Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd Teatrów Amatorskich w Ostrowcu Świętokrzyskim [zdjęcia]

Anna Śledzińska
We wtorek od rana trwa I Przegląd Teatrów Amatorskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, wspólne przedsięwzięcie Miejskiego Centrum Kultury i świętującej w tym roku 20-lecie istnienia Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości.

Na scenie kina "Etiuda" zaprezentowały się już ostrowieckie zespoły. O 15.00, na scenie kameralnej Miejskiego Centrum Kultury przy ulicy Polnej, wystąpią między innymi grupy z Zabrza i Skarżyska -Kamiennej.

Pomysł zorganizowania w Ostrowcu Przeglądu Teatrów Amatorskich należy do Marty Dobrowolskiej-Wesołowskiej, rzecznik prasowej ostrowieckiej uczelni. - Mam taką nadzieją, że będzie to wydarzenie doroczne - mówi. - Pierwsza edycja pokazuje, że istnieje potrzeba kontynuowania tej inicjatywy w latach następnych, istnieją odbiorcy sztuki teatralnej oraz twórcy.
- W tych teatrach amatorskich najważniejszy jest proces, to, żeby była grupa, która chce coś zrobić, i żeby na próbach nie zapomnieć o celach wychowawczych - dodaje związany z uczelnią Marek Świeca, animator dramy i kultury teatralnej. - Nie chodzi o to, by dążyć do tego, by być najlepszym i prezentować na scenie tylko tych najlepszych, ale by swoją rolę miał każdy, kto chce tworzyć teatr. To może być rola drugoplanowa, to może być rola oświetleniowca, dźwiękowca, scenografa, każda, która angażuje. Istotą jest stworzenie grupy ludzi, którzy chcą, by zaistniał spektakl.

Spektakl w Ostrowcu zaistniał. Przegląd rozpoczął się występem artystów Teatrzyku Baju Baj z Zespołu Szkół Specjalnych. W tytułową rolę wystawionego "Pana Twardowskiego" wcielił się Kamil Szczygieł, chłopiec, który nie mówi, ale na scenie zagrał ciałem i śmiechem.
- Nasz teatrzyk istnieje od 2008 roku - mówi Elżbieta Rutecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych. - Bardzo się cieszymy z tego występu, zwłaszcza, że aktorom, uczniom, udało się zbudować więź z publicznością.

Aż dwa, niezwykle zabawne i nagradzane brawami programy zaprezentował Kabaret Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSBiP w Ostrowcu. Uniwersytet ten na scenie reprezentowała również grupa teatralna Nie Ma Co. Efekty niepełna rocznej pracy pokazali też młodzi twórcy z Grupy Teatralnej Pasjonata z ostrowieckiego Zespołu Edukacyjno-Przedszkolnego Szkoła z Pasją imienia Elżbiety Sołtys. Kółko teatralne w szkole powstało w październiku. Jak podkreślają Eliza Misiura-Budzeń i Tamara Kostrzewa, opiekunki koła, trochę przez przypadek.
- Odkryłyśmy sztukę "W poszukiwaniu szczęścia", która wpisuje się w misję naszej szkoły, sztukę o pasji, zaangażowaniu - mówi Eliza Misiura-Budzeń. - Casting do przedstawienia przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się bardzo dużo dzieci i wciąż chętni się zgłaszają. Wtorkowe prezentacje są dla nas dopiero początkiem.

We wtorek o 15.00, już na scenie kameralnej Miejskiego Centrum Kultury, zaprezentują się kolejni uczestnicy wydarzenia. Ostrowiec reprezentować będzie jeszcze Teatr Akademicki Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości. Wystąpią też grupy z Zabrza i Skarżyska-Kamiennej. Wieczorem odbędą się warsztaty dla aktorów, które poprowadzi Dorota Anyż, aktorka Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Z instruktorami zespołów spotka się z kolei Marek Świeca, animator dramy i kultury teatralnej. Mimo, że formuła przeglądu nie przewidywała rywalizacji, to nie jest wykluczone, że Dorota Anyż i Marek Świeca nagrodzą specjalnym wyróżnieniem jedną z grup teatralnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie