Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huczny jubileusz w Ciekotach

Aleksander Piekarski
Aleksander Piekarski
W centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach odbył się Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich (50-lecia) oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty (20-lecia). Była kolejka z życzeniami i tort.

Niepowtarzalny nigdzie w świecie folklor gór świętokrzyskich świętował u stóp Łysicy, na Żeromszczyźnie w Ciekotach, w Centrum Edukacyjne Szklany Dom. Dwa barwne, radosne, zacne jubileusze sprawiły, że do jubilatów ustawiła się długa kolejka z życzeniami od zaprzyjaźnionych kół gospodyń, zespołów, chórów, których w gminie Masłów jest najwięcej w skali powiatu kieleckiego i nie tylko. Przybyły zatem miedzy innymi delegacje chóru Masłowianie, zespołu Kopcowianki z Woli Kopcowej i koła gospodyń Lubrzanka.

50 lat Koła Gospodyń Wiejskich i 20 lat wyłonionego z tegoż koła Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty to kawał historii regionu i mnóstwo wspomnień. Przez kolejne lata ubarwianych od początku do końca każdego roku widowiskami typu : Herody Ciekockie (kolejny Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych będzie 6 stycznia w Ciekotach), Przegląd Pieśni Wielkopostnych, Sobótki, Biesiada Masłowska, Dożynki, Wesele Świętokrzyskie, aż po Festiwal Kolęd i Pastorałek.Na wstępie owacjami powitano panią Stefanię Pajdo, która była pierwszą przewodniczącą Gospodyń Wiejskich w Ciekotach właśnie 50 lat temu. Wójt gminy Masłów Tomasz Lato podkreślił, że to z inspiracji ciekockiego zespołu powstawały kolejne na terenie gminy, i uzupełniały się wzajemnie. Ciekoty nie tylko śpiewały i tańczyły, ale też przekazywały rodzinne, regionalne tradycje związane z kuchnią, rękodzielnictwem.

Do jubileuszowych śpiewów i tańców przygrywała znakomita kapela Ciekoty, a gdy na salę wjechał okazały tort rozległo się chóralne, gromkie “sto lat”.

Zespół w swoim repertuarze ma widowiska obrzędowe, pieśni, przyśpiewki i tańce wywodzące się z tradycji regionu. Teksty piosenek zdobyto od sędziwych osób z Ciekot i okolic. Elementy wystroju niezbędne do obrzędów- wianki, czepki, stroiki, bibułowe kwiaty, pająki, hafty- członkinie wykonują własnoręcznie. Zespół pracuje systematycznie i współpracuje z miejscową młodzieżą i dziećmi. Tęsknota za tym co minęło, upowszechnienie tradycji ludowych, przekazywanie ich młodym pokoleniom, sięganie do korzeni, a zwłaszcza dawnych autentycznych tradycji i zwyczajów ludowych, to główne atuty pasji gospodyń i gospodarzy z Ciekot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie