której wykorzystałam elementy tańca jazzowego i tańca modern. Inspirowało mnie głownie tango i tańce hiszpańskie, których elementy się pojawiają. Sam układ nie ma jakiejś fabuły konkretnej, ponieważ reguły tańca modern mówią, że nie powinna być przeprowadzona historia. Opierałyśmy się na czystej formie: na ruchu, na technice tanecznej. Myślę, że to właśnie zaprocentowało. Nasze dzieci są przygotowywane pod względem baletowym i jazzowym. Bardzo silnie szkolimy dzieci w tym kierunku i właśnie ten aspekt techniczny został wysoko oceniony.

NIE ZREZYGNUJEMY Z TEJ SZANSY!

Podobnie było w przypadku "Błękitnego anioła", w którego wcieliła się czternastoletnia Małgosia Kowalska. - Ta choreografia została napisana właśnie dla niej - podkreśla Małgorzata Ziółkowska. - To tancerka o niezwykłych umiejętnościach baletowych i jazzowych. Układ został stworzony w lyrical jazz z elementami tańca klasycznego i baletu jazzowego.

Przygotowania do występu w Krakowie zaczęły się już w listopadzie. Tancerze ćwiczyli pod okiem Małgorzaty Ziółkowskiej oraz Eweliny Kubot - specjalistki z zakresu techniki tanecznej. Wysiłek się opłacił. Na 100 możliwych punktów, kielczanie wytańczyli 90! Teraz czeka ich kolejny etap: w Paryżu.

- To dla nas duża radość, ale wyjazd do Francji wiąże się z ogromnymi kosztami. Już sam przejazd to wydatek rzędu 12 tysięcy złotych, a do tego dochodzi zakwaterowanie. Mam nadzieję, że uda się nam pozyskać sponsorów - mówi Małgorzata Ziółkowska. - Mamy jednak jeszcze trochę czasu, więc będziemy gromadzić fundusze. Nie zamierzamy zrezygnować z szansy, którą wytańczyliśmy. Młodzież jest pełna zapału, ja mam wiele pomysłów, jesteśmy gotowi do pracy!

Komentarze

Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Oceniamy naszą władzę

Oceniamy rok pracy radnych świętokrzyskich gmin. Zagłosuj!

Oceniamy rok pracy radnych świętokrzyskich gmin. Zagłosuj!

Oceniliśmy rok rządów świętokrzyskich prezydentów, burmistrzów i wójtów

Oceniliśmy rok rządów świętokrzyskich prezydentów, burmistrzów i wójtów

Wideo

Galerie

Jedzenie i zabawa

Styl życia

Na językach

Zdrowie i uroda