Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa podpisana. Są pieniądze na nową siedzibę teatru kieleckiego "Kubuś"

Agata Kowalczyk
Są już unijne pieniądze na urządzenie nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora Kubuś, która powstanie przy ulicy Zamkowej w budynkach zespołu powięziennego. W środę prezydent Kielc Wojciech Lubawski i marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas podpisali preumowę o dofinansowaniu projektu.

Umowę podpisano na biurku, które było rekwizytem w sztuce "Calineczka" granej w kieleckim teatrze. Na scenie zasiadał przy nim narrator, którym był Hans Chrystian Andersen.

Przebudowa gmachu na potrzeby teatru ma kosztować prawie 20 milionów złotych, a dofinansowanie wyniesie 80 procent, czyli ponad 13 milinów złotych. Do wykorzystania tych pieniędzy jest jeszcze daleka droga, ponieważ pojawił się problem z wykonaniem projektu. Miasto musi ogłosić drugi przetarg.

Autorzy koncepcji, który wygrali konkurs mieli przygotować także projekt budowlany, ale miasto zerwało z nimi umowę i naliczyło karę za niedotrzymanie terminu.

- Projekt, który nam przedstawiono nie spełnia warunków umowy. Nie został uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków i przyszłym użytkownikiem, czyli teatrem – mówi Bernard Oziębły, dyrektor Wydziału Inwestycji w kieleckim ratuszu. – Projektanci twierdzą, że dopełnili tego obowiązku, ale rozmowy robocze nie są formalnym uzgodnieniem. Autorzy nie wprowadzili do projektu zaleceń pokonkursowych, a było aż 19 punktów. Mając świadomość, że projekt nie spełnił wszystkich wymogów daliśmy wykonawcom dodatkowy czas na uzupełnienie braków, ale nie zrobili tego.

W takiej sytuacji miasto wypowiedziało umowę i naliczyło karę wynikającą z umowy, która wyniosła aż 200 tysięcy złotych. Jest to 20 procent wartości kontraktu.

- Na początku października ogłosimy nowy przetarg na wykonanie koncepcji i projektu – dodaje dyrektor. - Tym razem oczekujemy od autorów przygotowania dwóch wariantów i wybierzemy jeden z nich. Zastrzegamy sobie prawo do wnoszenia uwag - dodaje dyrektor.
Unijne pieniądze na tę inwestycję miasto musi wykorzystać do 2020 roku. Czy miasto zdąży, skoro jest opóźnienie w przygotowaniu projektu?
– Przygotowanie dokumentacji zajmie około 1,5 roku i drugie tyle wykonanie przebudowy. Zmieścimy się w tym terminie, ale mamy jeszcze 2 lata rezerwy. Program unijny obowiązuje do 2020 roku to pieniądze musimy spożytkować do 2022 roku – tłumaczy dyrektor.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie